Oyun oynamak, eğlenceli bir şekilde zaman geçirmenin en iyi yollarından biridir. Bilgisayar oyunlarını sevmenize rağmen daha önce oyun konsolu ile oyun deneyimi yaşamadıysanız, çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Piyasada oyun konsolu üreten belli başlı firmalar olduğundan bunlar arasından neye göre seçim yapacağınızı öğrendikten sonra hoşunuza giden modele karar verebilirsiniz.

Öncelikle nasıl bir oyun konsolu almak istediğinizi düşünmelisiniz. Kimi konsollar televizyona bağlanırken kimileri ise el konsolu şeklindedir. Bağlanarak kullanılan konsollar güçlüdür ve genelde internette gezinmenize ve medya oynatmanıza imkan verir. El konsolları ise kompakt yapıları sayesinde her yere taşınabildiği için eğlenceyi yanınızda götürmenizi sağlar.

Oyun konsolunda ne oynamak istediğiniz de üzerinde düşünmeniz gereken bir konudur. Oyun oynamayı çok seviyor ve her oyunu denemek istiyorsanız, PlayStation ya da Xbox almayı düşünebilirsiniz. Bu oyun konsollarında yarıştan aksiyona ve FPS oyunlara kadar her şeyi bulmanız mümkün olacaktır. Tabi bir de her oyunun her konsolda bulunmadığını dikkate almanız gerekir. Örneğin, bazı oyunları yalnızca Sony’nin konsollarında bulabilirken bazılarını ise Xbox’ta bulabilirsiniz. Bunun için konsol satın almadan önce oynamak istediğiniz oyunlar varsa bunların hangi platformda bulunduğunu görmek için araştırmanızı yapmalısınız.

Oyun konsolları, 500 GB’a kadar çıkabilen dahili depolamaya sahip olabilmektedir. Konsolunuza oyun yüklemek istemiyorsanız, depolama alanı daha düşük cihazları tercih edebilirsiniz. Ancak oyun indirmeyi planlıyorsanız, o halde daha yüksek kapasiteli konsollara bakmanız gerekecektir.

Oyun konsolu alırken son olarak aksesuarlarına ve yanında gelen hediyeler varsa onlara bakabilirsiniz. Bazı konsolların yanında oyun gelirken bazılarında ise joystick gibi ekipmanlar bulunabiliyor. Farklı konsolları değerlendirerek ne istediğinize karar verebilir ve oyun zevkinizi en yükseğe çıkaracak oyun konsoluna karar verebilirsiniz.

Sony Playstation 5 Oyun Konsolu

Sony’nin çıkardığı son model olan Playstation 5 ya da kısaca PS5, PS4’e göre neredeyse her açıdan gelişmiş bir model. Dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetikleyiciler içeren PS5; güçlü donanım, yeni kullanıcı arayüzü, hızlı yükleme süreleri ve 3B ses gibi bazı yenilikçi özellikleriyle ön plana çıkıyor. Oyun konsollarına göre biraz farklı bir görünüme sahip olan PS5, bu özelliği sayesinde çalışırken oldukça sessiz ve serin kalıyor. Grafik bakımından oldukça iddialı olan konsolda oyunlarınızı 4K televizyonunuza oynayabileceksiniz. 120 Hz çıkış ile 120 FPS’ye kadar destek sunan konsolda pürüzsüz ve akıcı bir oyun deneyimi yaşayacaksınız.

 

 

Microsoft Xbox Series X Oyun Konsolu 

Sony’nin son modelinden bahsetmişken elbette rakibi Microsoft Xbox’ın şimdiye kadarki en güçlü konsolundan da bahsetmemiz gerekir. Xbox Series X, donanım açısından oldukça etkileyici. Çok hızlı ve çok sessiz çalışan bu konsolda üst düzey oyun bilgisayarlarında görebileceğiniz oyun deneyimlerini yaşayabilirsiniz. Geriye dönük uyumluluk ile eski modellerden binlerce oyunu oynayabileceğiniz Xbox Series X, bu oyunları çok daha iyi performansla oynayabilmenize imkan verecek. 1 TB harici ek depolama alanı sunan Series X’de oyunlar hızlı bir şekilde yükleniyor ve 120 FPS’ye kadar çarpıcı görseller sunuyor. 3B Uzamsal Ses teknolojisi ile oyunların daha sürükleyici olmasını sağlayan Series X ile gerçek 4K oyun deneyimi yaşayabileceksiniz.

 

Nintendo Switch Konsol Neon Red Blue Joy / Con -Yeni V2 Model

Nintento Switch’i hem elinizde hem de ekrana bağlayarak kullanmanız mümkün. Konsolu Switch Dock’tan çıkardığınızda ekran otomatik olarak açılır ve Dock’a taktığınızda saniyeler içinde HDMI üzerinden bağlanır. 6.2 inç ekran ile birlikte gelen konsolu elinizde çok rahat taşıyabilecek ve kullanabileceksiniz. İsterseniz de ev konsolu olarak televizyona bağlayarak oyun oynayabileceksiniz. Yanında iki adet Joy-Con, yani kontrolcü gelen Nintendo Switch’i bu kontrolcülerle kolayca kontrol edebilirsiniz. Oldukça sade ve basit arayüze sahip Switch, istediğiniz bazı oyunları oynayamasanız dahi taşınabilirliği ve tasarımı ile çok seveceğiniz bir konsol olacak.

 

Microsoft Xbox Series S 

Firmaların biraz daha uygun fiyatlı ürünlerine bakacak olursak Microsoft Xbox Series S’ten bahsetmemiz gerekir. Xbox’ın şimdiye kadar ürettiği en küçük boyutlu konsolu olan Series S’i, daha önce bahsettiğimiz Series X’in daha uygun fiyatlı versiyonu olarak düşünebilirsiniz. İki cihaz benzer özellikler sunsa da aralarındaki önemli bir fiyat farkı olduğu için Series S’i değerlendirmek isteyebilirsiniz. Series X’in aksine 4K değil de 1080p ve bazen de 1440p destekleyen Series S’de grafikler biraz daha güçsüz kalıyor. Depolama alanı olarak 512 GB sunan Series S’te bu alanın 360 GB’ını kullanmak mümkün. Xbox serisini seviyorsanız ancak kısıtlı bir bütçeye sahipseniz, Xbox Series S’i kaçırmamalısınız.

 

Sony Playstation 4 Slim 500 GB

Son olarak PS5’in pahalı olması nedeniyle daha uygun bir model arayanların memnun kalacağı PS4 Slim’e bakabiliriz. 2013’te çıkan PS4’ten sonra piyasaya sürülen PS4 Slim, PS4’e göre çok daha şık bir tasarıma sahip. PS4’e göre yüzde 30 daha ince ve yüzde 16 daha hafif olan PS4 Slim çok daha zarif bir konsol. Bu model, PS5’e göre 4K oyun keyfi bakımından geri kalsa da PS5’i pahalı buluyorsanız, PS4 Slim’i tercih edebilirsiniz. 500 GB depolama alanı bulunan PS4 Slim ile oyun oynamanın yanı sıra televizyon programları, filmler veya istediğiniz diğer şeyleri izleyebileceksiniz. Üstelik Uzaktan Oynatma özelliği ile yalnızca televizyona değil, aynı zamanda Wi-Fi ağı üzerinden bilgisayarınıza ya da Playstation Vita’nıza bağlayabileceğiniz konsolu, DUALSHOCK® kablosuz kontrolcüsü ile çok rahat şekilde oynayabileceksiniz. Kontrolcüde bulunan renkli ışıklı çubuk ile oyunları daha iyi performansla oynayabileceğiniz PS4 Slim, PS sevenlerin oldukça hoşuna gidecek bir model.