Geçtiğimiz yıl başlayan pandemi nedeniyle pek çoğumuz kişisel bakım uygulamalarını evde yapmaya yöneldik. Kişisel bakım uygulamalarında en önemlilerinin başında istenmeyen tüylerden kurtulmak geliyor.

Havaların sıcaklaşmasıyla birlikte istenmeyen tüylerden kurtulmak daha önemli bir hale geldi. Tüylerinizden kurtulmak için ağda ve jilet gibi yöntemler kullanıyorsanız, bu yöntemlerin kalıcı çözümler sağlamadığını biliyorsunuz. Tüylerinizi düzenli olarak almaktan bıktıysanız, evde kullanabileceğiniz IPL aletlere şans verebilirsiniz.

IPL Nedir?

IPL ya da yoğun ışık adımı, istenmeyen tüylerin büyüme döngülerini etkileyerek onlardan kurtulmanızı sağlar. Makinenin ışığı doğrudan foliküldeki melanini (cilde ve tüylere rengini veren pigment) hedef alır ve köke zarar vererek yeniden büyüme döngüsünü altı aya kadar uzatır. Bu da cildinizi tahriş etmeden tüylerden arınmanızı ve ağda ile jilete göre çok daha uzun süreler tüysüz kalmanızı sağlar.

Bununla birlikte evde IPL cihaz kullanırken etkisini hemen görmeyi beklememelisiniz. Çünkü tüm tüyleriniz büyüme döngüsünün aynı aşamasında olmayacaktır. Bu nedenle cihazı aldıktan sonra ilk 6 hafta 14 günde bir uygulama yapmanız gerekecektir. Ayrıca uygulama yapmadan önce tüylerinizin yanmaması ve foliküllerin cihaz tarafından görülmesi için tüylerinizi ağda ya da jiletle almanız gerekecektir.

Philips BRI921/00 Lumea Advanced IPL Epilasyon Aleti

Philips BRI921/00 Lumea Advanced, IPL teknolojisini kullanan cihazlardan bir tanesi. Evde yüzünüz ve vücudunuz için kullanabileceğiniz bu cihaz her uygulama sonrası tüylerin geri çıkmasını yavaşlatır ve daha az tüy çıkmasını sağlar. Düzenli bir şekilde uygulama yapmaya devam ettikçe tüyleriniz tekrar büyümeyecek ve cildinizin uzun süreler pürüzsüz kalacaktır.

Tarafsız araştırmalara göre Lumea’yı yalnızca 3 kez kullandığınız zaman bile tüylerde yüzde 85’e kadar azalma görebiliyorsunuz. Çeşitli tüy ve cilt tiplerinde etkili olan cihaz, cildin tonu uygun değilse uygulamayı otomatik olarak durdurduğu için güvenle kullanabilirsiniz. Cihaz için uygun olmayan tüyler kızıl, açık sarı ya da beyaz/gri tüylerdir ve cihaz koyu ciltler için de uygun değildir.

Philips Lumea Advanced, küçük ve hoş bir kutuda geliyor. Kutunun üzerinde cihaza dair özet bilgiler yer alıyor ve cihazın hangi tüy ve cilt renklerinde işe yaradığına dair bilgi alabiliyorsunuz.

2 yıl Philips garantisi sunan cihazın içinde yer alan diğer şeyler şu şekilde:

 • 2 cm2 yüz aparatı
 • 2 cm2 hassas bölge başlığı
 • 4 cm2 vücut başlığı
 • Kese
 • Temizleme bezi
 • 24V / 1500mA adaptör
 • Kullanım kılavuzu


Ürünü aldığınızda yanında bir de kalem düzeltici olduğunu göreceksiniz. Bu düzelticiyi kaşlarınızı düzeltmek ve burun kıllarınızdan kurtulmak için kullanabilirsiniz.

Philips Lumea’yı elinize aldığınızda sanki tabanca tutuyor gibi hissedeceksiniz. Küçük bir fön makinesi boyutlarında olan cihazın üzeri pembe-altın gibi bir renge sahip. Arkasında yer alan hava boşluklarının şekli ise güzel bir çiçeği andırıyor.

Cihazın rahat tutulması, kaliteli malzemeden yapılmış olması ve hafif olması kullanım rahatlığı açısından oldukça güzel.

Cihazı kullanmadan önce ilk olarak kullanım kılavuzunda yer alan tüm bilgileri okuyun. Bazı cilt tonları ile tüy renkleri cihaz için uygun olmadığından tüm bilgilere dikkat etmeniz oldukça önemli.

Cihaza dair bilgileri okuduktan sonra uygulama yapmak istediğiniz ufak bir alanı tıraş edin ve bu şekilde büyük uygulamalar yapmadan önce vücudunuzun herhangi bir tepki vermeyeceğinden emin olun.

Kullanım Talimatı

Kullanım kılavuzunda her şey basit bir şekilde anlatıldığı için IPL teknolojisinin nasıl çalıştığını, hangi cilt ve tüy tiplerine uygun olduğunu ve cihazı nasıl temizleyebileceğiniz gibi genel bilgileri kolayca öğrenebilirsiniz.

Cihazın nasıl kullanılacağını öğrendikten sonra uygulama yapmadan önce bölgeyi tüylerden arındırmanız gerekir. En iyi uygulamalar için cildinizde tüy bulunmaması önemlidir. IPL, folikülleri hedef aldığı için tüyleri alarak enerjinin burada yoğunlaştığından emin olmalısınız.

Tüylerinizden arınmak için tıraş bıçağı kullanabilirsiniz. Ancak tıraş olmak istemiyorsanız, epilatör ya da ağda kullanmanız da mümkün.

Tıraş bıçağı kullanmanız, en hızlı şekilde sonuçlar almanızı sağlayacak olsa da ağda yapmanızda ya da epilatör kullanmanızda da hiçbir sakınca yoktur.

Ancak ağda ve epilatör sonrası Lumea’nızı kullanmadan önce 24 saat beklemeniz önerilir. Bu sayede cildiniz toparlanır ve kıl köklerinizde cihazın görebileceği kadar büyüme gerçekleşmiş olur.

İster tıraş olun isterseniz ağda ya da epilatör kullanın, lazer uygulaması yapacağınız zaman cildinizin temiz ve kuru olduğundan emin olun.

Philips Lumea Nasıl Kullanılır?

Artık hazırsanız uygulama yapmaya geçebilirsiniz.

Uygulamayı tamamlamanız bölgenin büyüklüğüne göre zaman alabileceğinden bir şeyler izlerken uygulama yapmayı düşünebilirsiniz. Uygulama yaptığınız bölgeye göre işinizi kolaylaştırabilecek şu önerilerden faydalanabilirsiniz:

 • Karşınıza büyük bir ayna koyarak bikini çizgisinde, koltuk altlarında ve bacakların arkasında daha iyi uygulama yapabilirsiniz.
 • Cihaz kablolu kullanım sunduğu ve kablosu oldukça uzun olduğu için istediğiniz yerde kullanmanız mümkün olacaktır. Bu nedenle daha hızlı uygulamalar yapmak için cihazı kablolu olarak kullanın.
 • Uygulama yapmak için acele etmeyeceğiniz ya da rahatsız edilmeyeceğiniz bir zaman seçerek hiçbir bölgeyi atlamadan uygulama yapabilirsiniz.

Philips Lumea’yı kullanmak çok kolaydır. Cihazı kullanmak için şu adımları izlemeniz yeterli olacaktır:

 • Her uygulama öncesi bölgede tüy kalmadığından emin olun.
 • Cihazı prize takın ve güç düğmesine basın. Düğme beyaz bir şekilde yandığında içerisinde dönen fanın sesini duyacaksınız.
 • Yoğunluk ayarını belirlemek için düğmeye basın ve istediğiniz ayarı seçin.
 • Cihazı cildinize 90 derece olacak şekilde yerleştirin ve ön tarafta yer alan uygulama tuşuna basın.
 • Bir bölgeye atış yaptıktan sonra diğer bölgeye geçerek uygulamaya devam edin.
 • İşiniz bittikten sonra güç düğmesine 2 saniye kadar bastıktan sonra cihaz kapanacaktır.

Philips Lumea Kullanım Ömrü

BRI921/00 modeli de dahil olmak üzere tüm Philips Lumea’lar en az 250.000 atım gerçekleştirir. Bu sayede elde ettiğiniz sonuçları korumak için yıllarca uygulama yapabileceğiniz atış sayısına sahip olursunuz.

Cihazın sunduğu kullanım ömrü 1,000,000 cm alana kadar uygulama yapmanıza imkan sağlayacaktır. Bu da başlarda yoğun bir şekilde uygulama yaptığınız dönemle birlikte cihazın 15 yıla kadar uygulama yapabilmesine imkan sağlayacaktır.

Avantajları

 • Tasarımı hoş, hafif ve tutulmasını kolaylaştıran bir şekle sahip
 • Farklı bölgeler için farklı pencere alanlarına sahip
 • Çok koyu cilt tonu olan bölgelere atış yapmıyor
 • Klinik olarak onaylanmış ve CE sertifikalı
 • Entegre UV filtresine sahip

Dezavantajları

 • Gövde ve bacak gibi büyük bölgelere uygulama yapmak uzun sürüyor
 • Yoğunluk derecesini kendiniz seçmeniz gerekiyor
 • Tüm cilt tiplerine uygun değil