Cilt bakımı ile ilgili olarak her gün yeni bir bileşen ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Bu bileşenlerden bazıları vadettiklerini yerine getirmezken bazıları ise gerçekten işe yarıyor. Cilt bakımı söz konusu olduğunda peptitler, gözden kaçırmamanız gereken bileşenler arasında yer alıyor.

Peptitler ya da polipeptitler, ciltte doğal olarak oluşan bir bileşen olmakla birlikte çeşitli cilt bakım ürünlerinin içerisinde de yer alıyorlar.

Peptitler, cildin ihtiyaç duyduğu bazı proteinleri oluşturan amino asitlerdir. Kolajen, üç peptit zincirinden oluştuğu için cilt bakım rutininize peptit eklerseniz, cildinizin daha fazla kolajen üretmesini teşvik edebilirsiniz. Cildiniz daha fazla kolajen ürettiğinde ise daha sıkı ve daha genç görünen bir cilt elde edersiniz.

Vücudumuz doğal olarak kolajen üretse de yaş ilerledikçe kolajen üretimi azalır. Bunun sonucu olarak ciltte kırışıklıklar çoğalır ve cildin parlaklığı azalır. Bu süreci yavaşlatmak için cilt bakımınıza peptit gibi önemli bileşenleri dahil etmeniz gerekir.

Peptitin Faydaları

Kolajen molekülü, cildin tarafından emilebilmesi bakımından çok büyük bir moleküldür. Bu nedenle insanlar kolajen almak istedikleri zaman genellikle kolajen bakımından zengin olan kemik suyu tüketirler ya da takviyeler kullanırlar.

Bununla birlikte peptitleri cildin üzerine uyguladığınızda cilt tarafından emilebilmeleri mümkün olmaktadır. Bu sayede peptitler, cilt bakımından aşağıdakiler de dahil olmak üzere pek çok fayda sağlar:

Cilt bariyerini güçlendirir: Cilt bariyeri, vücudun bakterilere, UV ışınlarına, kirliliğe ve diğer toksinlere karşı savunma hattıdır. Cilt bariyeri çok fazla soyma işlemi yapmak, sigara dumanına maruz kalmak ve hatta kalitesiz uyumak gibi sebeplerle zarar görebilmektedir. Peptitler, daha güçlü bir cilt bariyeri inşa etmeye yardımcı olur.

İnce çizgiler ile kırışıklıkların görünümünü azaltır: Peptitler, kolajen üretimini teşvik ettikleri için cildin daha dolgun görünmesine yardımcı olabilir. Cildinizin daha dolgun ve daha sıkı olmasıyla kırışıklıklarınız ile ince çizgileriniz daha az görünür hale gelir.

Nemi hapseder: Yaş ilerledikçe kolajen üretimi azalırken nemsizliğe neden olur. Peptitlerin, kolajen üretimini arttırmasıyla birlikte cildin nemi de artar.

Cildin daha elastik olmasını sağlar: Peptitler, kolajenin yanı sıra elastin lifleri de oluşturmaktadır. Elastin lifler, cildin daha sıkı ve gergin görünmesini sağlar.

İnflamasyonu azaltır ve cildi onarır: Peptitler, ciltteki inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir, zarar görmüş cildi onarabilir ve hatta cilt tonunu eşitleyebilir.

Sivilceleri geçirmede yardımcı olabilir: Bazı peptitlerin antimikrobiyel özellikleri olduğundan dolayı bu peptitler, akneye neden olan bakterileri öldürebilir.

Peptitler Nasıl İşe Yarar?

Peptitler, cildin üstüne oturmaktansa dış tabakalarına nüfuz ederek daha derinlere inebilmektedir. Peptitleri, diğer hücrelere mesaj gönderen haberciler olarak düşünebilirsiniz. Peptitler, kolajen ve elastin üreten hücrelere sinyal göndererek kolajen ve elastin üretimini teşvik eder.

Peptit Nasıl Elde Edilir?

Peptitler, canlı organizmalarda doğal olarak üretilmektedir. Cildimiz ve kaslarımız peptitler, özellikle de kolajen peptitler bakımından zengindir. Ancak ne yazık ki yaş ilerledikçe peptit üretimi azalır ve yavaşlar. Sonuç olarak cilt sarkmaya başlar ve sıkılığını kaybeder.

Bununla birlikte vücudumuzda bulunan proteinler yalnızca kaslarımızda ve cildimizde yer almaz. Proteinler kalbimizden, karaciğerimize ve gözlerimize kadar tüm hayati organlarımızda bulunur.

Protein tükettiğimiz zaman bunlar, vücudumuz tarafından parçalanır. Proteinler parçalandıktan sonra hücrelerimiz bu amino asitleri tanıyarak ihtiyacımız olan peptitlere dönüştürür.

Kolajen ve elastin proteinleri, sağlıklı bir cildin vazgeçilmezleridir. Cildimiz, en büyük organımız olduğu için kolajen ve elastin proteinlerinin üretimini teşvik etme konusunda peptitler kullanılabilmektedir.

Vücudumuzda cilt yenileyici peptitler halihazırda bulunsalar da peptit takviyesi aldığımızda ya da peptit içeren ürünleri cilt üzerine uyguladığımızda bunlardan önemli ölçüde fayda sağlamış oluruz.

Cilt bakım ürünlerinde kullanılan peptitler, cildin genel sağlığını iyileştirme konusunda işe yarayabilmektedir. Cilt bakımınızda peptitler kullandığınızda cildinizin görünümünü iyileştirmeniz ve daha genç görünen bir cilde sahip olmanız mümkün olabilir.

Peptit Çeşitleri

Çok sayıda peptit bulunmakla birlikte cilt bakımı söz konusu olduğu zaman farklı peptit grupları, farklı şekillerde işe yaramaktadır. Cilt bakımından kullanılan peptitler şu gruplar altında toplanabilir:

  • Taşıyıcı peptitler: Vücudumuzdaki önemli elementleri taşıyarak yaraların iyileşmesini teşvik ederler.
  • Nöropeptitler: Nöronlar, birbirleriyle iletişim kuracakları zaman kullanılırlar ve cilt üzerinde inflamatuar karşıtı etkiler gösterirler.
  • Sinyal peptitler: Proteinleri, hücre zarlarımızdaki uygun yerlere yönlendirirler ve vücutta eksik olan proteinlerin yerine konması için mesaj gönderirler.
  • Topikal peptitler: Cilt üzerine uygulanırlar ve cildin daha fazla kolajen ve elastin proteinleri üretmesi için sinyal gönderirler.

Peptit İçeren Ürünler

Piyasada petit içeren pek çok ürün bulabileceğiniz için nasıl bir ürün kullanacağınız konusunda kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Kendinize uygun ürünü bulmaya çalışırken şunlara dikkat etmelisiniz:

  • Kendiniz için doğru türde ürün seçin. Serum ve nemlendirici gibi cildinizde daha fazla kalacak bir ürün mü istiyorsunuz, yoksa etkisi daha az sürecek bir ürün mü arıyorsunuz? Örneğin, cilt temizleyici ürünler yıkandıkları için nemlendirici ve serum kadar etkili olmayacaktır.
  • Diğer içerikler konusunda dikkatli olun. Peptitler, C vitamini de dahil olmak üzere niasinamid (C vitamini ve niasinamidi birlikte kullanmayın), antioksidanlar ve hyaluronik asit gibi bileşenlerle iyi anlaşmaktadır. Peptitleri, alfa hidroksi asit (AHA) ile birlikte kullanmanız durumunda etkisini azaltmış olursunuz.
  • Ürünün etiketini kontrol edin. Peptit içeren ürün seçerken peptitlerin içerik listesinin başlarında olmasına dikkat edin. İçerik listesinde peptitleri “palmitoyl” ismiyle görebilirsiniz.

Peptitlerin Yan Etkileri

Peptitlerin kullanımı genelde güvenli olarak kabul edilir. Hatta kimileri peptitlerin botoks etkisi gösterdiğini söylemektedir. Bunun nedeni nörotransmitter pepetitlerin, kasların kasılmasını geçici olarak engellemektedir. Ancak bu konuda botoks kadar etkili olmadığı bilinmelidir.

Peptitler cilt bakımı konusunda faydalı olmakla birlikte dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır:

  • Peptitler konusunda araştırmalar devam etmektedir. Yaşlanma karşıtı cilt bakımı söz konusu olduğunda AHA’lar ve retinol gibi diğer bileşenler bilimsel olarak daha fazla desteklenmektedir.
  • Peptitlerin çeşitli türleri olduğu için hepsinin cilt üzerindeki etkileri aynı olmayabilir.
  • Peptit terimi bazen ürünleri pazarlamak amacıyla kullanılabildiği için peptit içeren ürünler kullanmadan önce dermatoloğunuza ya da güvenilir bir kaynağa başvurun.

Sonuç Olarak

Peptitler, vücudumuzun tanıdığı proteinler oldukları için cilt bakımından etkin bir şekilde kullanılabilmektedir. Vücudumuz, peptitlerle karşılaştığında bunları nasıl kullanacaklarını bildiği için işine yarayacağı şekilde kullanma konusunda başarılı olmaktadır.

Doğru petitleri kullandığımız zaman onların faydalarından yararlanmamız ve yaşımız ilerledikçe vücudumuza ihtiyaç duyduğu desteği sağlamamız mümkündür.

Bununla birlikte peptit içeren ürünler kullanırken güvenilir markalar seçtiğinizden emin olun. Bu sayede yan etki yaşama riskinizi minimum düzeye indirmiş olursunuz. Kendiniz için uygun ürünleri bulma konusunda yapacağınız en iyi şey ihtiyacınız olan peptit türünü bulmanız ve bunu içeren uygun ürünleri seçmeniz olacaktır.