Prag’da neler yapabileceğinizi mi merak ediyorsunuz? Bu makale, bu şaşırtıcı şehrin sunduğu en iyi seçenekler konusunda size rehberlik edecek!
Prag’ın geçmişi bin yıl öncesine kadar gidiyor. Şehir, zarif güzelliği ile Avrupa’nın diğer şehirlerine rakip olmasının yanında, çok daha fazlasına sahip.

Vlatava Nehri ile ikiye bölünen Prag, Rönesans mimarisi, barok tarzı kiliseleri ve köprüleri, Gotik zarafeti ve pek çok birinci sınıf müzesi ile en çok gezen turistleri bile şaşırtacak. İşte Prag’da yapılacak 20 şey…

1.Prag’ın Bebek İsa’sını Görün

Şehrin kalbindeki Mala Strana’da bulunan Prag’ın Bebek İsa’sı, bir bebek olarak İsa Mesih’in Roma Katolik heykelidir. Her gün yüzlerce insan, bu tapınağa gerçekleşmesini umut ettiği şeyler için dua etmeye gelir. Heykelin kendisi süslü bir yaldızlı tapınakta bulunmakta ve figürün orijinali bilinmemekle birlikte 16. Yüzyılda yapıldı belirtilmektedir.

2. Eski Kent Meydanını Keşfedin

Prag’ın Eski Kent Meydanı, 10. yüzyıldan beri nispeten dokunulmamış olarak kaldı. Her gün açık hava restoranlarını dolduran turistler, tarihi caddeleri dolaşıyor. Meydan, Prag’ın sunduğu harika mimariyi takdir etmek için mükemmel bir yer. Burada sizi sokak sanatçıları, müzisyenler ve tezgah açanlar karşılayacak.

3. Charles Köprüsü Boyunca Yürüyün

Hayatta en iyi şeylerin bedava olduğunu söyleyenler, Prag’daki Charles Köprüsü’nü kastediyor olabilir. 14. Yüzyılda yapılan bu köprüde yapacağınız basit bir yürüyüş, Prag’ı ziyaret etmenin en keyifli ve unutulmaz deneyimlerinden biri olacak. Köprü, 1357 yılında 4. Charles tarafından sellerle yıkanmış eski bir köprünün yerini alması için yaptırıldı. 17. yüzyılda çarpıcı heykeller eklenerek 1390’da tamamlanmasına rağmen, köprü 19. Yüzyıla kadar Charles’ın adını almamıştır.

4. Eski Yahudi Gettosu’nu Görün

Josefov olarak da bilinen Yahudi mahallesi, Eski Kent ile Vltava Nehri arasında yer alır. Tarihi, 13. yüzyılda Prag’da yaşayan Yahudilerin evlerini boşaltmalarına ve bu alana yerleşmelerine karar verdiklerinde başladı. Yahudilerin kentteki herhangi bir yerde yaşamaları yasaklandı ve diğer Avrupa ülkelerinden sürgüne gönderilen Yahudiler de katıldı. Bölgedeki birçok bina 19. yüzyılın sonlarında şehir düzeninin yeniden düzenlenmesiyle yok edildi. Neyse ki, hala birçok görkemli tarihi bina ve hemen hepsi görülmeye değer.

5. Prag Kalesi’ni Ziyaret Edin

Hradcany’de (Kale ilçesi) bulunan Prag Kalesi, şüphesiz şehrin en popüler turistik mekanlarından biri ve bunun nedenini anlamak zor değildir. Kale, geleneksel olarak Çek hükümdarlarının oturduğu yerdi ve bugün cumhurbaşkanının resmi ikametgahıdır. St Vitus katedrali, Basilica of St George ve Golden Lane gibi birçok bina kombine giriş bileti ile ziyaret edilebilir ancak kaleye giriş ücretsizdir.

6. Altın Yol’a Gidin

Gizemli Altın Yol, efsanelere göre, eski kimyacıların sıradan malzemeleri altın haline getirmek için bir tepki bulmak için bakmak zorunda kaldıkları bir sokak. Ancak simyacıların simyacıların şimdiye kadar burada çalışıp çalışmadığı ya da burada yaşamış olduğu ile ilgili kesin bir bilgi yok. Çek-Yahudi yazar Franz Kafka, yazdığı sırada sağladığı barış ortamından memnun olduğu için yaklaşık iki yıl bu sokakta bir ev kullandı.

7. Lennon Duvarı’nı Görün

Her ne kadar Prag, Beatles’ın doğum yeri olan Liverpool’a uzak olsa da; Beatles hayranları, tüm zamanların en ünlü gruplarından biri için Prag’a gittiklerinde bu duvarı mutlaka görmeliler. Duvar, 1980’den beri John Lennon ve The Beatles grafiti, sözleri ve alıntıları ile kaplıdır. Duvar ayrıca, turistler ve genç hayranları arasında çok popülerdir.

8. Çiftçi Pazarında Para Harcayın

Vysehrad kalesinin hemen altındaki nehir setinin üzerine kurulan ve her cumartesi açılan Çiftçi Pazarı’nı ziyaret etmek, Prag’da mutlaka yapmanız gerekenler arasında. Şehrin sunabileceği en iyi yiyecekleri tatmak ve halka karışmak için bu pazar en iyi seçeneklerden biridir. Pazarda genellikle mevsim sebzeleri, taze pişmiş ekmek ve kek, turşu, sosis ve diğer et ürünleri satılmaktadır. Nehir kenarında oturup, cumartesi günleri Prag halkının pazara gidişini izlemek de keyifli olacak.

9. Komünizm’i Öğrenin

Avrupa, tarih ve siyasi kargaşa bakımından zengin bir kıtadır ve Çek Cumhuriyeti’nde de tarihi izler vardır. Burası, 1948’deki Velvet devrimine kadar komünist bir milletti. Komünist yönetime bağlı olarak, ülkeyi terk etmeye çalışırken 200.000’den fazla Çek vatandaşı tutuklandı ve 327 kişi vurularak öldürüldü. Komünizm müzesinin içinde, komünist kurallar altında gerçekleşen devlet destekli terörizmi belgeleyen fotoğraflar, filmler ve hatta heykeller bulabilirsiniz.

10. Kukla Şovları İzleyin

Prag’a gittiğinizde, yerli halkın kukla şovlarına düşkün olduğunu anlamanız uzun sürmeyecek. Şehrin üzerinde 20’den fazla uzman kukla dükkanı, 30 kukla yapımcısı ve hatta bir kukla müzesi var. Çek halkının kuklalara olan tutkusu, muhtemelen, figürlerin kraliyet bayramları ve törenlerinde eğlence olarak kullanıldığı 12. Yüzyıla dayanıyor. Prag’da bir kukla şovuna katılmak için en iyi yerler Ulusal Marionette Tiyatrosu ve Tiyatro Spejbla & Hurvinek’tir.

11. Vlatava’da Tekne Turuna Katılın

Vltava Nehri’nden Prag’ı görmek eşsiz bir deneyimdir ve nehir; birçok tarihi binayı ve anıtı farklı bir perspektiften görmenizi sağlar. İki saat veya daha uzun süreli bir tekne gezisi tercih ederseniz, Prag şehir merkezinin koşuşturmacasından kaçıp Vltava nehri üzerindeki daha sessiz nehrin huzurundan faydalanmanıza izin verecek kadar uzun süre konaklarsınız.

12. Dünyaca Ünlü Çek Birasını İçin

Çekler dünyanın en iyi birasına (pivo) sahip olduklarını iddia ediyor ve Prag, onların bu iddialarını test etmek için harika bir yerdir. Çek biraları, doğal olarak üretilen hafif biralardır. Bira meraklıları, dilerlerse 31’den fazla kaliteli bira sunan Prag Bira Müzesi’ni de ziyaret edebilirler.

13. Mala Strana’nın Arka Sokaklarında Yürüyün

Eski Kent ve nehrin karşısında yer alan ve 18. Yüzyılda Katolik din adamları ve soylular tarafından inşa edilen Mala Strana’nın, barok arka sokaklar vardır. Mala Strana’nın arka sokakları, kalabalığı gözlemlemek için küçük dükkanlar, geleneksel Çek barları ve restoranları ile nehrin muhteşem manzaralarını sunar.

14. Kendinizi Prag’ın Gece Hayatına Bırakın

Prag’ın gece hayatı her şeye sahiptir. Caz ve klasik müziği ile dünyaca ünlü Prag’da, iyi bir akşam yemeği yiyebileceğiniz çok sayıda canlı müzik yapan mekan var. Kırsal bölgeye doğru gittiğinizde, en iyi yerel caz müzisyenlerini bulabilirsiniz. Ciddi clubbers’lar için ise Cross Club, kelimenin tam anlamıyla endüstriyel bir gece kulübüdür.

15. Muhafız Değişimini İzleyin

Bayrak töreni de dahil olmak üzere korumaların törenle değiştirilmesini izlemek için öğle saatinden önce Prag Kalesi’ne gelin. Muhafızlar teknik açıdan sadece Çek Cumhuriyeti cumhurbaşkanına hizmet ediyorlar.

16. Petrin Hill için 299 Adım Yukarı Tırmanın

Petrin, Vltava Nehri’nin sol yakasında bir tepedir. Bu tepe, şehrin muhteşem manzaralarını sunmaktadır ve Prag’ın en yeşil alanlarından biridir. Tepenin tepesine doğru keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Zirvede, Eyfel Kulesi’nin peyzajlı bahçelerinin ve Ukrayna’dan taşınan tahta bir binanın alışılmadık olan Aziz Michael Kilisesinin minyatür bir versiyonunu bulacaksınız.

17. Letna Park’ta Kaykay Yapanları İzle

60’lı yıllarda yıkılana kadar Stalin’in dev bir heykelinin evi olan bu park, kaykaycıları için popüler bir buluşma noktasıdır. Siz de meşhur Çek birasını yudumlarken onları izleyebilirsiniz.

18. Salamura Peynirleri Deneyin

Bu peynirler, Çek gezisinde mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında. Salamura peynirler, soğuk bir bardak Çek birasının yanında harika bir atıştırmalıktır. Bu atıştırmalıklar, aynı anda hem güçlü hem de kremsi özelliği ile Çek mutfağına rahat bir giriş niteliğindedir.

19. Zihin Labirentinde Kendinizi Test Edin

Simyagerlerin efsanelerinden esinlenen Prag’daki zihin labirenti, ilginç ve unutulmaz bir mücadele olacak. Zihin Labirenti’ne girdikten sonra, kendinizi Alchemist’in odasında kilitlenmiş bulacaksınız ve bir dizi bilmece ve bulmaca çözerek kaçmak için 60 dakika geçireceksiniz. Odaya ilk girdiğinizde eski moda ve oldukça boş görünse de, odanın etrafındaki nesneleri araştırmaya başladığınızda, bu küçük odada çok daha fazlası olduğunu fark edeceksiniz.

20. Jelení Príkop’ta Doğanın Tadını Çıkarın

Prag’ın gürültüsünden uzaklaşmaya ihtiyacınız varsa ve gevşemeniz gerekiyorsa, Jeleni Prikop, bunun için ideal bir yerdir. Bir zamanlar Prag kalesinin arka tarafında bir hendek olarak kullanılmış olan bu arazi artık güzel bir yeşil alan. Bu alanda piknik veya akşam yemeği öncesi gezintinin keyfini çıkarın ve Prag’ın yorucu keşiflerinden kurtulmak için kendinize zaman tanıyın.