Çok eski zamanlardan beri pancar, özellikle sindirim ve kanla ilgili hastalıklar gibi çeşitli durumların tedavisi için kullanılmıştır. Son yıllarda ise pancar, sağlıklı beslenme konusunda önemli ve fonksiyonel bir gıda olarak dikkat çekiyor. Binlerce yıldır tıpta da kullanılan bu kırmızı renkli güzel sebze son dönemlerde içeceklerin de önemli malzemesi.

Pancar hafif tatlı, toprak aromalı ve hafiftir. Özellikle pancar suyu içmek askorbik asit, vitamin E, karotenler, fenolik asitler ve fitoöstrojenlerin vücuttaa ani bir şekilde yükselmesini sağlar. Bu da, kalp ve bağışıklık fonksiyonunun iyileşmesine yardımcı olur.

Pancar suyunu içmek, sebzeyi yemeye nazaran daha fazla potasyum konsantrasyonunu getirir. ve vücudun detoksifikasyonunun en iyi yollarından biridir – tüm vücut sistemlerinin işlevini artırır.
Pancarın 7 Faydası

1. Atletik Performansı Arttırır.

Pancar, kanın oksijen taşıma kapasitesini arttırabilir ve aynı zamanda kasların optimum şekilde çalışması için gereken oksijen miktarını azaltır. Böylece pancarın enerji, performans ve dayanıklılıkta bir artış sağlayacağı anlamına gelir.

Beslenme ve Diyetetik Akademisi Dergisi’nde yayınlanan 2012 yılındaki bir araştırma, nitrat bakımından zengin pancar tüketiminin sağlıklı yetişkinlerde koşu performansını geliştirdiğini gösteriyor.

2. Güçlü Bir Antioksidandır.

Pancar suyu, oksidatif stres ve inflamasyon ile bağlantılı çeşitli klinik hastalıklarda umut verici bir terapötik tedavi olarak belirlenmiş. Bileşenleri, özellikle betalain pigmentleri, güçlü antioksidan, kemo önleyici ve anti-inflamatuar etkinlik gösterir.

Araştırmaya göre pancar suyu, hücresel bileşenlerin oksidatif hasarlardan korunmasına yardımcı olan, iç antioksidan savunmalarını güçlendirmek için yararlı bir strateji olarak görev yapabilir.

Oksidatif hasar kalp hastalığı, kanser ve demans gibi sağlık koşullarıyla bağlantılıdır; bu nedenle yüksek antioksidan gıdaları düzenli olarak tüketmenin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.

3. Kan Basıncını Düşürür.

Pancar zincir reaksiyon vasıtasıyla nitratlar denilen doğal kimyasallar açısından zengindir, çünkü vücudunuz nitratları nitrik oksit haline getirir, bu da kan dolaşımı ve kan basıncına yardımcı olur.

British Journal of Nutrition’da yayınlanan 2012’de yapılan bir araştırma, düşük pancar dozunun hipotansif etkiler göstermiş olduğunu bulmuştur. Bu araştırmanın sonuçları, pancar tüketiminin bir su kontrol grubu ile karşılaştırıldığında 24 saatlik bir süre boyunca sistolik kan basıncını (kalp kası gerilmesi) ve diyastolik tansiyonun (kalp kası rahatladığında) önemli ölçüde düşürdüğünü ortaya koymaktadır.

Genel olarak araştırmacılar, pancar suyunun sağlıklı erişkinlerde normal bir diyetin parçası olarak tüketildiğinde doğal olarak kan basıncı seviyelerini düşüreceği sonucuna vardı.

4. Detoksa Yardım Eder.

Pancar suyu, doğal kan temizleyici olarak kullanılır. Karaciğer ve diğer sindirim organlarında detoksifikasyon için gerekli glutatyonlar adı verilen bileşikler nedeniyle vücuda detoks yapabilir ve ağır metallerin, toksinlerin ve atıklardan kanı temizleyebilir. Ek olarak pancar suyundaki lif içeriği, sağlıklı ve düzenli bağırsak hareketlerini düzenlerken, atıkların ve toksinlerin sindirim sistemini süpürmeye yardımcı olur.

Glutatyon oluşumuna yardımcı olan, pancardaki bahtiyalardır – vücudun toksinleri nötralize etmesini ve suda çözünebilmesini sağlar; bunlar, idrarla dışarı atılabilir ve vücudun dışına atılabilir.

Pancar suyu aynı zamanda karaciğer fonksiyonlarını temizlemek ve desteklemek için güçlü bir araçtır. Karaciğeri optimal işlevde tutmak önemlidir, çünkü kanımızı filtreler ve vücuttaki en büyük detoksifikasyon yüzdesinden sorumludur. Kanımızı detokslamak, yağ sindirmek için gerekli safra üretmek, hormonları parçalamak ve gerekli vitaminleri, mineralleri ve demirleri depolamak için yorulmadan çalışır.

Karaciğer temizlemek için pancar suyu içmek aynı zamanda vücudun asit düzeyini düşürmeye yardımcı olur ve daha sağlıklı bir pH dengesi oluşturmaya yardımcı olur.

5. Bilişsel Sağlığı Destekler.

Pancar suyu, yaşlı insanlarda beyindeki kan akışını arttırır; bu da, Alzheimer için doğal bir çare olabilir, demans ve diğer bilişsel sorunların ilerlemesiyle savaşabilir. Pancar suyundaki nitratlar, ağızda bakteriler tarafından nitritlere dönüştürülür; bu nitritler oksijen eksikliği olan yerlere kan akışını ve oksijeni artıran açık kan damarlarına yardım eder.

6. Diyabetle Savaşır.

Pancar, diyabetli hastalarda glukoz düzeylerini düşürdüğü, insülin duyarlılığını arttırdığı ve oksidatif stres kaynaklı değişiklikleri önlediği gösterilen alfa-lipoik asit olarak bilinen bir antioksidan içerir.

Pancar suyu, vücuttaki sağlıklı hücreleri yok etme gücüne sahip olan oksidatif stresi azaltabilir.
Pancar suyu da lif açısından yüksektir, bu nedenle toksinler ve atıklar sindirim sisteminde doğru şekilde hareket ettirmeye devam eder. Pankreas uygun miktarda insülin üretmediğinde veya hücreler insülin düzgün şekilde işleyemediğinde, bu şeker hastalığına neden olur. Pancar gibi yüksek lifli gıdalar glikoz emilimini yavaşlatmaya yardımcı olur – vücuda insülin süreci sürer.

7. Folik Asit Açısından Zengindir.

Folik asit tüketimi önemlidir; çünkü DNA kopyalama ve sentezinde rol oynayarak vücuda yeni hücreler kazandırır. Folat eksikliği anemiye (yetersiz şekilde oluşan kırmızı kan hücrelerine), zayıf bağışıklık fonksiyonuna ve zayıf sindirime neden olur. Karaciğer hastalığı olanlar, diyabet için ilaç alanlar, alkol bağımlıları ve böbrek diyaliz hastaları folat eksikliği riski altındadır.

Pancar, mercimek, ıspanak ve nohut gibi yüksek folik içeren gıdalar, sağlıklı bir gebelik, kanseri önlemek ve kardiyovasküler sağlık için mücadele etmek üzere yardım eder.