Nohut unu; Kullanışlı, glutensiz ve yüksek proteinli

Eğer nohutu sadece salatalarınızda, mezelerinizde ve yemeklerinizde kullanıyorsanız, nohut ununun faydalarını es geçiyorsunuz demektir. Nohut unu, nohut tanelerinin tüm besin değerlerini içerisinde barındırmaktadır ve bazen kavrulmuş bazen de ham olarak ezilmiş nohutlarla hazırlanmaktadır.
Nohut, insanlık tarafından ilk yetiştirilen besinlerden bir tanesi ve baklagiller arasında en popülerlerinden birisi. Tahıllar olmadan besleyici bir un arıyorsanız, ona kesinlikle göz atmalısınız.

Nohut Ununun Besin Değerleri

Nohut ununda bol miktarda lif bulunur ve bunun yanında vitaminler ve mineraller açısından da zengindir.
Yarım kase kadar nohut ununda bulunan besin değerleri şu şekildedir:

• 178 kalori
• 3 gram yağ
• 10 gram protein
• 5 gram lif
• 5 gram doğal şeker
• 101 miligram folat
• 0.75 miligram manganez
• 0.4 miligram bakır
• 76 miligram magnezyum
• 146 miligram fosfor
• 0.2 miligram tiamin
• 2 miligram demir
• 0.25 miligram B6 vitamini
• 778 miligram potasyum
• 3 miligram çinko
• 7 miligram selenyum

Nohut Ununun Sağlığa 6 Faydası

İyi Bir Lif Kaynağıdır

Nohut lifler açısından zengindir ve pişmiş nohutun 1 kasesinde 12.5 gram lif bulunur. Nohut unu da aynı şekilde bol liflidir ve onu rafine unların yerine tükettiğinizde çok daha fazla besin alır, daha iyi bir lif kaynağı edinirsiniz.
Pek çok araştırmada, bol lifli beslenmenin çok önemli olduğu görülmektedir ve bazı uzmanlar bol lifli beslenenlerin diyabet, kolon kanseri, obezlik ve kilo problemlerinden korunduklarını belirtmektedirler.

Nohutlar çözünebilir ve toplam lif bakımından zengindirler ve dirençli bir nişasta tipine sahiptirler, bu da onları glisemik endekste düşük bir yere koyar. Sindirime yardımcı olması, kabızlığı önlemesi ve az miktarla doyurması da dikkat çekici yanları arasında.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Bol miktarda lif ve yüksek besin değeri, nohutun kolesterol düzeylerini düşürmesini, hipertansiyondan korumasını ve kalp hastalıklarını önlemesini sağlar. Ayrıca damarların da plaklar ile tıkanmalarına engel olur, kan basıncını sağlıklı düzeyde tutar ve kalp krizi ile inme riskini düşürür. Bu nedenle çalışmalarda elde edilen veriler, çözünmez lif alımı ile kan basıncı, toplam kolesterol ve trigliseritler arasında ters bir ilişki olduğunu gösteriyorlar.

Nohutta çok miktarda polifenol bulunur ve bu da en güçlü antioksidanlardan bir tanesidir. Baklagilleri içeren beslenme düzenlerinin kolesterolü doğal yoldan düşürdüğü, metabolik sendrom risk faktörlerini azalttığı, iskemik kalp hastalığı riskini düşürdüğü ve diyabeti önlediği görülmüştür. Hatta bazı çalışmalarda her gün yarım kase kadar tüketmenin kalp krizi riskini ciddi anlamda azalttığı ve kolesterolü düzenlediği tespit edilmiştir. Çünkü baklagillerde bulunan lifler, sindirim sisteminde yağ asitlerine bağlanan jel benzeri bileşenler oluşturuyorlar.

Hem çözünebilir hem de çözünemez lifler, hipertansiyonu önleme ve yönetme konusunda katkılar sağlamaktadırlar ve ayrıca vücutta tehlikeli yağların birikimine engel olmaktadırlar.

Kan Şekerini Dengeler ve Diyabeti Engeller

Lifler, özellikle de çözünebilir lifler, sadece kolesterolü düşürmezler, aynı zamanda kana şeker karışımını da yavaşlatırlar. Bu durum özellikle diyabet hastaları için önemlidir ancak şekerle ilgili problemleri olan herkes için de faydalıdır. Nohut unu kompleks karbonhidratlar barındırır ve vücut onları yavaş bir şekilde sindirerek zaman içerisinde enerji üretir.

Yüksek lifli beslenme düzenlerinin tip 2 diyabet hastaları için etkili olduğunu gösteren pek çok çalışma mevcut. Baklagillerin neredeyse hepsi kan glukoz düzeyini patates, tahıllar gibi gıdalardan daha yavaş yükseltmektedirler.

Rafine unlardan üretilen ürünler kanşekerini hızlıca yükselterek enerjide zirve ve dip noktalarına sebep olmaktadırlar ancak nohut unu yavaş şekilde yanmaktadır ve glukoz düzeylerini bu kadar sert bir şekilde etkilememektedir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Yüksek lifli beslenme düzeni kilo vermeye de yardımcı olur çünkü bu besinler genellikle kalori bakımından zayıftırlar ve midede genişleyerek açlık sinyalinin gönderilmesine engel olurlar. Temelde, bol lifli besinler, yani nohut ve diğer baklagiller, bol besin değerine ve yüksek hacme sahiptirler ama buna karşın kalorileri düşüktür.

Nohut unu ise bol liflidir ve aynı zamanda bol proteinlidir. Bu sayede kolay doyurur ve açlık hissine engel olur. Böylece kilo vermek de kolaylaşır.
Pek çok araştırma sonucuna göre, çözünebilir ve çözünemeyen liflerin yemek sonrası doygunluğu arttırdıkları, ayrıca acıkmayı da geciktirdikleri görülmüştür. Bu durum daha az yemeyi sağlayarak daha uzun süre tokluk elde etmeye yardımcı olmakta ve kilo kontrolünü kolaylaştırmaktadır.

Genel olarak lifli gıdaları daha fazla çiğnemek gerekir ve bu çiğneme zamanı daha kısa sürede tok hissetmenize de yardımcı olur. Bu sayede aşırı yeme problemleri de ortadan kalkar. Nohut gibi hem protein hem lif açısından zengin gıdalar, tokluğun da uzun süre hissedilmesine yardımcı olur, kan şekeri dengesini de bozmazlar.

İnflamasyonu Azaltır ve Bağışıklık Fonksiyonlarını İyileştirir

Nohut unu mükemmel bir anti-inflamatuvar besindir ve bu da kanserden koruyucu etkilere sahip olmasını sağlar. Bilhassa kolon, mide ve böbrek kanserlerine karşı. Bunun sebebi ise bol lifli olması ve sindirim sistemi boyunca toksinleri çıkartarak hücrelerin korunmasını sağlamasıdır.
Nohut aynı zamanda asiditeyi engeller ve vücudun pH dengesini korur. Böylece inflamasyonlar azalır, bağışıklık sistemi güçlenir ve kanserli hücrelerin yayılması engellenir.

Nohutta bazı besinlerin emilimine engel olan anti-besinler bulunsalar da, nohutu pişirmek ve pişirmeden önce suda bekletmek bunlardan kurtulmanızı sağlar.

Glutensizdir ve Sindirime Destek Olur

Nohut ununda hiç tahıl bulunmaz ve glutensizdir. Gluten hassasiyeti veya alerjisi olanlar için faydalı olduğu kadar, bağırsaklar, sindirim sistemi ve bağışıklık sistemini herkes için glutenden korumaktadır. Dilerseniz normal rafine unun içerisine de belli oranlarda karıştırarak besinin temel yapısını bozmadan güzel bir un elde edebilirsiniz.

One thought on “Nohut unu; Kullanışlı, glutensiz ve yüksek proteinli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Nuran dedi ki:

    Nohut unu nasıl kullanılmalı verebileceğiniz tarif var midir