Belirli bir sebep olmaksızın sürekli olarak fiziksel ve duygusal olarak kendinizi kötü mü hissediyorsunuz? Baş ağrısı, uykusuzluk,  aniden gelen endişeler sizi rahatsız ediyor mu? Bu tarz şeyler yaşıyorsanız evinizde negatif enerjiler birikmiş olabilir.

Alanımız bazı duygu ve deneyimlerden dolayı negatif enerjileri biriktirme eğilimindedir ve bu negatif enerjiyi evinizden uzaklaştırmak mümkündür.

Feng Shui’de buna boşluk temizleme denir.

Alanınızı Temizlemek Neden Önemli?

Evlerimizdeki enerji kendimizin bir yansımasıdır ve bizi birçok düzeyde etkiler. Sağlıkla ilgili sorunlara neden olabilir hatta başarınızı sabote edebilir. Negatif enerjiyi hayatınızdan uzaklaştırmak için ilk olarak evinizden negatif enerjiyi çıkarmalısınız.

İşte, kadim Feng Shui geleneğine göre evinizde canlı enerjiyi sürdürmek için yapabileceğiniz en etkili yollar;

1. Evinizdeki Dağınıklığı Toparlayın

Evinizdeki Dağınıklığı Toparlayın
Evinizdeki Dağınıklığı Toparlayın

Evet, tezgâhınızı boşalttıktan sonra kendinizi bu kadar iyi hissetmenizin bir nedeni var. Enerji nesnelerde, özellikle eski nesnelerde kalır. Ve enerji türüne bağlı olarak, fiziksel, zihinsel, duygusal veya ruhsal olarak yolumuzu tıkayabilirler. İstenmeyen “şeylere” tutunduğunuzda, hayatınıza yeni fırsatların girmesi için yer kalmaz. Bu yüzden sahip olduğunuz her şeyin size neşe getirdiğinden emin olmaya çalışın ve evinizin enerjisini onu düzenleyerek tazeleyin.

2. Yatak Odanızdaki Aynaları Kaldırın

Dünyanın önde gelen Feng Shui ustası Marie Diamond şöyle diyor: “Yatak odanızdaki aynalar, yalnızlık ve stres seviyelerinin artması gibi duygusal sağlığınızla ilgili ciddi sorunlara neden olabilir.”

Aynalar yansıtma özelliği ile olan her şeyi ikiye katlar. Uykuya günün bütün yükü ile geçtiğimiz düşünülürse bu yüklerin iki katlanmasına engel olmak için yatak odasındaki aynaları kaldırmak iyi bir çözüm olacaktır. Eğer aynayı odadan çıkarma imkanınız yoksa uyumadan önce üstünü kapatabilirsiniz.

3. Yatak Odanızda Televizyonu Kapatın

Yatak Odanızda Televizyonu Kapatın
Yatak Odanızda Televizyonu Kapatın

Aynısı, ayna görevi gördükleri için TV ekranları için de geçerlidir. Bu yüzden yatak odanızda televizyon varsa yatmadan önce üzerini örtün.

4. Keskin Kenarları Olan Bitkileri ve Nesneleri Kaldırın

Keskin kenarlı bitkiler de özellikle evinizin girişine, çalışma alanınıza ve yatak odanıza yerleştirildiğinde alanınızda negatif enerji oluşturabilir. Bu tür bitkileri yuvarlak yapraklı olanlarla değiştirin. Ayrıca, Feng Shui’de, keskin kenarları olan bıçaklar ve diğer nesnelerin uğursuzluk getirdiği düşünülür, bu nedenle onları dolapların içinde saklayın.

5. Kırılan Şeyleri Atın veya Onarın

Evinizde kırılmış eşyaları tutmak negatif enerji açığa çıkarır. Hatta sizin hatta neleri tercih etiğinize dair mesajlar verir. Bu tarz eşyalar negatif enerjileri adeta içlerinde hapsederler. Onarılmamış bir eşya sıkışmış ve olumsuz bir durumda olduğunuza dair frekanslar yayar. Kırılmış eşyaları atın ya da onarın enerjinizin çok değiştiğini göreceksiniz.

6. Tütsü Yakın

Tütsü Yakın
Tütsü Yakın

Dumanın negatif olanı uzaklaştırdığına dair inanç çok eskilere dayanır. En bilinen arınma ve temizleme yöntemlerinden biridir. Evinizi temizledikten sonra tütsüler yakmak enerjisel temizliği destekleyecektir. Özellikle meditasyonlardan önce tütsü kullanmanız daha pozitif duyguları açığa çıkaracak elbette bu da evinize yansıyacaktır.

7. Evinizi Sık Sık Havalandırın

Evinizi Sık Sık Havalandırın
Evinizi Sık Sık Havalandırın

Negatif havayı evinizden uzaklaştırmanın ilk adımı doğayı içeri davet etmektir. Tüm pencerelerinizi açın. Temiz hava, herhangi bir negatif enerjiyi hareket ettirmeye ve “havalandırmaya” yardımcı olur.

Durgun enerji boğucu olabilir, bu nedenle temiz havanın aktığından emin olun (ve çarşaflarınızı ve yastıklarınızı da silkeleyin).

8. Antikaları Negatif Enerjiden Arındırın

Antikalar güzel nesnelerdir ancak enerjik geçmişleriyle birlikte gelirler. Bir antikanın eski sahibinin ağır enerjisini üzerinize almadığınızdan emin olmak için, her bir nesneyi tek tek negatif enerjiden arındırın. Eşyaları iyi yıkayın, dikkatli bir şekilde bakımını yapın ve onlara yeni bir yaşam süresi verin – böylece güzelliklerinin tam anlamıyla tadını çıkarabilirsiniz.

9. Evinizi Adaçayı ile Tütsüleyin

Güzel kokak tütsülerle çekilen pozitif enerjinin yanında adaçayı kullanarak negatif enerjiyi temizleyebilirsiniz. Adaçayını yakın ve evin her yerinde gezdirin. Özellikle koltuk ve yatak altları, evin köşeleri çok önemlidir. bu noktaları ihmal etmeyin.

10. Alanınızı Kristallerle Koruyun

Alanınızı Kristallerle Koruyun
Alanınızı Kristallerle Koruyun

Farklı kristaller farklı enerjileri tutar ve bazı kristaller negatif enerjiyi savuşturmak için mükemmeldir. Siyah turmalinin negatif enerjiyi uzaklaştırdığı ve çözdüğü bilinirken, pembe kuvars negatif duygu ve hisleri pozitif olanlarla değiştirir. Enerji dengesini eşitlemek için bu kristalleri elektronik cihazların yanına koymayı deneyin. Kristallerinizi zaman zaman topladıkları enerjiden temizlediğinizden emin olun.

11. Evinizin Çevresine Portakal Yağı Damlatın

Bu taze narenciye kokusu, evinizi ve duyularınızı canlandıracak, negatif enerjiyi temizleyecek ve ruh halinizi yükseltecek. Sadece suya birkaç damla ekleyin veya organik bir uçucu yağ spreyi olarak kullanın.  Portakal yağı spreyi, evinizde daha önceden ağırlaşmış olan alanlara hayat vermeye yardımcı olacaktır.

12. Mobilyaları Yeniden Düzenleyin

Mobilyaları Yeniden Düzenleyin
Mobilyaları Yeniden Düzenleyin

Değişim zor olabilir ancak göz korkutucu olması gerekmez. Alanınızı tazelemenin mükemmel bir yolu, mobilyalarınızın düzeniyle oynamaktır. Bu, iki koltuğun düzenini değiştirmek kadar basit veya tüm odayı yeniden düzenlemek gibi daha geniş çaplı değişimler de olabilir. Her iki durumda da, her ay mobilyaları yeniden düzenlemeyi denemek, evinize hayat vermenize yardımcı olacaktır.

13. Odanızda Ses Çanakları ya da Zil Kullanın

Ses çanaklarından ve zillerden yayılan sesler şifalıdır. Evinizde bu sesleri kullanarak negatif enerjileri uzaklaştırabilirsiniz. Hatta güzel enerjileri de evinize davet etmiş olursunuz.

Tuz Negatif Enerjiyi Uzaklaştırır mı?

Tuz kristalleri, kötü enerjiyi emme konusunda olağanüstü bir yeteneğe sahiptir. Denizde veya okyanusta yüzdükten sonra kendinizi bu kadar harika hissetmenize şaşmamalı. Tuzun iyileştirici gücünden yararlanmanın bir yolu mu? Evinize bir Himalaya tuzu lambası koyun. Tuz lambalarının sayısız iyileştirici faydası vardır ve aynı zamanda oldukça dekoratiflerdir.

Negatif Enerjilerden Arınmak için Bir Feng Shui Ritüeli

İhtiyacınız olanlar;

 • Adaçayı ya da pala santo
 • Sandal ağacı tütsüsü
 • Bir olumlama ya da niyet. Sizinle rezonansa girecek herhangi bir olumlu cümle olabilir.
 • Tuz (Doğal tuz olursa daha etkili olacaktır)

Nasıl yapacaksınız;

 • Evinizi fiziksel olarak temizleyin, size geçmişi hatırlatan eski, durgun enerjileri taşıyan her şeyi bırakın. Bu esnada adaçayı ya da pala santo kullanın.
 • Maksimum enerji akışını sağlamak için tüm pencereleri ve kapıları açın.
 • Neşeli veya sakin bir müzik açın.
 • Kendiniz için niyetinize ve evin bunu tutmanıza nasıl yardımcı olabileceğine açıkça odaklanın.
 • Sandal ağacını yakın ve kendini başınızdan ayak parmaklarına kadar gezdirin. Duman enerjiyi temizleyecek ve rahatsız edici her şeyi emecektir.
 • Evi tütsülerken niyetinizi söyleyin. Girişten başlayın ve odanın içinde saat yönünde ilerleyin. Pencereleri, köşeleri, dolapları ve mobilyaların arkasını ve altını es geçmeyin. Girişe döndüğünüzde, bir sonraki odaya geçebilirsiniz. Durgunluğun daha fazla olduğu yerlerde duman daha yoğun esecek. Bu evinizdeki enerjilerin nerede “sıkıştığını” gösteren iyi bir göstergedir.
 • Tüm evi temizledikten ve başladığınız yere döndükten sonra olumlamanızı okuyarak kendinizi tekrar temizleyin.
 • Son olarak tuzu kullanın ve her köşeye bir tutam koyun (temizlediğiniz sırayla tekrar saat yönünde). Bu, alanınıza girerken herhangi bir “negatif” enerjiyi emecektir. Tuzu ara sıra değiştirin, ancak yaptığınız zaman tüm ritüeli tekrarlamak en iyisidir.

 

Keyifli ve enerji dolu bir gün dilerim.

Dr. Yasemin GEÇERLER