Pozitif düşünce ve uzun yaşam ilişkisi

Uzun yaşamak istiyorsanız pozitif olmak işin artık sır olmayan cevabı. Kansas Üniversitesi’nden Sarah Pressman ve Carnegie Mellon Üniversitesi’nden Sheldon Cohen, 2012 yılında 88 otobiyografi üzerinden ‘Özgeçmiş Psikolojisinin Tarihi’ isimli bir analiz yayınladı. Yapılan bu ilginç çalışma, kullandığımız kelimelerle ne kadar yaşayacağımızın tahmin edilebileceğini öne sürüyor.

pozitif-dusunmek

Araştırmada otobiyografiler incelenerek aşağıdaki şu tip kelimeler arandı:

  • Yüksek aktif pozitif etki: mutlu, aktif, enerjik, canlı, hevesli gibi kelimeler
  • Aktif olmayan pozitif etki: sakin, rahat, memnun
  • Yüksek aktif negatif etki: endişeli gergin, sıkıntılı ve tedirgin
  • Aktif olmayan negatif etki: üzgün, yalnız, morali bozuk ve umutsuz

Araştırmacılar her kategorideki kelimeleri sayıp bunları birbiriyle karşılaştırarak analizi gerçekleştirdiler. İşte sonuç:

“Cinsiyet, yayın yılı, sağlık durumu (otobiyografilerde anlatılan hastalık), anadil, ve doğum yılı kontrol edildikten sonra, kullanımı aktif pozitif duygusal sözler (örneğin, canlı, dinç, dikkatli, esprili) uzun ömürle ilişkili bulunmuştur. “

pozitif

Pozitif ifadeler ömrü ne kadar uzatıyor?

Mutlu, aktif, enerjik gibi Yüksek aktif pozitif etkisi olan kelimeleri kullanmış olanlar kullanmayanlara oranla ortalama 5-6 yıl daha fazla yaşamıştır.Peki pozitif tutum ömrü uzatır mı?

Ya da fizyolojik olarak daha yavaş yaşlanan insanlar doğal olarak daha mı mutludur?

Bu alanda yapılmış diğer çalışmalar affetmek ve iyimserliğin de uzun ömürle ilişkili olduğunu göstermektedir. Pozitif olmak size garanti uzun bir ömür verir mi bilinmez ama buradaki mesajımız basit: Pozitif ve bağışlayıcı olun. Size dönüşü gerçekten önemli olabilir.