Vücudumuza aldığımız her bir gıdanın sağlığımızı ve daha derini tüm yaşam standardımızı belirlediğini biliyoruz. Hücrelerimizi ne ile beslersek gün içinde  bize dönüşü o şekilde oluyor. Hamur işleri, işlenmiş paket gıdalar, rafine şekerli gıdalar tükettiğimizde halsizlik, yorgunluk, uyku hali hissederken, çiğ, işlenmemiş taze gıdalar ile beslendiğimizde zinde olduğumuzu gözlemliyoruz.

Evet, çocukluğumuzdan itibaren alışkın olduğumuz damak tadına bir günde veda etmek tabi ki zor olabilir ancak zaman içerisinde beslenme şeklimizdeki değişiklikleri yaşam tarzı haline getirdiğimizde bedenimizdeki rahatlamayı hissediyoruz. Alışkanlıklarımızdan vazgeçmek istemediğimizde ise alternatiflere yönelebiliriz. Nöbet şekeri de bu alternatif şekerlerden biri.

Nöbet şekeri rafine edilmemiş bir şeker türüdür. Şeker kamışı solüsyonu ve palmiye ağacı özünden üretilir. Polat veya kaya şekeri olarak da bilinmektedir. Nöbet şekeri görünüm itibariyle tuz kristallerine benzer, beyaz şeker yerine tercih edilebilir ancak rafine şekerin tadına alışkın olan damaklarda daha tatsız bir lezzet bırakabilir. Tabi bu hemen vazgeçeceğimiz anlamına gelmiyor.

Nöbet şekerinden haberdar olmayabilirsiniz. Bu nedenle bulmakta güçlük çekeceğinizi düşünmeyin. Market, aktar ya da online olarak güvendiğiniz herhangi bir firmadan sipariş verebilirsiniz. Rafine şeker kullandığınız her türlü tarifinizde nöbet şekerini ölçüsüne uygun olarak sıcak suda çözerek kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bir gece öncesinden 1 su bardağı nöbet şekerini 1 su bardağı sıcak su ile kaseye alarak çözülmesini sağlamanız. Sonrasında tüm tariflerinizde kullanabileceğiniz sıvı şekeriniz hazır…

Nöbet şekeri boğaz ağrısını yumuşatmasının yanısıra ağız içindeki aft yaralarının giderilmesinde doğal tedavi olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda nöbet şekeri içeriğinde bulunan vitamin, mineral ve aminoasitler sebebiyle de sağlık açısından da  faydalı olduğu bilinmektedir. Tüketilen her gıda gibi dozunda tüketildiği sürece fayda sağladığını unutmayalım.