Hepimiz bize tanımlanmış bir tip ile bu dünyaya geliyoruz. Yaradılış şeklimiz bu şekilde olmasına rağmen zamanla Varoluş süreçleri ile şekil değiştirerek olması gereken değil de, koşullandırıldığımız bir Tip’e bürünüyoruz.

Gerçek şu ki, çoğumuz tüm gücümüzü ve potansiyelimizi gerçekten yaşayacak şekilde yetiştirilmemişizdir. Birden beklentiler daima ağır basmıştır yaşamın varoluşunda. Maalesef çoğumuz bizim için doğru olanın tam tersini yapmamız gerektiği düşündürülerek büyütülmüşüzdür.

Bize dışarı çıkıp bazı şeyleri zorla oldurmamız öğretildi. Bu bazı insanların belki işine yarayabilir, ancak çoğumuz için bu davranış kalıpları uygun değildir. Tüm bu baskı, beklentiler içinde kendimizi çaresiz, başarısız, düş kırıklığına uğramış hissetmemiz de çok normaldir.

Hepimiz ayrı ayrı ve eşssiz birer yaratıcıyız aslında. Bu yaratıcı tarafımızı da kullanabilmemiz için, bu sistemin nasıl çalıştığını bilmemiz gereklidir. İşte Özüne Dönüş Haritanızda tam olarak buarda siz rehberlik etmek için ortaya çıkmıştır. Çünkü bu sistem tamamen sizin parmak iziniz gibi eşsiz, tek ve size özeldir.

Ana rahmine düştükten 88. Haftada kader kapılarınız belirlenir ve doğumla birlikte Öz’ünüz netleşir.

Bu sistemin bize aktardığı 5 tip vardır.

  1. Manifestör (Gerçekleştirici)
  2. Jeneratör (Üretici)
  3. Manifesting Jeneratör (Gerçekleştiren üreticiler)
  4. Projektör (Gösterici)
  5. Refkeltör (Yansıtıcı)

 

Şimdi bu Tiplerin Çocuklardaki yansımaları nelerdir ona bakalım.

MANİFESTÖR(GERÇEKLEŞTİRİCİ) ÇOCUĞU YETİŞTİRMEK

Bir Manifestör çocuğu; ebeveynlerine ilginç zorluklar sunar. Bu enerjisel olarak zorluklara dayanacak ve doğal olarak kendi kendini yönetecek şekilde tasarlanmış bir çocuk olarak bir hayli lider ruhlu olacaktır.

Birçok Manifestör (gerçekleştirici) çocuk gücünü devre dışı bırakması ya da yapmak istediği şeyi gizlice yapması gerektiğini öğrenerek büyür. Bu yüzden, diğerlerini bilgilendirme fikri ona sadece korkutucu görünebilir. O, insanların onun yapmak istediği şeyi yapamayacağını söyleyeceklerinde ya da çok güçlü olduğu için cezalandırılacağından korkar

Çoğu ebeveyn ya da çocuğu yetiştiren kişiler bunun epey kontrole ihtiyaç duyacak bir çocuk olacağını hissedecektir. Ebeveynler bu kontrolü katı ya da sevgisiz oldukları için değil, Manifestör çocuk onlara tehlikeli veya korkutucu görünebilecek şeyler yapacağı için uygulayacaklardır örneğin, bir Manifestör çocuk dışarıya bakıp havanın ne kadar güzel olduğunu görür. Uzaklara baktığında yolun sonunda güzel bir orman olduğunu fark eder. Sonrasında hiç beklemeden, ebeveynlerinden izin almadan içsel olarak aldığı ilhama göre davranmak için tasarlanmış bir çocuk olduğundan, ormanın derinliklerini keşfetmek için evden çıkar ve ormanın keyfini çıkarmaya başlar.

Gerçekten de, bu çocuk eğer yapmak istediği buysa, ormanda günlerce kalmaktan mutlu olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak çocuğu mutlu eden bu deneyim ebeveyn için son derece korkutucu ve stresli bir sürece dönüşür. Doğal olarak ebeveynin olay karşısındaki tepkisi bir daha böyle bir şey yaşanmaması ve çocuğunu koruma içgüdüsüyle; son derece otoriter, kuralcı ve kontrolcü bir yapıya bürünür.

Eğer sizin çocuğunuz bir manifestör (gerçekleştirici) ise, yapacağınız en önemli şey, onunla irtibat kurmaya başladığınız ilk andan itibaren sizi bilgilendirmeyi ya da izin almayı öğretmeniz olacaktır. Bu süreç biraz zaman alacaktır. Bir ebeveyn olarak, Manifestör çocuğa ne yapacağını söylediğinizde dirençle karşılaşmanız çok normaldir. Yasaklar koymak ya da yapılması gerekeni söylemek yerine, ona sunacağınız seçenekler arasından seçimler yapmasına yönlendirebilirsiniz. Böylece karşılıklı bir şekilde yaşana güç mücadelesini de sonlandırmış olursunuz. Tabi ki, bu alışkanlık çocuğunuza bir ömür boyunca hizmet edecek bir alışkanlığa dönüşecektir.

Ebeveynler Manifestör(Gerçekleştirici) çocuğa çatışma çözümlerinde Kazan/Kazan tutumuyla yaklaştıklarında, Manifestör çocuk ebeveynlerinin ve diğerlerinin onun ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmak istediklerini öğrenir. Bu tutum, çocuğun yapacakları konusunda diğerlerini bilgilendirmeye açık olmasını ve kendi doğal gücüne derinden bağlı kalmasını da sağlamış olur.

JENERATÖR (ÜRETİCİ) ÇOCUĞU YETİŞTİRMEK

 Jeneratör çocuklar Sakral enerjilerini sesle ifade edebilmenin çok yararını göreceklerdir. Bu çocuklara ‘EVET’ ve ‘HAYIR’ sorularına cevap vermeyi öğretmek, omların gelecekte maruz kalacakları gereksiz kafa karıştırıcı ve manipüle edici sorulardan kaçınmasını öğretecektir bu öğreti de büyük bir enerji israfını önler.

Jeneratörler, diğer tipler gibi, ne yapacaklarının onlara söylenmesi için burada bulunmaktadırlar. Ama kollektif deneyimde, buna her zaman izin verilmez. Bir belki yapmak için hazır değildir. Belki o gün onun duygu durumu buna müsait değildir. Ancak ödev yapmamak bir seçenek değildir onun için.

Jeneratörler o anda eyleme geçmeseler ya da tepki vermeseler bile, kendilerine söyleneni yapmayı çabuk öğrenirler. Bu nedenle neyi yapmaları gerekli olduğunu ve nelerin seçenekler dahilinde olduğunu baştan öğretiyor olmamız gereklidir. Aksi halde, büyüyüp yetişkin birer birey olduklarında; her söyleneni gerçekleştirmeye çalışan bir kişiye dönüşür.

Gün içinde yeterince hareket etmeyen ve enerjisini tüketmeyen Jeneratör (üretici) çocuklar, gece uykuları kesintili ve kaliteli olmaz. Uykuyu tam alamadıkları içinde, uzun vadeli kronik uykusuzluk sıkıntıları çekerler. Bu uyku yoksunluğunun belirtileri dikkat eksikliği ile benzer bir hal alır. Bu nedenle siz ebeveynler olarak Jeneratör (Üretici) çocuklarınızın Sakral enerjilerini tüketmeleri için destek olmalı ve ilham vermelisiniz.

MANİFESTİNG JENERATÖR (GERÇEKLEŞTİREN ÜRETİCİ) ÇOCUĞU YETİŞTİRMEK

 

Manifesting Jeneratör (gerçekleştiren Üretici) çocuklar daima aktif ve meşguldürler. Onların bir hayli faaliyete, fiziksel meşguliyete ve bir şeyleri başlatma, onlarla deney yapma ve eğer doğru gelmiyorsa bırakma özgürlüğüne ihtiyaçları vardır. Birçok ebeveyn Manifesting Jeneratör çocuğunun hiçbir şeyde sebat etmeyeceğini ya da edemeyeceğini düşünerek kaygılanır. Çünkü hemen her şeyden çabuk sıkılır, vazgeçer ya da tamamlamadan bırakır. Burada sizin biraz sabırlı olmanız ve yaratıcı süreçlerinin bir parçası olarak bir sürü şeyi denemelerine izin vermeniz gerekecektir.

Birçok ebeveyn böyle bir çocuğun görünüşte ayrıntılara dikkat etmemesi karşısında zorlanırlar. Aslında bu çocuklar ayrıntılara dikkat etmiyor değildirler. Sadece, yaratırken bazı şeyleri kaçırır veya adımları atlarlar. İşte bu kısımda yapılması gereken çocuğunuzu yargılamadan ve de eleştirmeden, ona yapması, bakması ve dikkat etmesi gerekenler konusunda destek olmanız ve düzeltmesi için alan ve zaman yaratmanız olacaktır. Çünkü onlar birer hızlı yaratıcılardır.

Manifesting Jeneratör çocuğun sağlıklı ve meşgul kalması için birçok şey yapması gereklidir. Bu, ebeveynler için, özellikle aynı türde bir enerjiye sahip değillerse, çok yorucu ve yıpratıcı olabilir. Ancak yine de çocuğunuza destek olmak için, bazı adımları kolaylaştırıcı rolünü üstlenmek zorundasınızdır.

Manifesting Jeneratör çocuklarının öfkesi ve engellenmişlik duygusu ebeveynlerini epey zorlayabilir. Bu çocuklar aynı Manifestör gibi büyük, yaratıcı fikirlere sahiptirler. Ancak burada onlar için en önemli kriter, bir Jeneratör gibi doğru zamanı beklemeleri gereklidir. Aksi halde istekleri bekledikleri gibi sonuçlanmadığında ya da yeterince hızlı ilerlemediğinde, enerjisel bir düşüş yaşanır ve üstesinden gelmekte zorlanabilirler.

Bazen Manifesting Jeneratör çocuk onu üzen, yıldıran ya da enerjisini emen şeyi açık seçik ifade edemez. Onlar hızlı hareket ederler ve yaratıcı süreç daima sözel olmayabilir. Bu ifade güçlüğü sonucunda çocuklarda enerji kendini öfke patlamaları, bir şeyleri ısırma veya elindekini bir yerlere fırlatma şeklinde gözlemlenebilir. Bu tarz durumlarda ebeveynin çocuğunun enerji yoğunluğunu uygun bir biçimde idare etmeyi öğrenmesi çok önemlidir. Daha çok fiziksel olarak bu enerjiyi boşaltmayı öğretmeniz çok fayda sağlar.

Manifesting Jeneratör çocuklarının yaradılışında dualite vardır. Bunu bilmek ve kabul etmek çok değerlidir. Bir Jeneratör ve Manifestör çocuğu yetiştirmek için uygulanan ne varsa, bu çocuklar içinde uygulamak gereklidir. Bu nedenle lütfen eğer ki çocuğunuz Manifesting Jeneratör ise; enerjisel olarak Jeneratörü, davranış kalıbı olarak Manifestörü yansıtması doğaldır. Bu nedenle bu dualiteden kaynaklı her iki türü de okuyup öğrenmenizi tavsiye ediyorum.

PROJEKTÖR (GÖSTERİCİ) ÇOCUĞU YETİŞTİRMEK

Bir Projektör çocuğa verilebilecek en değerli hediye, onu tanımak ve ona saygı göstermektir.

Böyle bir çocuğa verilebilecek örnek şöyle olmaktadır: Projektör bir çocuk ailesine tüm fikirlerini anlatmayı çok ister ve sever. Bu uygunsuz bir zamanda olsa bile, o aklına gelen her düşüncesi o anda ve sürekli olarak ifade etmeye devam eder. Ebeveyn, o anda meşgul ya da yorgun olduğu için onun fikirlerini kabul ve tasdik etmediğinde çocuk engellenmiş ve sevgisiz kalmış hissedebilir ve öfkelenebilir. O zaman ailede bu durum karşısında kendini dizginleyemediği için, yılgınlık ve bıkmışlık hissedebilir. Ama aile çocuğunun bir projektör olduğunu öğrendiğinde onun fikirlerinin tanınmasına ihtiyaç duyduğunu anlar ve iç görülerini paylaşabilmesi için, kendi doğru zamanlarında ona odaklanarak sorular sorar ve  konuşmasına imkan verirler. Bu basit strateji ile çocuğunuz ile aranızda güzel bir bağ kurulmuş olur.

Bu yöntemle birlikte, aile, Projektör çocuğun iç görülerinin derinliğini fark eder ve onu dinlemek ve görüşlerini almak için sabırsızlanırlar. Artık çocuk paylaşcağı şeyin tanındığını ve ona değer verildiğini hisseder. Sessiz olduğunda da ailesinin ona sorular soracağını ve onu fark edeceklerini bilmenin verdiği rahatlıkla, kendini güvende ve sevilmiş hisseder. Bu da zamanla aile ile çocuk arasında daha güçlü bağlar kurulmasına sebep olur.

Çocuk artık bir şeyler anlatmak için devamlı araya girmek, dikkat çekmek zorunda hissetmeden, ailesiyle, ona verilen zaman dilimde son derece verimli ve sevgi dolu vakit geçireceğini ve görüşlerini aktarabileceğini bilir.

Projektör bir çocuğa yardım etmenin bir diğer yolu da, fırsatları onun için kolaylaştırmaktır. Projektörlerin bir şeyleri başlatan olmamaları gerektiğini daima hatırlayın. Başkalarının elde ettiği fırsatlara ve enerjiye erişmelerine yardımcı olmalısınız. Çünkü Projektörlerin Sakral Enerjileri yoktur. Yani sürdürülebilir bir enerji merkezi tanımlı değildir. Eğer bir eylemi başlatmıyorsa; bu onun güçsüz ya da tembel olması ile ilgili değildir. Onun sadece o eylemi başlatması için sizin yardımınıza ve enerjinize ihtiyaçları vardır.

REFLEKTÖR (YANSITICI) ÇOCUĞU YETİŞTİRMEK

Reflektör (Yansıtıcı) çocuklar, tutarlılığa, sabitliğe ihtiyaç duyar ve kolayca geçiş yapamazlar. Tüm enerji merkezleri Tanımsız (Açık) olduğu için, ebeveynlerine çok bağlı olmaları ve daima her ortamda ve anda yanında olmalarını istemeleri olası bir davranış şeklidir.

Kendini iyi hissetmek Reflektör(Yansıtıcı) için gerçek bir otoritedir. O kendini iyi hissediyorsa, o zaman onun için doğru yer orasıdır. Bir ebeveyn olarak, sizin çocuğunuz kendini ‘İYİ HİSSEDENE KADAR’ ve kendine iyi gelen bir yer bulana kadar onunla hareket etmeniz ve birden çok seçeneği değerlendirmeniz gereklidir. Buna bir örnek verecek olursak; çocuğunuz okulda olmayı sevdiği halde, sınıfının enerjisinde ona iyi hissettirmeyen bir şey varsa, çocuğunuz o enerjiyi size yansıtabilir ve bu yönde şikayetler oluşturabilir.

Çocuklarının çoğunlukla temas halinde olduğu arkadaş ve sosyal çevresini yansıtacaktır. Bu nedenle ebeveyleri olarak arkadaşlarını iyi seçmeleri konusunda onlara yardımcı olmanız gereklidir. Çünkü, eğer kendini iyi hissetmediği bir arkadaş çevresine sahipse; devamlı mutsuz, hırçın, şikayet eden ve uyum sorunu yansıtan bir çocuk ile karşılaşmanız çok olasıdır.

Tüm bu açıklamalardan sonra belirtmem gerekir ki; çocuğunuzu sadece Tip’i ile değerlendirip bir aksiyon almak, size tam bir sonuç vermeyecektir. Çünkü bu sistem çoklu şekilde kurgulanmış ve birden fazla verinin bir araya gelmesiyle bir bütünü oluşturan yapıdadır.

Tam ve net bir netice ancak o çocuğun Özüne Dönüş Analiz’nin bir bütün halinde (tanımlı/tanımsız Merkezler,profil, otorite(içsel rehber) enkarnasyon haçı(hayat amacı), kapı ve kanalları) ele alındığında ortaya çıkar.

Ve yine de unutulmamalıdır ki; bu veriler kişinin Yaradılışı ile ilgilidir. Varoluş sürecinde neler yaşadığı bu tabloyu değiştirir. Bu nedenle sizin Yaradılışınızı öğrenerek Varoluş sürecine vereceğiniz destekle mutlu bir yaşamın anahtarını elinize almış olacaksınız.

Eğer sizde çocuğunuzla daha iyi bir iletişim kurmak, şimdi yaşadığı ya da gelecekte yaşayacağı iletişim problemlerini ortadan kaldırmak ve onu daha iyi anlayarak, mutlu olmasına destek vermek istiyorsanız, ömür boyu kullanabileceğiniz KULLANIM Kılavuzu’nu almak için benimle irtibata geçin.

Sevgi ve Farkındalıkla Kalın…