Eşsiz tadıyla ve doyuruculuğuyla porçini mantarı, herhangi bir yemeğin lezzetini artırmanın yanı sıra sağlığınıza destekliyor.

Porçini mantarı demir, lif ve antioksidanlar ile yüklüdür. Aynı zamanda protein bakımından zengin ve lezzetli bir tada sahiptir.

Ayrıca bu lezzetli besin, vejetaryen ve vegan yemekleri için de mükemmeldir.

Artı olarak, birçok sağlık faydası ile birlikte gelir ve sindirim sağlığının iyileşmesine yardımcı olabilir, kilo vermeye yardımcı olur, iltihaplanmayı azaltabilir ve hatta kolon kanseri hücrelerini de öldürebilir.

Porçini mantarı, makarnadan güveçlere ve çorbalara kadar birçok yemeğe kolayca ilave edilebilir. Bu güçlü mantarın, sağlığınızı bir üst seviyeye taşımaya yardımcı olmak için mükemmel bir besin olduğunu göreceksiniz.

Porçini Mantarı Nedir?


Bilimsel adı Boletus edulis olan porçini mantarı, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’nın bir bölümünü de içeren Kuzey yarımkürede büyüyen bir tür yenilebilir mantar türüdür. Mantarlar, ağaçlarla ortak yaşamlı bir ilişki oluştururlar. Mantar dokusu, ağacın yer altına da giden kökleri etrafında sarılı olur ve yaz mevsiminde ve sonbahar mevsiminde spor yüklü mantarlar yerin üstünde kendiliğinden oluşmaya başlarç
Porçini mantarı, 3 ila 5 santim uzunluğundaduır ve koyu kahverengi bir şapkanın altında kalın, beyaz bir saptan oluşur. Aynı zamanda, toprağımsı ve ağaçsı bir lezzete sahiptir ve bu tat, çorbalardan makarnalara kadar geniş bir yelpazede yemeklerde kullanılmasının temel nedenidir.

Porçini Mantarının Besin Değerleri Nelerdir?

Porçini mantarı düşük kalorilidir ancak protein, lif ve demir gibi birçok önemli besleyici içerik bakımından zengindir. 28 gram porçini mantarı aşağıdaki besin değerlerine sahiptir:

105 kalorilik
14 gram karbonhidrat
7 gram protein
0 gram yağ
7 gram diyet lifi
5 miligram demir (Günlük ihtiyacın % 28’i)

Yukarıdaki besin maddelerine ek olarak, porçini mantarı ayrıca A vitamini, C vitamini ve kalsiyum içerir.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Porçini mantarı düşük kalorilidir ancak protein ve lif ile yüklüdür, bu durum porçini mantarını herhangi bir diyet için değerli bir besin haline getirmektedir. Lif, gastrointestinal kanal (sindirim sistemi) boyunca dolaşır ve doygunluğu artırır ve iştahınızı kontrol altında tutar.

Protein, diğer yandan, kilo kaybını çeşitli şekillerde artırmaya yardımcı olabilir. Ghrelin açlık hormonudur ve maalesef salgılandığında metabolizmayı hızlandıran ve kalori alımını azaltan belli hormon düzeylerini düşürür. Mantar Ghrelin hormonunun uyanmasını önleyebilir.

Ayrıca protein, karbonhidratlardan veya yağlardan daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar. Bu şu demektir, porçini mantarı gibi yüksek proteinli gıdaları yakarken daha fazla kalori harcanır. Dolayısıyla yüksek protein içeren porçini mantarı yiyerek daha fazla kalori yakabilirsiniz.

İltihaplanmayı (Enflamasyon) Azaltır

Kronik enflamasyon, romatoid artrit ve astımdan peptik ülser hastalığına kadar geniş bir sağlık sorunları yelpazesiyle ilişkilidir. Ayrıca, kanser ve kalp rahatsızlığı gibi kronik hastalıkların gelişimine katkıda bulunduğu da defalarca kez kanıtlanmıştır. Bazı çalışmalar, porçini mantarının bazı iltihap ile ilgili durumların belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü antienflamatuvar özellikler içerebileceğini bulmuştur. Örneğin, American Journal of

Translational Research’te yayımlanmış yeni bir 2016 hayvan çalışmasında, farelerin porçini mantarı özütüyle tedavi edildiğinde; iltihap belirtilerinde ve astımla ilgili tepkilerinde azalma görüldü.

Kolon Kanseri Hücrelerini Öldürebilir

Porçini mantarının en etkileyici yararlarından biri de kolon kanseri üzerindeki potansiyel etkisidir. Aslında, bazı çalışmalar bu minik mantarların kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olabilecek güçlü bileşikler içerdiğini bulmuştur. Food & Function Dergisi’nde yayınlanan bir test tüpü çalışması, porçini mantar özütünün insan kolon kanseri hücrelerinde hücre ölümünü tetikleyebildiğini gösterdi. Diğer çalışmalar porçini mantarında bulunan bileşiklerin kolon kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engelleyebileceğini bildiren benzer bulgulara sahipti. Ayrıca, porçini mantarı kolorektal kansere karşı koruyucu olabilecek yüksek lifli bir gıdadır. Birçok çalışma artan lif alımının kolorektal kanser riskinde azalma ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

Antioksidanlar Bakımından Yüksektir

Porçini mantarı, serbest radikalleri nötralize eden ve hücre zararını önleyen antioksidan bileşikler açısından yüksektir. Polonya’da yapılan bir araştırmada, porçini mantarının betakaroten, askorbik asit ve likopenin de içinde bulunduğu birçok antioksidan türü bakımından yüksek olduğunu buldular. Antioksidanlar, serbest radikallerin birikmesine bağlı oksidatif stresini azaltabilir ve hatta kalp rahatsızlığı ve kanser gibi enflamatuvar hastalıkların riskini azaltabilir. Porçini mantarına ek olarak, diğer yüksek antioksidan gıdalar arasında çilek, enginar, bitter çikolata ve bakliyat bulunur.

Sindirim Sağlığını Teşvik Ediyor

Yüksek lif içeriği sayesinde porçini mantarı, sindirim sağlığını iyileştirebilir, kabızlığı önleyebilir ve sindirim sağlığını dengeye sokabilir. Lif vücutta; dışkının kıvamını düzenler ve kabızlığı azaltmak için dışkının bağırsaktan geçişini kolaylaştırır. Beş çalışmadan oluşan bir analiz, diyet lifinin kabızlık durumlarında dışkı yoğunluğunun artırılmasında etkili olduğunu gösterdi. Ayrıca diğer çalışmalar, düzenli olarak lif tüketimin; gastroözofageal reflü, divertikülit ve peptik ülser hastalığı gibi sindirim sistemini etkileyen çeşitli koşullarda yararlı olabileceğini buldu.

Muhteşem Bir Protein Kaynağıdır

Sadece 28 gram kurutulmuş porçini mantarı, 7 gram protein içeriyor. Bu da şu demek oluyor ki; günlük protein ihtiyacınızın büyük bir kısmını tek bir porsiyonuyla karşılıyor. Etinkine benzer, hoş lezzeti sayesinde porçini mantarı protein ve demir artışını desteklemekle birlikte ekstra lezzet sağlamak için vejetaryen veya vegan yemekleri için yararlı bir ek malzeme olabilir. Porçini mantarı gibi gıdalardan yeterli miktarda protein almak, kas kütlesini korumaktan, sağlıklı dokular inşa etmeye kadar birçok durum için çok gereklidir. Daha önce de belirtildiği gibi, protein ayrıca kilonuzu kontrol altında tutmanıza, artı normal kan şekeri düzeylerini korumanıza ve beyin ve kalp sağlığını geliştirmenize yardımcı olabilir. Porçini mantarının yanı sıra et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, baklagiller, yumurta ve fındık; diğer protein bakımından zengin gıdalardan bazılarıdır.