© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Mutlu çiftler neyi farklı yapıyor?

Mutlu çiftler neyi farklı yapıyor?

Eşinizle ya da sevgilinizle çok fazla kavga mı ediyorsunuz? Birbirinizi sevmenize rağmen, anlaşmakta zorlanıyor musunuz? Belki de, kendinizle baş başa kaldığınız zamanlarda; birbirinizi bu kadar sevmenize rağmen nerede hata yaptığınızı düşünüyorsunuzdur. Belki de, diğer çiftleri gördüğünüzde, onlarda olup da sizde olmayanın ne olduğunu merak ediyorsunuz. İşte bu yazıda, size bunlardan: mutlu çiftlerin özelliklerinden bahsetmek istiyorum…

Eşinize/Sevgilinize Güvenmeyi Öğrenin

Mutlu çiftlerin en önemli özelliklerinden biri, birbirlerine güvenmeleri ve kıskançlıktan uzak durmalarıdır. Çok uzun yıllardır terapistlik yapıyorum, uzun bir süre çift terapisi de yaptım. Terapistlik yaptığım sürede ve deneyimlerimden yola çıkarak şunu söylemek istiyorum; eğer bir insan gizli bir şey yapmak istiyorsa, eşini ya da sevgilisini aldatmak istiyorsa; karşı taraf ne kadar kıskanç, eşini ne kadar takip ediyor olursa olsun, o insan yapacağını yapacaktır.

Ne yazık ki kıskançlık, ilişkilerde işlevsel bir tepki değildir; ve ne kadar kıskanırsanız kıskanın, kıskançlık karşı tarafın aldatmasına engel değildir. Bu nedenle, eğer kıskançlık bir işe yaramıyorsa ve karşı tarafın gerçekten bir aldatma ya da güvensizlik durumu yoksa; kıskançlık, ilişkinize zarar vermeye başlıyor.

Bu kez şöyle bir şey olmaya başlıyor; siz eşinizin ya da sevgilinizin sizi bırakacağından ya da başka şeyler yapacağından korktuğunuzdan devamlı kıskançlık yaptığınız için, karşı taraf sizden uzaklaşmaya başlıyor. Aşırı kıskançlık yaptığınızda, karşı tarafı kendinizden uzaklaştırırsınız. Bu nedenle, mutlu bir çiftin en önemli farklı, güven duygusudur; kıskançlık değil.

Ortak Alanlarınız Olmalı

İlişkinizin başladığı ilk zamanları, o ilk heyecanı, ilk tutkuyu hatırlıyor musunuz? Birlikte neler yapıyordunuz? Neler yapmaktan keyif alıyordunuz? Muhtemelen, ilişkinin ilk dönemlerinde sevgilinizle yaptığınız her şey çok keyif vericiydi. Yağmurun altında çılgınlar gibi koşmak, sahil kenarında yürümek, zıplamak, hoplamak; muhtemelen her şeyi keyifle yapıyordunuz. Ne yazık ki o ilk kıvılcım, ilk heyecan, bir süre sonra azalmayave insanlar, ilişkilerinde gerçek alanlar bulamamaya başlıyor.

Gözlemlerime göre, mutlu çiftlerin en önemli özelliklerinden biri de, ortak alanlarının olması. Birlikte, keyif alarak yaptıkları bir şeylerinin olmasıdır. İnsanlar, ilişkilerinin ilk başlarında o heyecanı yaşıyorlar; ancak sonrasında, o ortak alanları arama zahmetine girmiyorlar. Bir süre sonra herkes kendi alanına çekiliyor ve birlikte pek fazla bir şey yapılmıyor. Böyle olunca da, aranızdaki ilişki türü ev arkadaşlığına dönüşüyor. Çok fazla paylaşım olmuyor; herkes ayrı bir yerde, kendi telefonu, kendi tabletiyle ilgileniyor. Bu nedenle, dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de; ilişkide olduğunuz insanla birlikte ortak alanlar yaratmak ve bu konuda çaba harcamaktır. Ne yazık ki bu, hazır bir paket olarak gelmiyor.

Eşinizi/Sevgilinizi Dinlemeyi Öğrenin

Uzun zamandır, iletişim eğitimleri veriyorum ve bu eğitimlerde üzerinde en fazla durduğum konu; dinleme becerisi oluyor. Dinlemek, çok önemli bir beceridir; ancak çoğu zaman bunun önemli olduğunu, gerekli olduğunu bile fark edemiyoruz. Bu nedenle; ilişkilerde dinleme eksikliği ortaya çıktığı zaman, bu durum ilişkiye çok fazla zarar veriyor. Ne oluyor?

Örneğin eşinizle ya da sevgilinizle karşılıklı oturuyorsunuz ve önemli bir konuyu konuşmak istiyorsunuz. Karşı taraf anlatırken, dinliyor gibi görünseniz de kafanızda; “Ne diyeceğim ben ona?” sorusu var. Muhtemelen, karşı taraf da aynısını yapıyor. Böyle olunca, ortaya birbirine değmeyen, monolog bir diyalog çıkıyor.

Bu ne anlama geliyor? Herkes kendince bir şeyler konuşuyor ama kimse diğerini gerçek anlamda dinlemiyor. Bu durum; partneriniz bir şeyler anlatırken, onu dinlemeye ve ne dediğini anlamaya çalışarak aşılabilir. Aranızdaki diyaloga zaman verin; çoğu zaman 5 dakika bile yeterlidir. Dinleme becerisi, mutlu çiftlerde çok önemli bir alandır.

Sorunlarınızı Halının Altına Süpürmeyin, Tartışın

Bana gelen çiftlere soruyorum; “Kaç yıldır evlisiniz?”. Cevabı aldıktan sonra tekrar soruyorum; “Peki, en son ne zaman tartıştınız?”. Genellikle, “Hocam biz hiç tartışmayız” yanıtını alıyorum. Bunu, bir de güzel bir şeymiş gibi söylüyorlar. Ben şunu fark ettim; bir ilişkide çok fazla tartışma yoksa, taraflardan birisi, bir şeyleri çok fazla alttan alıyordur ve öfkesini çok fazla içine atıyordur. Böyle olması, ortada bir sorun olmadığı anlamına gelmiyor. Sağlıklı ilişkilerde, mutlu çiftlerde, sorunlar konuşulur, tartışmalar olur, ufak tefek kavgalar da çıkabilir. Tabi bu tartışmalar, karşı tarafı aşağılama, küçümseme şeklinde olmamalı.

Tartışmalar, karşı tarafın kişiliğini değil, yalnızca davranışlarını ortaya koymalı. Eğer ilişkinizde bir sorun varsa, onu halının altına süpürmek yerine; ortaya koyup yüzleşmelisiniz. Yoksa sorunlar birikir; bir süre sonra çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına neden olur.

Eski Defterleri Açmayın

Bir diğer konu da eski defterler konusudur. Her zaman söylenir, ancak çoğu zaman, hala ilişkilerdeki en büyük problemlerden birisidir. Kadın olsun, erkek olsun hiç fark etmez; 10 yıl önceki bir konuyu açarsanız, 10 yıl önceki konunun o yoğunluğu ortaya çıkar ve hiç sebep yokken tartışmaya başlarsınız.

Eski defterleri açma konusu, ilişkileri olumsuz etkiliyor. O konuyu, zamanında hallettiğiniz yerde bırakmalısınız; akşam eve getirirseniz, aynı şiddetle tartışma yaşarsınız. Peki, ortada bir problem var mı? Yok! Bu nedenle, ilişkinizde bir sorunu hallettiyseniz, onu arşivdeki yerine kaldırmalısınız. Eski bir tartışma konusunu tekrar ortaya çıkarmak, yalnızca birbirinize zarar verir.

Sevdiğinizi İfade Etmeyi İhmal Etmeyin

Mutlu çiftlerin yaptığı en basit ancak farklı olan şey; sevgilerini birbirlerine söylemeleridir. Bu, çok basitmiş gibi görünse de, çoğu zaman çok fazla ihmal ettiğimiz bir konudur.

Terapiye gelen çiftlere, özellikle de erkeklere soruyorum; “Eşini seviyor musun?. Genellikle “Evet” yanıtını alıyorum. “Peki, bunu ifade ediyor musun?” diye sorduğumda ise, “Ne gerek var ki hocam, seviyorum zaten, sevmesem evli kalmazdım” tarzında cevaplar alıyorum.

Böyle bir mantıkla ilerlediğiniz zaman, karşı tarafın alacağı mesaj, çok iç açıcı olmayacak. Bunu çok fazla söylemeye de gerek yok; günde 20 kere “Seni seviyorum” mesajı atmak da çok anlamlı değil bence. Ancak ara ara, belki rastlantısal bir şekilde, belirli aralıklarla karşı tarafa, onu sevdiğimizi ifade etmemiz, onu sevdiğimizi hatırlatmamız gerekiyor. Bu da, ilişkilere çok iyi gelen bir ayrıntıdır.

Birbirinizin Gelişimine Destek Verin

Mutlu çiftler, birbirlerinin gelişimlerine destek verirler. Taraflardan biri, bir fikirle geldiği zaman; “Ya sen bunu nasıl becereceksin?” şeklinde bir cümleyle aşağılamaya girmezler. Gelen fikir mantık dahilindeyse, onun yapabileceği bir şeyse, onu motive etmeye, onurlandırmaya çalışırlar.

Böyle olunca, iki taraf da birbirinin kişisel gelişimini destekler ve daha başarılı, daha mutlu bir çift profili ortaya çıkar. Mutlu çiftlerin yaptığı bir diğer şey de, her an dip dibe, her an yapış yapış olmamalarıdır. Kendi başlarına zaman geçirmeyi de becerebilirler. Çiftler, birlikte vakit geçiriyorsa ve kendi başlarına da vakit geçirebiliyorsa, o ilişkiye geri dönüşü, çok daha sağlıklı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir