X
© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Neden her gün kısa şekerlemeler yapmalısınız?

NASA tarafından yapılan bir çalışma, 40 dakikalık bir güç uykusunun performansı %34 arttırabildiğini ve farkındalığı ise %100 arttırdığını gösterdi.


Öğleden sonra bir ara uyumanız gerektiğini mi hissediyorsunuz? O zaman uyuyun! Pek çok çalışmada öğle şekerlemelerinin bilişsel fonksiyonları ve farkındalığı arttırdığı gösteriliyor ve bu sizi her zamankinden daha üretken kılabilir.
Peki stratejik olarak bu öğle uykusunun farkındalığınızı arttırmasını nasıl sağlayabilirsiniz? Nasıl daha iyi uyuyarak tazelenmiş ve yenilenmiş uyanabilirsiniz? Hepsine değindik.

Güç Uykusu Nedir?

Güç uykusu, iş günü sırasında zihinsel farkındalığınızı tamir etmek için uyunan kısa uykulara deniliyor.

Güç uykuları, özellikle de gün içerisinde, uykusuzluğu gidermek için sağlıklı bir yol. Öğle yemeğinden sonra sadece 15-20 dakika uyumak size daha iyi hareketlilik performansı ve farkındalık verebilir.

30-60 dakika uyumak ise karar verme yeteneklerinizi, hafızanızı ve yaratıcılığınızı güçlendirir. Amerikan Psikoloji Derneği tarafından yayınlanan raporlarda, kısa uykuların iyi dinlenmiş bireylerde bile reaksiyon zamanlarını ve mantıksal sebeplendirmeyi iyileştirdiği belirtiliyor.

Ancak güç uykusunun faydalarını elde etmek için onu doğru şekilde yapmayı bilmelisiniz.

Güç Uykusu Nasıl Uyunur?

Güç uykusunu uygulama şekliniz uykunun kalitesini belirler. Doğru bir güç uykusu uyumak basit:

• İyi bir konum bulun: Güç uykusunu her yerde uyuyabilirsiniz. Kafanızı masaya koyabilirsiniz. Veya sandalyenizde uyuklayabilirsiniz. Ayrıca eve dönerken otobüste de uyuyabilirsiniz.
• Kısa tutun: 15-20 dakika yeterli, en fazla ise 30 dakika olmalı. Daha fazla uyumak kötü hissettirecektir.
• Öğleden sonra uyuyun: Güç uykusu için en uygun zaman öğleden sonra 1-3 saatleri çünkü bu aralıkta enerji düzeyleriniz dip yapıyor. Saat 4’ten önce uykuyu sonlandırmaya çalışın çünkü öteki türlü gece uyumakta zorluk çekebilirsiniz.
Peki neden güç uykusu uyumalı? Bazı faydalarını gördük ancak daha fazlası da var.

Güç Uykusunun Faydaları Nelerdir?

Farkındalığı Arttırır

Çalışmalar stratejik uykuların yorgunluğu azalttığını ve farkındalığı operasyonel işlerde arttırdığını gösteriyorlar. Güç uykuları özellikle 24 saatlik operasyonel taleplerde faydalı olabilir.

Hafıza ve Öğrenmeyi İyileştirir

Gündüz uykuları motor hafızayı güçlendirir, bunu ise beyindeki belli konumların fonksiyonlarını iyileştirerek yapar. Bu uykular aynı zamanda insanlarda boyutsal hafızayı da güçlendirirler ve öğrenmeye katkıda bulunurlar.

Güç uykusunun 45-60 dakika sürmesi halinde hafızayı beş kat iyileştirdiği görülmüş. Bir çalışmada 41 katılımcıya özel kelime ve kelime çiftlerini ezberlemeleri söylenmiş. Katılımcıların yarısı bir saat kadar güç uykusu uyumuşlar, yarısı ise sadece video seyretmiş. Sonrasında test yapıldığında, uyuyan katılımcıların kelimeleri hatırlamakta beş kat daha iyi oldukları görülmüş.

Güç uykuları aynı zamanda hipokampüsün hafızaları konumlandırmasına da yardımcı oluyorlar.

Stresle Savaşa Yardımcı Olabilir

Çalışmalar kısa bir uykunun stresi hafiflettiğini ve bağışıklığı güçlendirdiğini gösteriyorlar, özellikle de uykusuzluk çeken insanlarda. Uzmanlar kısa uykuların bağışıklığı güçlendirdiğini ve nöroendokrin sistemin iyileşmesini sağladığını belirtiyorlar.

Güç uykusu aynı zamanda ruh halinizi de iyileştirebilir ve stresle savaşmanıza daha fazla yardımcı olabilir.

Bazı kaynaklar düzenli güç uykusu uyumanın yüksek tansiyonla savaşta ve kalp hastalıklarını önlemekte yardımcı olduklarını söylüyorlar. Ancak bu konuda daha fazla araştırma gerekli.

Güç uykusu 15-30 dakika aralığında olabilir. Bunun ötesinde herşey biraz sersem hissettirebilir. Ancak stratejik uyku zamanlaması çeşitli yollarla yardımcı olabilir.

Güç Uykusunun Farklı Türleri

• Nano Uyku: 10-20 saniye kadar sürer. Faydası olup olmadığı bilinmiyor, çalışmalar bu konuda devam ediyorlar.
• Mikro Uyku: 2-5 dakika sürer, uykusuzluğu atmaya yardımcı olabilir.
• Mini Uyku: 5-20 dakika kadar sürer. Farkındalığı ve motor performansını arttırır.
• Orijinal Güç Uykusu: 20 dakika sürer. Mikro ve mini güç uykularının faydalarını taşır. Ayrıca kas hafızasını ve uzun vadeli hafızayı da iyileştirir.

Sonuç Olarak

Güç uykusu oldukça güçlüdür. Araştırmalar bunu gösteriyorlar. Bu nedenle öğleden sonra sersem hissettiğiniz zaman ne yapacağınızı biliyorsunuz. Gidin ve uykunuzu uyuyun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir