Ölmez çiçek öz yağının faydaları

Ölmez çiçek adlı çiçekten elde edilen öz yağ, vücut için çok faydalıdır ve hem anti-inflamatuvar hem de antioksidan özelliklere sahiptir. Temel olarak Akdeniz ülkelerinde geleneksel olarak kullanılmış olan çiçeğin, dünyada da popülerlik kazandığını görüyoruz ve etkilerini arttırmak için öz yağ haline getirilmesi onu daha da güçlü hale getiriyor.

Ölmez Çiçek Öz Yağının Faydaları

Ölmez çiçek yağının pek çok farmakolojik etkisi vardır çünkü doğal bir antibiyotik olarak işlev gösterir. Ayrıca mantar ve mikrop karşıtı etkileri de bulunmaktadır. Çiçeğin 600’den fazla çeşidi vardır ve bu nedenle farklı isimlerle adlandırıldığını görmek de mümkün olmaktadır.
Geleneksel Akdeniz tıbbi uygulamalarında ölmez çiçeğin yaprakları sıklıkla kullanılmıştır ve şu rahatsızlıklar için uygulanmıştır:

• Alerjiler
• Sivilce
• Soğuk algınlığı
• Öksürük
• Cilt inflamasyonları
• Yaraların iyileşmesi
• Kabızlık
• Hazımsızlık ve reflü
• Karaciğer hastalıkları
• Safra bozuklukları
• Eklem ve kaslarda inflamasyonlar
• Enfeksiyonlar
• Kandida
• Uykusuzluk
• Mide ağrıları
• Şişkinlik

Bu geleneksel kullanım alanlarının bir kısmı henüz bilimsel olarak kanıtlanmadı ancak araştırmalar ölmez çiçek öz yağının pek çok konuda etkili olduğunu ve yan etkilerinin pek bulunmadığını gösteriyorlar.

Ölmez Çiçek Öz Yağının 13 Kullanım Alanı

Cilt İçin Bakteri ve Mantar Karşıtı Özellikleri

Portekiz’de yapılan bir araştırmada, içerisinde bulunan flavonoidlerin ve terpene maddelerinin bakteri ve mantar gelişimine engel olduğu görülmüştür. Bu ise cilt rahatsızlıkları, kızarmaları, enfeksiyonları ve yaralarına karşı etkili olmasını sağlar.
Ölmez çiçek öz yağı, cildi yumuşatmak ve iyileştirmek için idealdir ve onu jojoba yahut hindistan cevizi yağı gibi diğer yağlar ile karıştırarak problemli bölgelere uygulayabilirsiniz. Dilerseniz lavanta yağıyla da karıştırabilir ve kaşıntı olan bölgelere sürebilirsiniz.

Güneş Yanıklarına İyi Gelir ve Cildi Kanserden Korur

Ölmez çiçek, yanmış cildi nemlendirebilir ve böylece güneş yanıklarından gelen ağrıları dindirir. Bunun yanında yaşlanmanın etkilerini azaltan ve UV ışınlarının verdiği zararı da önleyen yağ, bu sayede cilt kanseri oluşumuna da engel olur. Az bir miktarını hindistan cevizi yağı ile karıştırabilir ve ciltte yanık olan bölgelere uygulayabilirsiniz.

Sivilce Tedavisinde Kullanılabilir

Medikal çalışmalar, ölmez çiçeğin güçlü bir antibiyotik ve mikrop karşıtı olduğunu gösteriyorlar ve bu durum onu sivilceler için etkili bir hale getirmektedir. Ciltte kuruluğa yol açmadan, onu kızartmadan ve yan etkiler oluşturmadan sivilcelerden onunla kurtulabilirsiniz.

Kandidadan Doğal Yollarla Kurtulun

Ölmez çiçek yağında bulunan asetofenon, floroglusinol ve terpenoidler adlı maddeler, klinik çalışmalarda kandida mantarının gelişimine karşı etkilerde bulunmuşlardır. Ölmez çiçek yağı aynı zamanda sindirim sistemini rahatlatır, bağırsaklardaki inflamasyonlara engel olur, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Ölmez çiçeğin hipotansif etkileri, kan hücrelerinin durumlarını iyileştirir, kas işlevlerini rahatlatır ve yüksek kan basıncını azaltır. Özellikle kalp basıncı sorunları ve kalp sağlığı problemleri yaşayanlar onun bu özelliğinden faydalanabilirler.

Sindirime ve İdrara Yardımcı Olur

Ölmez çiçek sindirim sıvılarının salgılanmasını uyarır ve böylece besinlerin sindirimi daha iyi gerçekleşir, hazımsızlık önlenir. Binlerce yıldır bizim kültürümüzde de bir idrar söktürücü olarak kullanılan bitki, böylece vücuttaki su birikimine bir son verir. Çiçeğin yaprakları da bağırsak problemlerinde bitki çayı gibi tüketilerek uzun yıllardır kullanılmaktadır. Özellikle mide ve bağırsak dokusunun hasar gördüğü vakalarda etkili olabilmektedir.

Karaciğeri Uyarır

Ölmez çiçek spazm karşıtı bir bitkidir ve kanı temizler, anti-inflamatuvar etkilere sahiptir ve karaciğeri uyararak detoks sürecini hızlandırır. Geleneksel tıpta karaciğer hastalıklarını iyileştirmek, vücudu toksinlerden, ağır metallerden, bakterilerden ve hava kirliliğinden korumak için kullanılmıştır.

Kanserden Korur

Ölmez çiçeğin özel antioksidan içeriği, hücrelerin oksidatif baskı altında kalmasına engel olur ve böylece kanser gelişimini önler. Buna ek olarak yapılan çalışmalarda, radyasyon kaynaklı DNA hasarı, hücre mutasyonu ve ölüm, tümörlü ve kanserli hücre gelişimine de engel olduğu görülmüştür. Onun ışıktan koruyucu etkileri hem insanlar hem de hayvanlarda tespit edilmiştir.

Bağışıklığı Arttıran Bir Virüs Karşıtıdır

Bağışıklık sistemimizin büyük bir kısmı bağırsaklardan destek alır ve ölmez çiçeğin bağırsakları iyileştiren, anti-inflamatuvar etkisi, bağışıklık sisteminin de güçlenmesini sağlar. Klinik çalışmalar, onun bağırsaklarda zararlı bakterileri, virüsleri ve mantarları kovaladığını, ayrıca HIV virüsü kapmayı bile zorlaştırdığını gösteriyorlar.

Hemoroide İyi Gelir

Hemoroid yani basur kaynaklı ağrı ve şişkinliklerden kurtulmak için, 3-4 damlasını pamuğa damlatabilir ve ilgili bölgeye sürebilirsiniz. Her bir kaç saatte bir bunu yaparak rahatlama etkisi elde edebilirsiniz.

Böbrek Taşlarına İyi Gelir

Limon ve ölmez çiçek yağları, böbrek taşı ihtimalini düşürüyorlar çünkü karaciğeri ve böbrekleri temizliyorlar. Her gün suyunuza limon ve greyfurt yağı ekleyerek için, ayrıca karın bölgesine ölmez çiçek öz yağından sürün.

Multipl Sklerozu Engeller

Ölmez çiçek öz yağı, nörolojik sistemi de etkiler ve multipl skleroz belirtilerini hafifletir. Her gün vücudunuza bir kaç damlasını sürün ve arada bir bir kaç günlük aralar verin.

Ağrı Kesicidir

Araştırmalar ölmez çiçek yağının kas ağrılarını azalttığını ve inflamasyonları, şişkinlikleri azalttığını, dolaşımı iyileştirdiğini gösteriyorlar. Böylece sinir, eklem ve kas dokularını destekleyebilir ve ağrılara karşı kullanabilirsiniz. Bilhassa artrit, fibromiyalji ve spor kaynaklı yaralanmalarda onu kullanabilirsiniz. Dilerseniz ruhani rahatlama için lavanta yağıyla da karıştırabilirsiniz.

Ölmez çiçek öz yağının faydaları” yazısı için 2 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ebru Göymen dedi ki:

    Nereden temin edebiliriz bu yağı?

  2. yasin taş dedi ki:

    merhaba ankaradan yaziyorum doğa gezisinde bir çicek topladık eşimle beraber internetten araştırdığımızda ölmez çiçeği olduğunu bildiren sizin sitenizden karşılaştık acaba bu çiçek ölmez çiçeği mi yoksa başka birşey mi fotoğraf atsam bakar mısınız teşekkürler