Biriyle yakınlaşmak zor olmayabilir, peki ya yakınlaşmaktan bahsetmek? İster eşinizle isterseniz de kısa zamandır tanıdığınız biriyle yatakta olun, partnerinizle seks hakkında nasıl konuşacağınızı veya yatakta istediğiniz şeyleri nasıl söyleyeceğinizi öğrenmek, seksten daha zor olabilir.

Pek çok insan için yatakta ne istediğini söylemek zor bir konudur. İnsanlar genelde partnerlerinin duygularını incitmekten korkuyor ve özel bir istekte bulunurlarsa partnerlerinin bunu performansları ya da yeterlilikleriyle ilişkilendirebileceklerinden korkuyor. Bazı insanlar ise reddedilmekten korkuyor. Özellikle yatak odası söz konusu olduğunda istediğiniz şeyleri söylemeniz, savunmasız hissetmenize neden olabilir. Pek çok insan partnerleri onları anlamayacağı ya da hayır diyeceği için istedikleri şeyleri sormaktan çekiniyor.

Bir başka neden ise ne istediğinizi nasıl soracağınızı bilmemekten ve ihtiyaçlarınız ile arzularınızın arkasında nasıl duracağınızı bilmemekten kaynaklanıyor olabilir. Partneriniz isteklerinizi önemli görmediği için reddedebilir ya da isteklerinizi kendisi istemediğini düşünerek istemeyebilir.

Bu potansiyel engellerin bazılarını aşmak için aşağıda yer alan önerilere göz atabilirsiniz.

Seks hakkında yatak odasında değilken konuşmayı deneyin

Yatak odasıyla ilgili tüm konuşmaların yatak odasında yapılması gerekmiyor. Kahve ya da kokteyl içerken seks hakkında konuşabilirsiniz. Bu sayede eşiniz kendisini yetersiz hissedeceği bir ortamın içerisinde olmayacağı için daha rahat bir konuşma gerçekleştirebilirsiniz. Sözlerinizle şefkatli ve nazik olduğunuzdan emin olun ve isteklerinizin sizi ne kadar mutlu ve tatmin olmuş hissettireceklerinden bahsedin.

Küçük bir gösteri hazırlayın

Denemek istediğiniz belli bir şey varsa bunun için yetişkin bir içerik bulun ve partnerinize bunu gösterin. Ona ne düşündüğünü sorun ve eğlenceli göründüğünü söyleyin. Hatta size ilginç geldiğini ve denemek isteyebileceğinizi dahi söyleyebilirsiniz.

Ayrıca kendiniz de ufak gösteriler gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, partnerinizin sizi yalamasını istiyorsanız, bunu ona yapmayı teklif edin ve aynı şeyin sizin de hoşunuza gideceğini söyleyin. Veya “İstediğim şeyi gösterebilir miyim?” diye sorun. Bu yöntemler sayesinde partnerinizin kendisini dışlanmış hissetmesine neden olmadan farklı şeyler deneyebilirsiniz.

Evet/hayır listesi kullanın

Yatakta yapmayı istedikleriniz ve istemedikleriniz söz konusu olduğunda nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, evet/hayır/belki listesi hazırlayın. Bunun için internette bulacağınız hazır listeler arasında kendiniz için uygun olanını seçerek kullanabilirsiniz.

Birlikte kitap okuyun

Uzmanlara göre seksle ilgili bilginizi artırmanız için partnerinizle birlikte seks üzerine yazılmış kitapları okumanız faydalı olabilir.

İstediğiniz şeyleri yazıya dökün

İstediğiniz şeyleri partnerinizin siz yokken görebileceği yerlere post-it kullanarak bırakabilirsiniz. Bu sayede seksi eğlenceli bir oyuna dönüştürebilirsiniz ve gerilim arzu yaratabilirsiniz. Biraz daha samimi veya romantik bir şey istiyorsanız, bir karta not yazmayı deneyin. El yazınız ile doldurduğunuz bir kart, mesaj ya da e-mail göndermekten daha samimi bir yaklaşım olacaktır.

Küçük bir oyun oynayın

İşleri eğlenceli hale getirmek, seks ve yakınlıkla ilgili sağlıklı konuşmalar gerçekleştirmenin anahtarıdır. Bunun içinse gerçekten bir oyun oynayabilirsiniz. Cinsel muhabbetlere yol açan bir oyun oynayabilirsiniz. Kahkaha ve rahatlama sağlayan oyunlar ile eğlendiğiniz şeyleri daha fazla elde edebilirsiniz.

Partnerinizle birlikte cinselliğinizi keşfetmeniz ve istediğiniz şeyleri nasıl sorabileceğinizi öğrenmeniz, hem kişisel olarak hem de ilişki anlamında büyümenizin yolunu açabilir. İnsanlar yalnızca kendilerine zevk verecek şeyleri keşfederek muazzam bir yol kat edebilirler. Sekste genelde aynı şeylere odaklanma eğiliminde olsak da partnerimizle aramızdaki yakınlığın tanımını genişletmemiz de önemlidir.

Yatakta istediğiniz şeyleri partnerinize söylemezseniz, arzu ettiğiniz cinsel deneyimleri yaşayamazsınız. Bu yalnızca istediğinizi elde etmekle ilgili değil, seks ve rıza konusunda tartışmalar yaratmak ve bu tartışmaları normalleştirmekle ilgili.

Bu sayede yatak odasının dışındaki hayatınızda da istediğiniz soruları sormaya başlatabilirsiniz.

Yatak odasında istediğiniz şeyleri rahatça konuştuğunuzda diğer bireysel ihtiyaçlarınızı da ön plana almanın yolunu açabilirsiniz. Yatak odasına eğlenmek için kendinize güvenli bir alan yarattığınızda partnerinizin isteklerinizi dikkate alması için de güvenli bir alan yaratmış olursunuz. Ne de olsa kişiler arasındaki seksin işbirliği içerisinde gerçekleşmesi gerekir.