Nörokinetik terapi: Yaralanmalar ve kronik ağrı için devrimsel rehabilitasyon - Ayşe Tolga İyi Yaşam

Nörokinetik terapi: Yaralanmalar ve kronik ağrı için devrimsel rehabilitasyon

Nörokinetik Terapi (NKT) kötü duruş, eklem hassasiyeti ve kas ağrısına neden olan vücut içindeki öğrenilmiş hareketleri ve kas fonksiyonlarını düzeltmek amacıyla bir doğal terapötik sistem türüdür. Örneğin masaj terapisine veya kayropraktik terapiye benzer bir iyileşme “karoseri modalitesi” olarak düşünülen NKT, genellikle rehabilite edici ortamlarda yaralanmaları ve kronik ağrıları tedavi etmek için kullanılır.

Nörokinetik Terapi (NKT) nedir ve Nasıl Çalışır?

NKT, vücutta daha kuvvetli olan bölgelerin zayıf bölgelerin açıklarını kapatması gözlemine dayanır. Kaslar veya dokular zamanla ya da daha az çalıştığında zayıflayabilir, yaralanma sonrasında “kapanabilir”, diğer kas ve dokular da tam da bu zamanda fazla mesai yapmaya ve yaşanan eksiklikleri düzeltmeye zorlanır. Bu kavram vücudun “kas telafi sistemi” olarak bilinir.

Aktif Salım Tekniğiyle ilgili manipülatif kaporta türü olan NKT, kendisini iyileştirmek için dokunmatik ve ayarlamaları kullanan Uygulamalı Kinesiyoloji adlı bir şiroterapi tekniğine dayanmaktadır. Uygulamalı Kinesiyoloji tekniğini kullanmadan önce bir uygulayıcı, zayıf yönleri gözlemlemek için hastanın bir harekete, duruşa, basınca ya da maddeye karşı tepkisini test etmelidir.

Nörokinetik Terapiden Kimler Faydalanabilir?

Nörokinetik Terapi, herkes için faydalıdır. Sıklıkla atletler, dansçılar, kaza geçirenler ve ortopedi hastalarından iyileşme sürecinde olanlar üzerinde uygulanır.

NKT ile iyileştirmek için kullanılabilecek bazı koşullar şunlar olabilir:
• Araba kazaları (darbeler, travmalar)
• Bel ağrisi
• Boyun ve çene ağrısı
• Fibromyalji
• Karpal tünel sendromu
• Omuz, dirsek, diz, ayak ve el bilekleri yaralanmaları
• Plantar fasiit
• Bursit ve tendinit
• Spor sırasında gelişen uygunsuz duruş ve ağır idmandan kaynaklanan ağrı

NöroKinetik Terapi uygulayıcıları, öncelikle kaslarını test ederek müşterileri ile bir dizi oturum başlatır. Müşterinin ön kaslarının zayıf olup olmadığını ve bu nedenle diğer kasların telafisine neden olup olmadığına bakarlar.

Bu koşullara katkıda bulunan kas fonksiyonlarının nasıl düzeltileceğini bilmek için “lokalize kas testi” yapılmalıdır.

• Bir kasın kuvvetini değerlendirmek için manuel kas testi yapılır. NöroKinetik Terapi testi, vücudun hangi bölümünün ağrıya veya yaralanmaya neden olduğunu belirlemek için çok spesifik bir değerlendirme ile yapılır. Bir kas inhibe edildiğinde, karşılık gelen kas çok zor çalışır.

• Testler genellikle göründüğünden daha zordur, zira güçlü bir kas zayıf bir kası telafi ediyor olabilir ve bu nedenle zayıf kas hala “güçlü” görünmeye çalışıyor olabilir. NKT’de önce zayıf olduğundan şüphe edilen kas test edilir ve daha sonra güçlü olduğu düşünülen kasa ikinci test yapılır.

• Hedef sıkı kasları serbest bırakmak, zayıf kasları sıfırlamak ve kaslar arasındaki ilişkiyi yeniden programlamak için sorunun nerede gerçekleştiğini lokalize ve kesin olarak bulmaktır.

Nörokinetik Terapinin 6 Belirleyici faydası

NKT’nin etkinliği ve uygulamaları ile ilgili araştırmalar çoğunlukla daha erken aşamalarda denilebilir. “Vücudun birbirine bağlılığı” ve farklı sinir / kas / doku sistemleri arasındaki ilişki, şimdi ortaya çıkan bir çok araştırmanın odağı olmaya başladı. Bütüncül vücut modalitelerinin kullanımı ile ilgili gelecek yıllarda daha resmi araştırmalar yapılmalı.

1. Kas gerilimini azaltır.

NKT’nin birincil amacı, aşırı çalışmış kaslardaki ağrı ve gerginliği azaltmaktır. Yumuşak doku manipülasyonları ağrılı veya dar alanlarda gerginliğe ve hatta duruşu düzeltmeye yardımcı olabilir, ancak kısa bir süre içinde MM’de depolanan kas kafızası, “güçlü kas” zayıflamasının aşırı telafi edilmesine devam ettiği için ağrıya neden olabilir.

Derin doku masajı kan akışını iyileştirerek, yara izi adezyonlarını parçalayıp stres azaltarak kas gerginliğini azaltabilir. Ancak gerginlik, dar kasların altında yatan nedenler düzelmezse geri dönebilir.

2. Travma ardından kasları geri kazanmaya yardım eder.

Nörokinetik terapi sıklıkla kaza, travma veya darbe ve atletik yaralanmalarda iyileşen hastaların tedavisinde yardımcı olur. Buna boyun ağrısı, sarsıntılar ve bel ağrısına neden olan omurga sorunları dahildir.

Aşırı kullanım nedeniyle, kazalar genellikle baş ağrısı / migren, disk şişmeleri, sinir hasarı, uyuşukluk ve uyku bozukluğu ile bağlantılıdır.

NKT’nin yaralanmalardan kurtulanlara sağladığı yararlar arasında:

• Uzun süreli ağrı kesici, geliştirilmiş kas gevşetmesi ve gerginliği azaltır
• Eski yaralanmalar yüzünden geri gelecek ağrılardan korur
• Şişkinlik, tükenme ve hassasiyet azalır
• Normal hareket aralığı, işlevsellik ve güç geri döner

3. Yanlış koşu formunu düzeltir.

Kas telafisi bacaklar, kalçalar ve ayaklardaki belirli kaslar ve eklemlere daha fazla etki ve daha fazla yük oluşturabilir.

Kasların arasında gerçekleşen telafi edici davranışlar, sporcuların topuk darbeleri, artritik ağrı, mekanik kalça ağrısı, plantar fasiit ve diğer dengeleyici bozukluklar veya rahatsızlıklar gibi durumları yaşatabilecek kemikli ve yumuşak doku yapılarını etkiler.

Sporcular için geçerli olan NKT’nin faydaları şunları içerir:
• Denge, duruş ve koordinasyonun iyileştirilmesi
• Azalan spazmlar
• Hareket artışı, mukavemet ve dayanıklılık
Daha az yorulma veya hassasiyet ile daha hızlı kas kurtarma
Yaralanmaların önlenmesi

4. Boyun ve sırt ağrılarını en aza indirir.

Araştırmalar, geçmişte sırt veya boyun ağrısına maruz kalmış kişilerin, bu tip ağrı geçmişi olmayan insanlara göre ağrıyı tekrar yaşama riskinin 3-6 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Artritik ağrıları olan insanlar, sporcular, kaza geçirmiş kişiler ve devamlı sert boyun veya bel omuriliği ağrısı yaşayan kişiler, genellikle hareket etmelerine ve iyileşmelerine yardımcı olmak için otomatik olarak kas telafileri geliştirir.

Özellikle atletlerde kas gerginliklerinin, boyun sırt ağrısının en yaygın nedeni olduğuna inanılmaktadır. Sınırlı kalça iç rotasyonu semptomatik lomber omurga ağrısı ile ilişkili iken, pelvisin hareket kabiliyeti düşüklüğü sırttaki gerginliği artırabilir.

Araştırmalar, kas telafilerinden sırt ağrısının jimnastik, dalış ve futbol gibi büküm ve hiperekstansiyon sporlarında yaygın olduğunu gösteriyor. Omuz, sırt üstü sırt ve boyun ağrıları aşırı kullanım ve darbe ile tetiklenebilir ve daha sonra telafi edilerek devam ettirilebilir.

5. Omuz ve baş ağrılarını tedavi ediyor.

NKT şu anda kas anormallikleri ve omuz, üst sırt, çene ve boyun gerginliği ile ilişkili ağrı tedavisinde yardımcı olmak için kullanılmaktadır.

Omuzlar aşırı kullanımdan ve yinelenen zorlamadan kaynaklanan yıpranmaya karşı çok hassastırlar. Araştırmalar omuzlarda “çarpışma sendromları” nın çoğunlukla, glenohumeral eklemin istikrarsızlığından kaynaklandığını, sıklıkla statik ve dinamik kas dengeleyicilerini değiştiren tekrarlayan hareketlerden kaynaklandığını gösteriyor.

Aşırı çalıştıklarında humerustaki fleksiyonu sınırlayabilirler. NKT tedavileri, aşırı kullanım sorunlarını azaltabilir ve tenis, golf oynarken, bilgisayarda çalışırken, ağırlık kaldırırken vs. uygulanan zayıf duruş sorununu düzeltebilir.

6. Karpal Tünel Sendromunu azaltmaya yardımcı olur.

Karpal Tünel Sendromu (KTS) elin avuç içi ve parmaklarında hissizlik ile karakterizedir, genellikle kavramanın güçsüzlüğü ile birlikte ortaya çıkar. Bazen şiddetli KTS’si olanların aynı anda birden fazla ameliyat olması gerekir, ancak ameliyat her zaman sorunu veya acıyı düzeltmez.

KTS’nin başlıca nedeni ellerin / parmakların aşırı kullanımı ve boynu, omuzu ve dirsekteki sinirlerin telafisinin rol oynadığı düşünülmektedir. Parmak fleksiyon düzenini (önkoldaki ve elin avuç içi kasları) sıkıştırmak, NKT’nin kullanılabileceği elin medyan sinirini sıkıştırabilir. Yakın kaslardaki telafileri azaltmak için, karpal tünel rahatlama sağlanır çünkü gerginlik aşırı kullanılmış el veya koldan kaldırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir