© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Omega-9 nedir, faydaları ve zararları nelerdir?

Omega-9 nedir, faydaları ve zararları nelerdir?

Yağlar, balıklar ve fındıklar sağlıklı yağlar olarak kabul edildi. Artık hangi yağ sağlıklı hangi yağ sağlıksız herkes bu konuda fikir sahibi. Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri giderek zirveye çıkıyor. Ancak Omega-9 yağ asitleri hakkında ne biliyorsunuz?

Omega-9 yağ asitleri, sebze ve hayvansal yağlarda yaygın olarak bulunan doymamış yağlardan oluşur. Bu yağ asitleri oleik asit veya tekli doymamış yağlar olarak da bilinir ve genellikle kanola yağı, aspir yağı, zeytinyağı, hardal yağı, fındık ve badem gibi yemişlerde bulunur. Bununla birlikte, omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin aksine, omega-9 yağ asitleri vücut tarafından üretilebilir, bu da takviye ihtiyacının popüler omega-3 kadar önemli olmadığı anlamına gelir.

Peki, Omega-9 yağları hakkında dikkat edilmesi gereken şey nedir? Özellikle vücudumuz kendi başına da üretebiliyorsa ne işe yarar? Bu yağları anlamak önemlidir, çünkü omega-9 vücuda birkaç açıdan anahtar yarar sağlar.

Kardiyovasküler Hastalık ve İnme Riskini Azaltmaya Yardım Edebilir

Araştırmalar, omega-9 yağ asitlerinin kardiyovasküler hastalık ve inme riskini azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi. Omega-9’un kalp sağlığına faydası vardır çünkü omega-9’ların HDL kolestrolü (iyi kolestrol) artırdığı ve LDL kolesterolü (kötü kolesterolü) düşürdüğü gösterilmiştir. Bu, kalp krizi ve inmelerin nedenlerinden biri olarak bildiğimiz arterlerde plak birikimini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Omega-9 kaynağı kanola yağı, tekli doymamış yağ açısından yüksek, doymuş yağ oranı düşük ve sıfır trans yağ içermesine rağmen, GDO içermeyenini bulmak bu günlerde gerçekten çok zordur. Endüstri değişirken, evde yiyecek hazırlamak en iyisi olabilir. Diğer iyi omega-9 kaynakları, avokadolar ve bademlerdir. Aslında, ABD Gıda ve İlaç İdaresi, geçtiğimiz günlerde Kaliteli Sağlık Talebi’ni onayladı ve bu durum günlük Omega-9 yağ alımının, doymamış yağ içeriği nedeniyle koroner kalp hastalığı riskini azaltabileceğini düşündürdü. Bununla birlikte, aynı zamanda günlük olarak alınacaksa doktora danışılmalıdır.

Enerjiyi Artırır, Öfkeyi Azaltır ve Güç Verir

Omega-9 yağ asitleri, oleik asit içeriler. Oleik Asit, enerji artırmaya, öfkeyi azaltmaya ve ruh halinizi düzeltmeye yardımcı olabilir. Son klinik araştırmalarda, modern diyetlerde ve beslenme rutinlerinde doymuş yağ asitlerinin tekli doymamış yağ asitlerine oranının düşürülmesinin fiziksel aktiviteyi ve kullanılan enerji miktarını etkileyip etkilemeyeceğini belirlemek üzerinde araştırmalar yapıldı. Fiziksel aktivite ve ruh hali değişiklikleri ile ilgili çalışmalar, yediğimiz yağın bilişsel işlevi değiştirebileceğini keşfettiler.
Çalışma, oleik asit kullanımının fiziksel aktivite gücünü artırdığını, daha fazla enerji verdiğini ve öfke kontrolü gücünü artırma ile ilişkili olduğu sonucuna vardı. Eğer bitkin hissediyorsanız ve sinirleriniz bozuksa, omega-9’un faydaları ruh halinize ve enerji seviyenizi etkileyecek ve enerji düzeyinizi yükseltecektir.

Alzheimer Hastalığına Faydası Olabilir

Erüsik Asit, hardal yağı gibi yağlarda bulunan tekli doymamış bir omega-9 yağ asididir. Araştırmalar, adrenalin bezlerini, omuriliği ve sinir sistemini etkileyen ciddi bir genetik bozukluk olan X genine bağlı Adrenolökodistrofi (ALD) hastalığından muzdarip kişilerin beyinlerinde; Erüsik Asit’in çok uzun zincirli yağ asitlerinin birikimini normalleştirebileceğini gösteriyor. Hardal yağının kognitif(bilişsel) fonksiyonu artırdığı ve dolayısıyla hafıza zayıflamasını azalttığı görülmüştür.
Normal farelerde yapılan bellek performansı araştırmaları; Erüsik Asit’in Alzheimer hastalığı gibi bilişsel kusurlarla ilişkili hastalıklar için terapötik bir madde olabileceğini gösterdi. Bu, omega-9 faydaları listesine; hafıza artırma ve gelişmiş bilişsel işlev ekleyebileceğiniz anlamına gelir.

Omega-9 Gıdalarıyla Omega-3 ve Omega-6 Gıdaları Arasındaki Fark Nedir?

Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, vücut tarafından üretilmediğinden daha sık aranır, bu yüzden gerekli oldukları söylenir. Genellikle, bitkilerden ve balık yağlarından türemiştir. Yeni yapılan bir araştırmaya göre, tüketilen tüm takviyelerin yüzde 10’u balık yağı içerir.
Vücudumuzun kendi başına omega-9 yağ asitleri ürettiğini unutmayın, bu yüzden aşırıya kaçmaya gerek yoktur, ancak zaman zaman besin listenizdeki diğer yağların bir kısmını bunlarla değiştirebilirsiniz.

Omega-9 yağ asitleri; saf zeytinyağı, zeytin, avokado, ayçiçek yağı, badem, susam yağı, antepfıstığı, kaju fıstığı, fındık ve yer fıstığında bulunur.

Omega-3 İçeriği Yüksek Gıdalar: Orkinos, keten tohumu yağı, somon balığı, sardalyea, keten tohumu, morina karaciğeri, ceviz, chia tohumları, Atlantik somonu, ringa, ton balığı.

Omega-6 İçeriği Yüksek Gıdalar: Aspir, üzüm çekirdeği, ayçiçek yağı, haşhaş yağı, mısır yağı, ceviz yağı, pamuk yağı, soya yağı, susam yağı

Omega-9 İçeriği Yüksek Gıdalar: Ayçiçeği, fındık, Aspir, macadamia fıstığı, soya yağı, zeytinyağı, kanola yağı, badem yağı, avokado yağı.

Omega-9 Riskleri


Omega-9’un en önemli kaynağı olan hardal yağı kullanımı üzerinde çok tartışmalar yaşanmaktadır. Güncel bilgilere göre; hardal yağı içerisinde bulunan erüsik asitin toksisitesinden ötürü, ABD’de tüketim için satışı yasaklandı. Ancak birçok mağazada masaj yağı olarak bulunabilir. Şefler hardal yağını düzenli olarak kullanıyor olsa da, hardal yağı veya diyetinizde yeni bir şey kullanmadan önce doktorunuza danışın. Omega yağlarının dengelenmesi de çok önemlidir. Özellikle çok fazla omega-6 yağı zararlı olabilir.
Egzama, sedef hastalığı, artrit, şeker hastalığı veya meme hassasiyeti gibi spesifik koşulları olan insanlar herhangi bir omega-6 takviyesine başlamadan önce doktorlarına danışmalıdır.

Yağ Asitleri ve Trigliseridler

Yağ asitleri genel olarak vücudumuz için birkaç farklı şey yapar. Depolanmış yağın temel bileşenidirler, hücre zemininin önemli yapı taşları olarak görev yaparlar ve enflamatuvar süreçleri düzenlemeye yardımcı olurlar. Yağlı asitler önemli yakıt kaynaklarıdır, çünkü metabolize olduklarında büyük miktarda adenosin trifosfat verirler ve bu bize bize enerji verir. Birçok hücre türü, bu amaçla glikoz veya yağ asitleri kullanabilir.

Genel Olarak Omega-9

Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin aksine, omega-9 yağ asitleri vücut tarafından üretilebilir, bu da takviye ihtiyacının popüler omega-3 kadar önemli olmadığı anlamına gelir.

Omega-9 kardiyovasküler hastalık ve inme riskini azaltmaya yardımcı olur; enerji artırmak, öfkeyi azaltmak ve ruh halini artırmak gibi yararlarının yanı sıra potansiyel olarak Alzheimer’lı insanlara fayda sağlarlar. Omega-9 faydalarını elde edebileceğiniz besinler arasında; ayçiçeği, fındık, aspir, macadamia fıstığı, soya yağı, zeytinyağı, kanola yağı, badem yağı ve avokado yağı bulunur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir