© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Pirinç unu maskesi nasıl yapılır?

Pirinç unu maskesi nasıl yapılır?

Image Bu yazıyı 2 dakika 47 saniyede okuyabilirsiniz.

Pirinç mineraller ve besin değerleri bakımından zengin bir gıda ancak mutfaktaki temel malzemelerden birisi olmasının yanında güzellik rutinleri içerisinde değerlendirmek de mümkün. En temel kullanımlarını ana başlıklar altında değerlendirelim.

UV Koruması

Pirincin içerisinde ferulik asit ve allantoin adı verilen bazı güneşten koruyucu bileşenler bulunurlar ve bu da onu iyi bir güneş koruyucusuna dönüştürür. Ayrıca iyi bir anti-inflamatuvar olduğu için pirinç unu güneş yanıklarını da yatıştırabilir ve cildin yanıklardan dolayı kararmasına engel olur.

Bu özelliğini kullanmak için pirinç ununu bir miktar soğuk süt ile karıştırarak yoğun bir macun elde edin ve yüzünüze uygulayın. 15 dakika bıraktıktan sonra soğuk su ile durulayın. Bunu haftada en az bir defa aksatmadan uygulayın. Bir iki ay içerisinde cildinizin tonunun daha açık hale geldiğini fark edeceksiniz. İçinde pirinç beklemiş suyu yüzünüze çarparak da benzer sonuçlar elde edebilirsiniz.

Siyah Halkalar

Pirinç unu gözlerin altındaki koyu torbalar ile mücadele için en iyi doğal çözümlerden bir tanesi. Çok yorulmuş gibi duran görünümünüzden kurtulabilir ve yorgun gözlerinizi rahatlatıcı bir etki elde edebilirsiniz.
Bunun için muz, kastor yağı ve pirinç unu kullanarak bir yoğun macun oluşturun ve onu göz maskesi olarak kullanın veya ilgili bölgeye uygulayın. Bu macunda bulunan bileşenler göz çevresindeki hassas cildin tonunun açılması için çok iyidirler. Rahatlama da sağlayan macun, böylece çok daha genç görünmenize yardımcı olur.

Peeling

Pirinç ununun biraz sert olan dokusu onu bir peeling ürünü olarak kullanılabilir hale getiriyor. İnce partiküller, kırtışlı ölü hücrelerin ciltten daha kolay ayrılmalarını sağlıyorlar. Pirinç sebumu da emer ve cildi temiz, yumuşak ve tekrar enerjik hale getirir.

Pirinç unu, çikolata tozu, şeker ve balı bir kasede karıştırın. Bunları güzelce karıştırmaya devam ederek aşındırıcı bir krem elde edin. Bu karışımı yüzünüze ve tüm bedeninize nazikçe sürdükten sonra soğuk suyla durulayın. Aşırı miktarda aşındırma yapmayın ve kullanım sırasında nazikçe masaj uygulayın.

Cilt Tonunu Açma

Besleyici ve mineral zengini pirinç, en geleneksel cilt tonu açma ürünlerinden birisi. İçindeki amino asitler ve vitaminler bir temizleyici ürün haline gelmesini sağlıyor ve ayrıca cildin parlaklığını da kontrol ediyorlar.
Bunun için pirinç ununu bal ve lor peyniri ile karıştırarak bir yüz maskesi elde ediyoruz. Bu karışımı tüm yüzümüze ve boyun bölgemize sürüyor, tamamen kurumasını bekliyoruz. Daha sonra normal suyla yıkıyor ve cildin parlaklık ve yumuşaklığının keyfini sürüyoruz.

Yüz Pudrası

Pirinç unu pahalı ve son teknoloji ürünü yüz pudranızın yerini alabilir. Bu pirinç parçacıklarının yağ emici özellikleri vardır ve bu da onu mükemmel ve doğal bir yüz pudrası haline getirir. Cildin katmanlarına kolayca karışır ve yağ salgılayan gözenekleri kapatır.

Bunun için pirinç unu ve mısır nişastasını 2’ye 1 oranında karıştırın. Karıştırdıktan sonra oluşan tozu yüzünüze bir makyaj fırçası ile eşit şekilde uygulayın. Bunu makyajın daha uzun süre dayanması için de uygulayabilirsiniz. Örneğin bazı uyguladıktan sonra bu pudrayı kullanarak yumuşak ve ipeksi bir cilt elde edebilirsiniz.

Kırışıklar, Sivilceler ve Yaşlılık Lekeleri

Pirinç unu sivilceler, kırışıklar ve çizgilerle mücadelede de iyidir ve yaşlanmaya karşı korur. Ayrıca cildin elastikliğini ve sıkılığını korumaya yardımcı olarak cildin daha genç ve taze görünmesine yardımcı olur.
Bir çay kaşığı pirinç unu ile biraz salatalık ve limon suyunu karıştırarak bir macun oluşturun. Bu karışımı yüzünüze sürün ve kuruduktan sonra suyla durulayın. Güneşli bir günden sonra da hemen uygulanabilir, böylece güneş kaynaklı kararmaya engel olur.

Saç Düzleştirme ve Yumuşatma

Pirinç unu granüler ve nişastalı olduğu için saça şekil veren ve sıkılaştıran özelliklere sahip. Bu nedenle saç düzleştirmede de kullanılabiliyor.

Pirinç unu ve fuller toprağını eşit miktarda karıştırarak güzel bir macun elde edin. Bunu saçlarınıza uygulayın. Macunun 30 dakika kalmasına müsaade edin ve sonra soğuk suyla durulayın. Bu ev çözümünün düzenli uygulaması saçlarınızın düzleşmesine yardımcı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir