Nihayet okullar tatil oldu, seçim de bitti; artık herkes yazlıklara hücum etti. Yaz olunca da, herkesi bir serinleme telaşı sardı. Ben de bu nedenle, sizlerle besleyici, serinletici, faydalı mı faydalı bir tarif paylaşacağım. Bu, kızımın da çok sevdiği bir dondurma. Dondurma deyince, aklınıza şekerli şeyler gelmesin! Bizim dondurmamız, her zamanki gibi iyilik dolu. Üç malzeme ile harika bir dondurma tarifim sizlerle!

Kızım, ekşi tatları daha fazla seven bir çocuk. Vişne, yaban mersini, böğürtlen gibi meyveleri seviyor. Açıkçası ben de, besleyici özelliklerinden dolayı, koyu renkli meyveleri çok seviyorum. O nedenle de ben de; yaban mersini, böğürtlen, evinizde bulabildiğiniz vişne, kiraz, çilek gibi meyveleri kullanmaya karar verdim. Bu meyveleri, marketlerden dondurulmuş olarak da alabilirsiniz.

Koyu renkli meyveler; antioksidan ve C vitamini deposudur. Bizim de antioksidana ihtiyacımız var, özellikle de çocukların. Kızıma hazır, işlenmiş gıdaları vermemeye çalışıyorum. Evde, mümkün olduğunca, ona doğal şeyler vermeye çalışıyorum, dondurma da onlardan bir tanesi. “Kızın istemiyor mu?” diyebilirsiniz. Bazen istiyor, ancak inanın hazır dondurmaların hepsini bitiremiyor, sadece 2-3 ısırık alıyor… Peki, malzemelerimiz neler?

  • 1 kase dondurulmuş böğürtlen,

  • Yaban mersini,

  • 200-250 gr yoğurt,

  • bal,

  • Hindistan cevizi yağı

Yoğurt kullanırken, isterseniz probiyotik olanları tercih edebilirsiniz. Yaz aylarında, bakterilere karşı sindirim sistemimizi korumamız gerekiyor. Yaz aylarında, sıcaktan dolayı, özellikle proteinden çok fazla zehirlenmeler yaşıyoruz. Çünkü, et, süt, tavuk gibi iyi saklama koşullarında saklanmayan protein ürünleri nedeniyle, yaz aylarında hastaneler dolup taşıyor. Bu nedenle, yapmamız gereken en önemli şeylerden bir tanesi, bağırsak sağlığımızı korumaktır. Probiyotikler de, bu noktada devreye giriyor. Bu nedenle, özellikle yaz aylarında, beslenmenizin yoğun probiyotik içermesine özen gösterin.

Dondurmamızın içerisinde biraz da bal var. Peki, neden bal? Evet, kızım mayhoş tatlardan hoşlanıyor, ancak biraz tatlı olmasında da hiç bir sakınca yok. Biraz da Hindistan cevizi yağı kullanıyoruz. Hindistan cevizi yağını da çok seviyorum. Normalde yağ eklemiyorum; ancak, bu kez sizler için biraz daha farklı yapmak istedim. Bir de, donunca katılaşmasını da hızlandırmak istedim. Malzemelerimiz bu kadar. Bir de buz kalıplarına ihtiyacınız olacak. Dondurma yapabileceğiniz buz kalıpları satın alırken, BPA içermemesine özellikle dikkat edin.

Ben, kullanmadan önce buz kalıplarını biraz ıslatıyorum. Çünkü, buzluğa koyduktan sonra çabuk çıkmalarını istiyorum. Bu probiyotikli dondurma, sıcak havalarda, çocuğunuzla birlikte güzel bir akşamüstü atıştırmalığı olarak çok işe yarayacak.

Dondurmamızın yapımı oldukça kolay. Bir blender’ın içerisinde yoğurdu, meyveleri, balı ve Hindistan cevizi yağını birleştiriyoruz. Ben Hindistan cevizini, vanilya yerine de kullanıyorum. Artık işlenmemiş vanilya bulmak oldukça zor, hepsi çok sentetik. Vanilyanın o pastane aroması yerine, Hindistan cevizi yağını ekleyerek de, o pasta kokusunu sağlamayı da seviyorum.

Bu arada, başka tarifler de olacak. Bunlardan birkaç tanesini daha önce çekmiştim, Youtube kanalımda bulabilirsiniz. Çocuklar için kolay tariflerimden bir tanesi, Kabak Parfe tarifim. Onu da Youtube kanalımda bulabilirsiniz. Bu tarifte de, 3 malzeme ile nasıl hem sağlıklı hem de lezzetli tatlılar yapabileceğinizi göreceksiniz. Balkabağından hazırladığım Kabak Parfe’m gerçekten efsane bir tarif, çok seviyorum.

Orman Meyveli Dondurma Nasıl Yapılır?

İlk olarak, blender’ın içerisine yoğurdu alarak başlıyoruz. Ardından, dondurulmuş böğürtleni, yaban mersinini, biraz bal ve biraz da Hindistan cevizi yağını ekleyip blender’ın kapağını kapatıyoruz ve çalıştırıyoruz. Bittiğinde, rengi çok şahane olacak!

Hazırladığımız karışımı, buz kalıplarına alıyoruz ve buzdolabının performansına göre buzlukta 30 dakika- 1 saat arasında bekletiyoruz. Dondurmalar servise hazır!

Bildiğiniz üzere, özellikle yaz aylarında, süt ve süt ürünleri yoğun bakteri enfeksiyonuna neden olabilir. Bu nedenle, iyi koşullarda saklandığından emin olmadığınız hiçbir protein ürününü dışarıdan tüketmemeye çalışın, dondurmalar da buna dahil!

Çocuklarımıza, evde, güvenli malzemeler ile hazırlayacağımız dondurmalar, bizim için her zaman çok daha iyi olacaktır. Buz kalıplarını dolaptan çıkardığınızda, dondurmalar bazen hemen çıkmayabilir. Bu çok normal. Birkaç dakika gevşemesine izin verirseniz, rahatlıkla çıktıklarını göreceksiniz. Afiyet olsun!