Olumlama nedir, işe yarar mı?

Olumlama nedir, işe yarar mı?

Sıradan bir gün içinde bile pek çok farklı şey yaşıyoruz. Bunlardan bazıları bizleri çok mutlu ederken, bazılarının neredeyse hayatımızı karartacak kadar kötü olabileceğini gözlerimizle görüyoruz. Elbette k, her insan her gün, her an mutlu olmak, kahkahalara boğulmak istiyor. Bu zaten en doğal hakkımız değil mi? Oysaki “hayat çok acımasız” mantığı zihnimize kazınmış gibi çoğu olumsuzluğu da çok sıradan bir şekilde yaşayabiliyoruz. Peki, ben sizlere aslında olumsuz, negatif, sinir bozucu, üzücü, yıpratıcı şeylerden kendi irademizle kurtulabileceğimizi, tüm olumsuzlukları kendimizden uzak tutabileceğimizi söylesem nasıl olur? Belki hayal gibi gelebilir. Ama aslında yaşamımızı bizler şekillendiriyoruz ve hayat aslında bizim seçimlerimizden, düşüncelerimizden ibarettir.

Bizler, çok güçlü yaratıklarız ve aslında her şey tam da bizim ellerimizde, zihnimizde şekilleniyor. Şöyle ki; kurduğumuz her cümlenin, söylediğimiz her kelimenin, hayatımıza olumlu ya da olumsuz çok büyük bir etkisi var. Bunun ne kadarının farkındayız bilemem, ama içimizdeki gücün farkında olmamız lazım diye düşünüyorum. Nasıl mı? Çok kolay; pozitif şeyler düşünerek, kendimizi olumlu olana yönlendirerek, yani “olumlama” yaparak, negatif her şeyi hayatımızdan uzaklaştırabiliriz.

Dil, bir iletişim aracı olarak bizlere hizmet etmekte, diğer canlılarla iletişim kurmamıza olanak tanımaktadır. Bunların yanında bir de aslında kendimizle de dil yoluyla iletişim kuruyoruz. Kendi kendimize ya da bir başkasına söylediğimiz, ağzımızdan çıkan her kelime, hayatımızı olumlu ve olumsuz etkileyebiliyor. Maden öyle pozitif düşünerek ve olumlama yaparak, tüm olumsuzluklardan ve negatiflikten uzaklaşmak mümkün olabilir. Olumlama nedir, hayatımızı ne kadar ve nasıl etkiler diye bir bakmak lazım. Kesinlikle bazen önemsemediğimiz ve öylesine söylediğimiz kelimeler bile bilinçaltımız tarafından kayıt altına alınabiliyor. Burada kaydedilen bu veriler gelecekte hayatımızı olumlu veya olumsuz etkileyebiliyor. O zaman olumlamayı mercek altına alalım.

Olumlama nedir? 

Hayatımızı fazlasıyla etkileyen duygularımız, düşüncelerimiz, kelimelerimize dikkat etsek iyi olur. Çünkü ne kadar olumlu olursak, o kadar olumlu şeyler yaşarız. Bu bağlamda olumlama; aklımızdan ve kalbimizden geçen tüm iyi niyetleri içten ve hissederek söylemek ve bunların gerçek olmasını beklemek anlamına geliyor.

Olumlamalar, bir tür dilek ya da dua gibi değildir, onlarla karıştırmamak lazım. Olumlama, gerçekleşmesini ya da devam etmesini istediğiniz bir şeyi gerçekleşmiş sayıp, söz konusu pozitif imgeyi zihninize yerleştirir. Zihne kazınan bu pozitif imge ise sizin bakış açınızı kalıcı olarak şekillendirir ve olayları daha pozitif bir şekilde görmenizi, daha olumlu bir tavırla karşılamanızı sağlar. Olumlama cümleleri hedef cümlesi şeklinde, hedefe odaklı olmalı ve cümlenin öznesi hedefin içinde bulunmalıdır. Yani olumlu olana odaklanın, bunu cümlelerinize dökün ve gerçek olmasını izleyin.

Olumlama işe yarar mı?

Evet, kesinlikle işe yarar. Şöyle bir düşünün; her şeyden şikayet eden, hep mutsuz olan insanlar o kronik mutsuzları neyden kaynaklanıyor olabilir ki? Bunun sorumlusu sürekli olumsuz cümleler kullanmaları, depresif ruh halinden kurtulmak için hiçbir şey yapmamaları, her olayda hep en kötüye odaklanmaları olabilir mi? Başlarına hep mutsuz olunacak şeyler geliyorsa, bu onların olumsuza odaklı yaşamalarından kaynaklanıyor. Bu durumdan kurtulmak için olumlamaya bir şans vermek lazım.

Olumlama nasıl yapılır?

Daha pozitif bir hayatımız olması için olumlu olana odaklanmak, olumsuz düşünceleri ve eylemleri hayatımızdan uzaklaştırmak için olumlamayı hayatımızın bir parçası haline getirmek gerekiyor. Hayatta olumlama yapmak için belli başlı, kesin bir kural ya da yönteme gerek yoktur. Önemli olan tek şey içimizdekini isterken kalbimize odaklanmak ve ağzımızdan çıkan her kelimeyi kalbimizle paralel olarak hareket ettirmektir. Her davranışta, her düşüncede olumlama yapmak mümkündür. Sabah uyanır uyanmaz, kahvaltı yaparken, işe giderken, çalışırken, temizlik yaparken, yemek yaparken, spor yaparken, yürürken veya koşarken günün her saatinde, her anında olumlama yapabiliriz.

Olumlama yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Yaptığımız olumlamaya öncelikle ve kesinlikle inanmanız gerekiyor. Zaten bir şeye olumsuz şekilde  yaklaşırsak, inançsız bir şekilde yola çıktığımız için başarısızlık kaçınılmaz olur.
 • Olumlama cümleleri kesinlikle kalbimizden gelmelidir. Söylediğimiz olumlama cümlesi, duygu olarak bizi derinden etkilemelidir. Çünkü biz bu duyguyu ne kadar hissedersek o kadar fazla bilinçaltımızı etkilemeyi başarabiliriz.
 • Olumlama gelecek zaman cümleleri ile yapılmaz. Bu bir plan değildir, hedeftir. Örneğin; “çok mutlu olacağım” değil, “çok mutluyum” demeliyiz. Çünkü olumlamalarda kullanılacak gelecek zaman eki, yaşamak istediğimiz hedefi her zaman daha ileri bir tarihe atacaktır.
 • Olumlama cümlemizi 21 gün boyunca söylemeliyiz. Özellikle de sabah ve akşamları olumlamaları söylemek çok etkili olacaktır. Hatta beynimizin uykudan önce daha aktif olduğu biliniyor.
 • Olumlamaları meditasyonla birlikte söylemek daha etkili olur.

Olumlamanızı meditasyonla birleştirmek iyi fikir!

Meditasyon, bizim kendimize odaklanmak, kötü enerjiden kurtulmak ve bir bakıma şarj olmak için ihtiyaç duyduğumuz çok önemli bir eylemdir. Meditasyonla kendimizi buluruz. İşte hayatımızı daha olumlu olana yönlendirmek için yaptığımız olumlamaların da meditasyonla birleşince daha çok işe yaradığı ve daha iyi sonuç verdiğini söylemek mümkündür. Yani aslında günde sadece 10 -15 dakika ayırarak meditasyon ve olumlama ile hayatın akışını daha pozitif bir hale getirebiliriz. Bunun amaçla mini bir meditasyon seansı için aşağıdaki adımları takip edin.

 • Çok sessiz bir ortama geçin, konsantre olup, rahat bir oturuş şekli bulun. Bu ortamın çok sessiz olması, kendinizle baş başa kalmanız ve sizi engelleyecek birinin, bir şeyin olmaması çok önemlidir. Bu sayede meditasyon daha güçlü bir etkiye sahip olacaktır.
 • Meditasyonda müzik çok önemlidir. Sizi mutlu eden, size huzur veren bir meditasyon müziği eşliğinde, olumlama cümlelerini  kendiniz duyacağınız şekilde, kalbinizden geldiği gibi söyleyin, dışa aktarın.
 • Olumlama cümlelerini söylerken, bu cümlelerin kalbinizde, ruhunuzda yarattığı etkiyi zihninizde görselleştirin ve onları dikkatle inceleyin. Zihninizdeki resimle, kalbinizden gelen birebir eşleşsin.
 • Sadece 10- 15 dakikalık seansın sonunda kesinlikle hafiflemiş, huzur bulmuş ve cesaretlenmiş hissedeceksiniz.

Hayatınızı olumlu etkileyecek olumlama cümlelerine örnekler 

Bereketi hayatınıza davet edin!

 • Hayatımda açılan yeni kapı ile bolluk ve berekete açığım.
 • Hayatımda yepyeni bir bolluk ve bereket dönemi başlıyor.
 • Giriştiğim her işten karlı çıkıyorum.
 • Maddi değeri olan her şey manevi değeriyle birlikte bana geliyor.
 • Bereketim arttıkça sevdiklerime yardımlarım da artıyor.

Sağlık size gelsin!

 • Şifa dolu bir hava tüm hücrelerime doluyor.
 • Her geçen gün kendimi daha sağlıklı ve zinde hissediyorum.
 • İstediğim her şeyi gerçekleştirecek güce ve enerjiye sahibim.
 • Bedenimin benden istediği her şeyi ben zaten veriyorum.
 • En sağlıklı şekilde beslenebileceğim bir beslenme programı uyguluyorum.

Mutluluğa kucak açın!

 • Mutlu olmayı ve mutluluk içinde yaşamayı hak ediyorum.
 • Huzurlu ve mutluyum.
 • Mutluluğum arttıkça hedeflerime de daha kolay ulaşıyorum.
 • İçimdeki mutluluk daha doğru seçimler yapmama yardım ediyor.
 • Kendimi mutlu hissettikçe beni daha çok mutlu edecek olaylar ve insanlar hayatıma giriyor.

Şans sizin de kapınızı çalsın!

 • Şansımın tam da yaver gittiği uzun bir döneme girdim.
 • Şansın benden yana olduğunu tüm kalbimle hissediyorum.
 • İçimdeki umut ve güzel düşünceler bana şans getiriyor.
 • Bana şans ve mutluluk getiren kişileri hayatıma alıyorum.
 • Şansımın her geçen gün daha çok açıldığını görüyorum.

Sevgi yaşamınızı doldursun!

 • Sevgi doluyum, seviyorum ve sevilmeyi hak ediyorum.
 • Olumlu, olumsuz tüm özelliklerimle kendimi olduğum gibi kabul ediyor ve seviyorum.
 • Sevdiğim kişilerin her an benim yanımda ve benim yardımcım olduğunu görüyorum.
 • Etrafımdakiler tarafından sevildiğimi hissediyorum.
 • Beni seven insanları sevgimle ödüllendiriyorum.

One thought on “Olumlama nedir, işe yarar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. elif yildirim dedi ki:

  bdino bumdan daha iyisi nasil olur 😍😘😘