Sakız çiğnemek en az 6000 yıllık bir geçmişe sahip antik insan davranışlarından birisi. Antik yunan halkları sakızı nefes tazelemek ve antiseptik özellikleri nedeniyle gerçekleştirmişler.

1980’lerde ise araştırmacılar sigarayı bırakmak isteyen insanlara yardımcı olabilecek nikotin sakızı fikrini ürettiler.

Nikotin sakızı bir nikotin replasman terapisi ürünü ve sigarada bulunan zift ve diğer zararlı kimyasalları almadan az miktarda nikotin almanızı sağlıyor.

Tıbbi olarak sigarayı bırakmanın kanıtlanmış bir yolu ve nikotin bağımlılığının fiziksel yanı ile başa çıkmanızı sağlıyor. Sigarayı bıraktıktan sonra düşük dozlarda nikotin almak yoksunluk belirtilerini ciddi şekilde azaltıyor ve insanlar bu şekilde bırakmayı çok daha kolay buluyorlar.

Bunun sonucunda nikotin sakızı en popüler sigarayı bırakma yöntemlerinden birisi haline geldi ve yaygın şekilde kullanılıyor.

Nikotin Sakızı Nedir?

Nikotin sakızı reçetesiz şekilde alınabilen ve oral yoldan nikotin veren bir sakızdır. Normalde sigara veya tütün ürünlerinden alınan nikotinin yerine geçmesi için üretilir.

Sigara bağımlılığına sebep olan kimyasalı barındırsa da, diğer bileşenler yoktur ve ayrıca şekersizdir.

Bilimsel olarak test edilmiş bir üründür ve araştırmalar sigarayı bırakmaya yardımcı olduğunu gösteriyorlar. Ancak sigara tüketimi sadece nikotin bağımlılığına bağlı bir konu değil ve karmaşık bir alışkanlık.

Uzmanlar bu nedenle nikotin sakızının sigara tüketimine sebep olan psikolojik faktörler için terapilerle birlikte kullanılması gerektiğini düşünüyorlar.

Nikotin sakızını terapiler ile birleştirmek sigaranın psikolojik yönlerinin de hedeflenmesini sağlayacaktır.

Kimler Kullanmalı?

Eğer nikotin bağımlılığınız varsa ve sigarayı bırakmak, daha az sigara içmek istiyorsanız, nikotin sakızı size yardımcı olabilir.

Tüm nikotin replasman terapisi ürünleri aynı verimliliğe sahip olsalar da, istek aniden geldiğinde sakıza başvurmak daha mantıklı olabilir.

Sakız çiğneme işinin kendisi aklınızı sigaradan uzaklaştırmanızı sağlar ve genelde sigarayı bırakınca ortaya çıkan ağzı kullanma hissini tatmin edebilir.

Nikotin sakızı terapisine başlamadan önce doktorunuzla veya eczacınızla görüşerek hangisinin size uygun olduğunu bulmalısınız ve bu ürünleri kullanınca problem oluşturabilecek bir rahatsızlığınız olmadığından emin olmalısınız. Ayrıca aldığınız başka ilaçlar varsa da doktora danışın.

Hamile ve emziren kadınların nikotin sakızı kullanmadan önce tıbbi destek almaları önemli ve ayrıca bu sakızı kullanmanın bebeği etkileyip etkilemeyeceğine göz atmalılar. Nikotin sakızı terapisi sırasında hamile kalan kadınlar için de aynısı geçerli.

Nikotin Sakızı Nasıl Kullanılır?

Nikotin sakızları genelde farklı oranlarda nikotine sahip bir kaç versiyona sahipler. Hangi dozdakini alacağınız, içtiğiniz sigara miktarına bağlı.

Eğer günde 25 sigaradan daha az içiyorsanız, 2 mg nikotinli versiyon iş görecektir. Eğer daha fazla tüketiyorsanız, 4 mg olanı kullanabilirsiniz.

Nikotin sakızı kullanmadan önce en az 15 dakika bir şey yeme ve içmeyi bırakmalısınız. Normal bir sakız gibi çiğnenmeli ancak nikotin salınımının düzenli olması için biraz teknik kullanmak gerekiyor.

Nikotin Sakızı Nasıl Kullanılır?

Önce yavaşça çiğneyin, bibersi veya karıncalandıran bir tat gelince çiğnemeyi bırakın, yanak ile diş etlerinin arasına sakızı park edin, yanıcı his geçince tekrar çiğneyin.

Bu döngüyü sakız artık yanma hissi yaratmayana kadar sürdürün. O zaman tüm nikotini bitmiş demektir. Bu süreç 30 dakika alabilir.

Sakızı yutmayın ve tek seferde birden fazlasını çiğnemeyin.

Saat başına bir sakız tüketebilirsiniz ve sigarayı bırakma süreci devam ederken bu süreyi giderek uzatabilirsiniz. Günde 24 taneden fazla kullanmayın.

Eğer bir dozu kaçırırsanız, onu ikame etmek için 2 tane atmayın. Fark edince ya hemen bir tane alın veya sonraki dozun saatini bekleyin.

Ne Kadar Süre Kullanabilirim?

Sigarayı bıraktığınız gün nikotin sakızına başlayın ve genelde ilk sigarayı içtiğiniz saatte alın.

Nikotin sakızı sigarayı bırakmaya yardımcı olur ancak uzun vadeli bir çözüm değildir. Amacı bırakma sürecini daha kolay hale getirmektir. Bu ürünü kullanırken bedeninize nikotin alıyorsunuz ve bu nedenle sonsuza dek kullanmaya devam ederseniz, nikotine karşı olan fiziksel bağımlılığınızdan kurtulmanıza imkan olmaz.

Bu nedenle sakızı giderek azaltmalı, beden ve zihninizin sigarasız hayata alışmasını sağlamalısınız.

Nikotin sakızını kullanmaya başladığınızda, tarihleri aklınızda tutmalı ve aşağıdaki takvime göre kullanmalısınız:

 • 1-6 hafta arası: 1-2 saatte bir 1 sakız
 • 7-9 hafta arası: 2-4 saatte bir 1 sakız
 • 10-12 hafta arası: 4-8 saatte bir 1 sakız

Nikotin sakızı sigarayı bırakmaya yardımcı olur ancak uzun vadeli bir çözüm değildir.

Nikotin sakızı uzun vadeli kullanım için yapılmamıştır ve bu nedenle 12 haftadan uzun kulanılmamalı. Eğer 12 haftanın ardından bile nikotin yoksunluk belirtileri ile mücadele ediyorsanız, kullanıma devam etmek yerine tıp profesyonellerinden yardım alın.

Bağımlılıktan Kaçınmak

Sigaradan daha güvenli bir seçenek olsa da, nikotinin hala bağımlılık yapıcı olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu nedenle dikkatli olmazsanız nikotin sakızına bağımlılık kazanabilirsiniz.

Nikotin bağımlılığını başarılı şekilde azaltmak için bazı ipuçları şöyle:

 • Eğer 4 mg olanla başlarsanız, terapi süresince 2 mg olana inin.
 • Sakızı çiğneme sürenizi giderek azaltın.
 • Nikotin sakızı yerine bir noktadan sonra normal sakız çiğnemeye başlayın.

Yan Etkileri

Pek çok ilaçta olduğu gibi nikotin sakızında da bazı yan etkiler fark edebilirsiniz.

Bunların bazıları şöyle:

 • Bulantı
 • Ağız yaraları
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Çene kaslarında ağrı

Bu belirtiler genelde hafiftir. Ancak bu etkiler nikotin sakızı tedavinizi etkilerse, tavsiyeler için doktorunuza danışın.

Eğer aşağıdaki belirtileri görürseniz, hemen kullanımı bırakın ve tıbbi yardım alın:

 • Düzensiz kalp atışı veya artan kalp ritmi
 • Nefes problemleri
 • Tahriş
 • İnme

Bu ürünleri alırken kullanım rehberlerine göz atmalısınız ve eğer önerilen dozdan fazlasını alırsanız nikotin aşırı dozu yaşayabilirsiniz. Eğer fazla doz alırsanız hemen tıbbi yardım alın. Bunun belirtileri şöyle:

 • Görme problemleri
 • Güçsüzlük
 • Bayılma
 • Kusma
 • İshal
 • Soğuk terleme
 • Aşırı baş ağrısı
 • Kafa karışılığı
 • Duyma zorlukları

Nikotin sakızını çocuklardan uzak tutun. Çünkü bu ürünler normal sakıza benzediklerinden çocukların yanlışlıkla tüketmeleri mümkün olabilir. Eğer çocuğunuz nikotin sakızı kullanırsa nikotin zehirlenmesi riski doğabilir ve bu nedenle bunun olmasını önlemek gerek. Eğer olursa, hemen tıbbi yardım alın.

Nereden Satın Almalı?

Nikotin sakızını eczanelerden reçetesiz olarak alabilirsiniz.