Pharmaton hakkında merak ettiğiniz her şey

Yazın sonuna yaklaştığımız şu günlerde kış için hazırlıklı olmak oldukça önemli. Çünkü kış geldiğinde bünyemiz zayıf düşebiliyor ve hastalanabiliyoruz. Özellikle günlük ve özel hayatta yoğun olan kişiler, bu tempolarını sürdürmek isterken yorulabiliyor ve hastalıklara açık hale gelebiliyorlar. Yoğun bir koşuşturmacanın içinde düzenli beslenmek de her zaman kolay olmadığı için zaman zaman gıda takviyelerine ihtiyaç duyabiliyoruz.

Gıda takviyesi olarak en önemli şeylerin başında ise multivitaminler geliyor. Yediklerimiz ve içtiklerimizden yeterince vitamin ve mineral alamıyorsak multivitaminler yardımımıza koşuyor. Özellikle bağışıklık sisteminin zayıflaması durumlarında ve yorgunlukta multivitaminler çok önemli bir hale geliyor.

Bahar ve kış aylarında kendinizi tükenmiş hissediyorsanız ve çabuk hastalanıyorsanız multivitamin takviyesi almayı deneyebilirsiniz. Ancak bu takviyeleri almadan önce doktora gitmenizde fayda var. Böylece hangi değerlerinizin eksik olduğunu öğrenebilir ve buna göre bir ürün seçimi yapabilirsiniz.

Piyasada multivitamin olarak bulabileceğiniz pek çok gıda takviyesi var. Ancak size en iyi gelecek olanı ve kaliteli olanı bulmanız çok önemli. Bu nedenle kalitesiyle ve işe yaramasıyla kendini ortaya çıkaran markalardan bir tanesi Pharmaton oluyor. Pharmaton hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Pharmaton nedir?

Pharmaton, ilk defa 1800’lerin sonlarında Alman menşeili bir şirket tarafından gıda takviyesi olarak piyasa sürüldü. Pharmaton multivitamin, mineral ve ginseng desteği sağlar. Pharmaton’un etki ettiği noktalar arasında yorgunluk hissini hafifletmek ve stresi azaltmak ile yaş, hastalık ve kötü beslenmeden kaynaklanan fiziksel ve zihinsel rahatsızlıkları hafifletebilmek yer alıyor. Pharmaton’un ülkemizde her versiyonu bulunmasa da dünya çapında yetişkinler, çocuklar, hamileler ve emziren anneler için üretilmiş değişik versiyonları bulunuyor. Bu nedenle size en uygun Pharmaton’u kullanmak için doktorunuza danışmanız noktası çok önemli olmaktadır.

Pharmaton’un içeriğinde neler var?

Pharmaton, multivitamin olma özelliğinin yanında vücuda enerji sağlamasıyla ünlü olan ginseng içeriyor. Ginsengin bağışıklık sistemini destekleyici ve enerji seviyesini arttırıcı özelliği bulunuyor. Ginseng ile birlikte D vitamini, folik asit, tiamin, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, A ve E vtaminleri, B-6 ve B-12 vitaminleri içeren Pharmaton’un farklı çeşitleri farklı içeriklere sahip olabiliyor.

Hangi durumlarda Pharmaton kullanmak gerekir?

Aşağıdaki belirtilerde Pharmaton kullanmanız gerekebilir:

 • Enerji eksikliği
 • Dinlenme ihtiyacının artması
 • Uykudan kalktıktan sonra yorgun hissetmek
 • Fiziksel ve zihinsel aktivitede düşüş
 • Konsantrasyon eksikliği

Pharmaton kullanırken yaşam kalitesini arttırmak için neler yapılabilir?

Genel olarak yaşam kalitenizi arttırmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Sağlıklı beslenme
 • Düzenli egzersiz
 • Stresle baş etmenin yeni yollarını bulmak
 • İş yükünü hafifletmek
 • Alkol, kafein ve sigara tüketimini azaltmak

Pharmaton’un yan etkileri var mı?

 

Pharmaton’un faydalarının yanında yan etkileri de bulunuyor. Bunlardan en önemli olanı uyumakta zorluk çekme, deri döküntüleri, diyare, kusma, baş dönmesi ve karın ağrısı olabilir. Ayrıca böbrek rahatsızlıklarınız, glukoz sindirmede probleminiz, hemokromatoz gibi demir metabolizması bozukluğunuz varsa Pharmaton kullanmanız tavsiye edilmiyor. Ayrıca soya, yer fıstığı ya da laktoza alerjiniz varsa yine kullanmaktan kaçınmanız gerekiyor.

Hangi durumlarda Pharmaton kullanımına dikkat edilmelidir?

Bir tedavi görüyor ve ilaç kullanıyorsanız Pharmaton kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Özellikle kan seyreltici ilaçlar kullanıyorsanız, ginseng bu ilaçların etkisini azaltabileceği için dikkatli olmalısınız.

Pharmaton tabletlerin hamile kadınlar üzerindeki etkileri bilinmiyor. Her ne kadar uygun dozlarda alınan Pharmaton tabletlerin fetüs üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu görülmemiş olsa da dikkatli olmanız gerekiyor. Hamileyseniz ya da bebeğinizi emziriyorsanız doktorunuza danışmadan Pharmaton kullanmamanız gerekiyor.

Pharmaton’u alan bazı kişilerde baş dönmesi görülebiliyor. Bunun nedeni kapsüllerin dışında bulunan jelatine karşı duyulan ultra hassaslıktan kaynaklanıyor olabilir. Bu etki, ilk birkaç seferde oluyor olabilir. Öyleyse tabletleri almaya devam edebilirsiniz. Ancak baş dönmesi devam ediyorsa almayı bırakmalısınız.

Pharmaton kilo yapar mı?

Pharmaton kullanmak iştahınızı normale döndürür ancak kilo almanıza sebep olmaz. Pharmaton kullanıcılarıyla  yapılan araştırmalara göre Pharmaton, kendi başına kilo artışına yol açmasa da iştahınız olması gereken haline geldiğinden dolayı yeme-içmenizi kontrol etmeniz gerekebilir.

Pharmaton tabletlerin genelde kahvaltı ya da öğle yemeğiyle alınması öneriliyor.

Pharmaton’un içeriğinde yer alan ginseng ne işe yarıyor?

Ginseng bitkisi kendini zayıf ve yorgun hisseden kişilerde fiziksel ve zihinsel aktivitenin artmasını sağlayabilir. Ayrıca tedavi altındaki bazı kanser hastalarında görülen yorgunluk belirtilerini kaldırdığı bir araştırmada gözlemlendi.

Ginsengin bilinen bir diğer etkisi ise düşünme sürecini ve konsantrasyonu arttırmasıdır.

Bazı araştırmalarda ise ginsengin antioksidan ve antienflamatuar özelliğinin olduğu görüldü.

Ginseng aynı zamanda hafıza, davranış ve ruh halinde iyileşmeler sağlayabiliyor. Ginsengin içerisinde yer alan bazı maddeler serbest radikallerle savaşıyor. 30 kişinin katıldığı bir araştırmada dört hafta boyunca düzenli olarak ginseng kullanan kişilerin ruh hallerinde düzelmeler meydana geldi.

Normalde ginseng bitkisinin kalitesi üründen ürüne değişebilmekte ve çiftçiler zararlı kimyasallar kullanabilmekteler. Ancak Pharmaton’da kullanılan ginseng düzenli olarak kontrol edilmekte ve hasatları da kontrol edilmektedir. Bu nedenle de Pharmaton’un içeriğinde bulunan ginseng her zaman aynı kaliteye sahip olmaktadır.

Pharmaton 50 Plus’ı kimlerin kullanması gerekmektedir?

Yaşınız 50’nin üzerindeyse Pharmaton’un farklı bir ürününü deneyebilirsiniz. Pharmaton 50 Plus isimli ürün, 50 yaş üstü bireyler için özel olarak tasarlanmıştır. İçeriğinde bulunan Omega 3 asitleri sayesinde kalbin fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olur. Omega 3 yağ asitleri içerisindeki EPA ve DHA ike kalp ve damar sağlığının korunmasını sağlar. Ayrıca ilerleyen yaşlarda vücudun ihtiyaç duyduğu multivitaminler ve mineralleri sağlayarak enerji bakımından kendinizi zinde hissetmenize yardımcı olur. Pharmaton’un etki etmesi için ortalama 4 haftalık bir süre geçmesi gerekebilir.

Pharmaton Kapsül ve Pharmaton 50 Plus Kapsül, içerik olarak şeker içermezken Pharmaton Efervesan Tablet’te ise tablet başına 0,76 mg şeker bulunmaktadır.

Ne kadar süreyle Pharmaton kullanmak gerekir?

Pharmaton’u 4 hafta kullandıktan sonra kendinizi iyi hissediyorsanız 8 hafta daha kullanabilirsiniz. Ancak kullanım süresini daha da uzatmak istiyorsanız doktorunuza danışmanız iyi olacaktır. Ayrıca 3-4 ay Pharmaton kullanma süreciniz olduysa 1-2 aylık aralar vermeniz doğru olacaktır.

Pharmaton kullanmaya başladıktan sonra dört haftada herhangi bir iyileşme belirtisi göstermediyseniz kullanmayı bırakmalısınız. Belirtilerinizde kötüleşme olduysa doktorunuzu bu konuda bilgilendirmeyi ihmal etmeyin.

Nereden satın alınabilir?

Pharmaton’u satın almak isterseniz eczenelerde bulabilirsiniz. Gıda takviyesini yetkili satanlar eczaneler olduğu için eczanelerde ürününüzün orijinal olduğundan emin olarak gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Pharmaton kapsüller nasıl saklanmalıdır?

Pharmaton’u saklarken tıpkı diğer ilaçları saklarkan gösterdiğiniz özeni göstermelisiniz. 25 °C’nin altında oda sıcaklığında muhafaza ettiğiniz şişeyi, çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklayın. Ayrıca şişenin üzerinde yer alan son kullanma tarihine dikkat ederek tarihi geçmiş ürünleri kullanmamaya dikkat edin.

One thought on “Pharmaton hakkında merak ettiğiniz her şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. İdris AŞGIN dedi ki:

  Pharmaton, gençlere daha çok faydalı, yaş ilerledikçe hissedilen faydası azalıyor, dikkat edilmesi gereken durum ise kan seyreltici olması, o yüzden kan bağışı yaparken belirtmeniz gerekiyor, çünkü bazen kanama durmuyor.