Burnunuzu çekmeye her başladığınızda bir bardak portakal suyunu kafanıza dikmeniz, aslında kayda değer bir fayda sağlamıyor. Araştırmalar, C vitamininin soğuk algınlığını önlemediğini gösterse de, besin değeri yüksek öğelerin alınması belki hastalığın süresini biraz kısaltıp belirtilerin şiddetini azaltabilir. Fakat C vitamini deposu olarak ünlenen portakal, ortalama 69,7mg ile diğer bazı sebze ve meyvelerden daha az vitamin içerir. Christine Mattheis’in paylaşığı portakaldan daha vitaminli 12 süper yiyeceği sizler için derledik.

 

  1. Acı biber

Yarım bardak doğranmış ya da dilimlenmiş acı biberde 107.8 mg C vitamini bulunur. Ayrıca, Buffalo Üniversitesi’nden araştırmacıların bulgularına göre, biberi acı yapan madde kapsaisin, eklem ve kas ağrılarına da iyi geliyor.

 

  1. Kırmızı dolmalık biber

Bir bardak doğranmış kırmızı dolmalık biber, 190mg ile neredeyse portakaldaki vitamini üçe katlıyor. Bu biberler aynı zamanda göz sağlığını destekleyen A vitaminini de bol bol içeriyor.

 

  1. Yeşil dolmalık biber

Yeşil dolmalık biber, kırmızısına göre daha az C vitamini içerse de, yine de 120 mg ile günlük vitamin ihtiyacınızın %200’ünü karşılıyor. Aynı zamanda da güçlü bir lif kaynağı.

 

  1. Kıvırcık kara lahana

Günlük tavsiye edilen A vitamininin 2 katını ve K vitaminin de 7 katını içeren kıvırcık kara lahana, aynı zamanda bir porsiyonunda 80.4 mg da C vitamini barındırır. Bu besin değeri yüksek sebzede, büyük miktarda mineral ve yağ asidi de bulunur.

brokoli

  1. Brokoli

Turpgillerden brokolinin bir porsiyonunda 132 mg C vitamini, doyurucu lif ve sadece 30 kalori bulunur. Ayrıca araştırmacılar, brokolinin kanser önleyici niteliklere sahip olabileceğinden de bahsediyor.

papaya

  1. Papaya

Araştırmalar, papaya yemenin sinüsleri temizlediğini, cildi parlattığını ve kemikleri güçlendirdiğini söylüyor. Bir bardaklık porsiyonda, 88.3 mg C vitamini bulunuyor.

cilek

  1. Çilek

Bu süper gıdanın bir bardağında 87 mg C vitamini, eser miktarda folik asit ve kalp sağlığını desteklediği kanıtlanmış diğer bileşenler bulunuyor. Çileğin beklenmedik bir diğer yararı da, doğal bir diş beyazlatıcısı olması.

karnabahar

  1. Karnabahar

İster kızartın, ister haşlayın, isterseniz de püresini yapın. Küçük boy bir karnabaharda 127,7 mg C vitamini, 5 gr lif ve 5 gr da protein bulunur.

 

  1. Brüksel lahanası

Bu küçük lahanalar 74,8 mg C vitamininin yanı sıra, kanser önleyici bitkisel besleyiciler ve lifle de doludur. Eğer hafif acı tatları hoşunuza gitmiyorsa, fırında kızartarak doğal tatlılıklarını ortaya çıkartabilirsiniz.

 

10.Ananas

Ananasta hem 78,9 mg C vitamini hem de besinlerin parçalanmasına ve şişkinliklerin azalmasına yardımcı olan sindirim enzimi bromelayin bulunur. Bromelayin aynı zamanda doğal bir iltihap önleyici görevi görerek, zor bir egzersizden sonra daha hızlı bir şekilde kendinize gelmenize yardımcı olur.

 

11. Kivi

İki adet kivi 137,2 mg C vitamini ile doludur. Bu tüylü meyve aynı zamanda potasyum ve bakır açısından da zengindir.

mang

12. Mango

122,3 mg C vitamini içeren bu tropik meyve, A vitamini açısından da oldukça zengindir. Bu iki vitamin bağışıklık sisteminin sağlığında önemli bir rol oynar ve buna ek olarak göz sağlığında da etkilidirler.