© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Ödüller bizi nasıl etkiler?

Ödüller bizi nasıl etkiler?

Ödüllendirilmeyi, yaptığımız çalışmaların sonunda, emeklerimizin karşılığını almak hepimizi mutlu ve motive eder. Yaptığımız çalışmanın verdiğimiz emeğin sonunda bizi bir hediyenin, ödülün beklemesi bizi daha çok çalışmaya, çabalamaya teşvik eder. Bu nedenle motivasyonumuzu en çok etkileyen şeylerden bir tanesi ödüllerdir.

1900’lü yılların ortasında yaşayan bir bilim adamı olan B.F.SKINNER kendi adını verdiği bir kutu tasarlar ve bu kutuya Skinner adını verir. Bu kutu çalışmaları sırasında farelerle bir deney yapar. Psikoloji biliminde laboratuvar ortamında yapılan deneylerde en çok fareler kullanılmaktadır. Skinner da geleneği bozmuyor ve bu deneyinde fareleri kullanıyor. Bu deneyi anlattıktan sonra sende kendinden birçok şey bulabilirsin. B.F.SKINNER’ın tasarladığı bu kutuda aslında oldukça basit bir düzenek var. Bu kutuda sistem şu şekilde işlemektedir. Bu kutu 2 şekilde çalışmaktadır. Birinci düzenekte kutuya aç bir fare konuyor ve o aç farenin pedala basış düzenine göre çeşitli yiyecekler yani ödüller veriliyor. Birinci sistemde fareler her 50 basışta bir ödülleri topluyor yani düzenli aralıklarla yemeklere ulaşıyorlar. Skinner buna sabit aralıklı tarife adını veriyor. İkinci sistemde ise sabit bir aralık yok bazen fare pedala 20. basışında bazen 50. bazen de 100. basışında ödüle kavuşuyor. Skinner buna da değişken aralıklı tarife adını veriyor.

Burada fare deyip geçmemek lazım çünkü fareler bu iki sisteme de oldukça kısa bir sürede alışıyorlar. Deney yapan ekipte farelerin bu durumun keyfini sürmesi için biraz zaman tanıyorlar ve bu sürede fareler iyi alışıp, öğreniyorlar. Bu deney bir süre daha bu şekilde devam ettirildikten sonra deney yapan ekip farelere yemek vermeyi kesiyorlar ve gözlemlemeye başlıyorlar. Bir süre sonra yiyeceğe, ödüle ulaşamayan bu 2 grup fareden biri pedala basmaktan vazgeçiyor. Sence hangi fare erkenden vazgeçiyordur? Sonuç olarak deney ekibi görüyor ki ilginç bir şekilde sabit aralıklarla ödül verilen fare vazgeçiyor.

İkinci gruptaki değişken aralıklarla ödül alan fare uzun süre daha ümitsiz bir çaba içinde pedala basmaya devam ediyor.

Peki, sence gerçek hayatta ki bizlerde bu kutudaki farelere az da olsa benzemiyor muyuz? Örneğin, kumar bağımlılığı, bazen ardı arkaya kazanılır bazen de ardı arkaya kaybedilir ama oynayan kişi vazgeçmez ve ne zaman kazanacağı belli olmasa da oynamaya devam eder. Çoğu zaman milli piyangonun bize çıkmayacağını bildiğimiz halde bilet almaya devam ederiz. Bunu birde ilişkilerimiz için düşünmeye ne dersin? Belki de bu deney ilişkilerimiz hakkında da bize birer ipucu sunuyor olabilir. Mesela, sevdiğin insana, sevgiline veya eşine düzenli olarak sürprizler yapıyorsun, güzel sözler söylüyorsun. İster istemez bu davranışları bir süre sonra değerini kaybedecektir belki de olumsuz bir durumla karşılaşmana sebep olacaktır. Ama bu gibi güzel sözleri, sürprizleri arada bir yapsan değişken aralıklarla yapsan karşı taraftan daha güzel daha olumlu bir sonuç alacaksın. Birde böyle düşünmeye ne dersin belki alacağın tepki her zamankinden daha farklı olur?

Bu deneyin sende çağrıştırdığı başka şeyler var ise benimle her zaman paylaşabilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir