© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Protez tırnak zararları nelerdir?

Protez tırnak zararları nelerdir?

Ne yaparsanız yapın tırnaklarınız bir sebepten kırılıyor ve dökülüyordur. Düzenli manikür para tuzağı gibi görünür çünkü tırnaklar tekrar dökülmeye ve aşınmaya başlarlar. Nereye giderseniz gidin inanılmaz tırnaklara sahip olan, tırnak sanatlarını barındıran ve canlı renkler taşıyan kadınları görürsünüz ve ardından kendinize sorarsınız: Neden benim tırnaklarım böyle değil?

Akrilik ve jel tırnaklar oldukça çekici görünüyorlar ancak dermatolog Kasia Masterpol tam olarak bu kadar muhteşem olmadıklarını belirtiyor. Akrilik tırnakların riski ne? Peki ya jel tırnakların güvenilirliği?

Temel Bilgiler

Hem jel hem de akrilik tırnaklar plastikten üretiliyorlar ancak belli farkları var.

Jeller önceden karıştırılmış polimerler ve monomer jelden üretiliyorlar. Bu da onlara parlak bir görünüm veriyor ve akrilik tırnaklardan daha doğal görünüyorlar. Tırnakların hemen dibinden itibaren veya uçlarına uygulanıyorlar ve akriliklerden daha esnekler. Akriliklerde bulunan güçlü koku da yok ancak doğru şekilde uygulanmış akrilik tırnaklar kadar uzun dayanmayabilirler. UV lambası veya LED lamba altında kurutuluyorlar ve çıkarırken de parmaklarınızı asetonda bekletmeniz gerekiyor.

Akrilik tırnaklar jel tırnaklardan daha kalınlar. Akrilik uygulamasında likit monomerler ve toz polimerler doğrudan tırnaklarınıza uygulanıyorlar. Teknisyen talebinize göre ilk olarak uzatıcı bir uç da uygulayabilir.

Bu tırnakları havayla kurutursunuz ancak cilalı kurutmada UV veya LED ışıklar gerekiyor. Ayrıca bunlar da parmaklarınızı 30 dakika asetonda bekletmenizi gerektiriyorlar. Çoğu uygulayıcı ucunu ve akrilik kaplamayı törpülemek için motorlu törpü cihazları kullanıyor ancak el törpüsü kullananlar da var.

Son olarak, hem jel hem de akrilik tırnak için ciddi bir nakit ve vakit harcamak gerekiyor. Düzenli bakıma ihtiyaçları var ve dolgu için iki üç haftada bir tekrar işlem yaptırmalısınız. Çünkü tırnağın doğal yoldan uzaması nedeniyle gerçek ve protez tırnağınız arasında boşlukla oluşuyor.

Jel ve Akrilik Tırnaklara Dair Güvenlik Problemleri

Dr. Masterpol, pek çok insanın güzel tırnaklar uğruna genelde farkında olmadan potansiyel sağlık problemlerine gözünü kapadığını belirtiyor. Örneğin jel tırnakların güvenliği ve akrilik tırnakların potansiyel riskleri, gittiğiniz güzellik merkezinin uygulamalarına çok bağlı. Randevu almadan önce güzellik salonu ve çalışanlarının gerekli sertifikalara sahip olup olmadıklarını araştırın.

Akrilik tırnaklardaki reçine ve formaldehite alerjiniz olabilir ve bu da kontakt dermatit adlı cilt problemine sebep olabilir. Bazı ünlü gitaristler enstrümanlarını çalmak için akrilik tırnaklarını kullanıyorlar. Ancak onlar da kontakt dermatit riski altındalar. Occupational Medicine’de yayınlanan bir makalede kontakt dermatit geliştiren bir flamenko gitaristinden bahsediliyor. The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology’de yayınlanan bir çalışmada ise akrilik tırnaklardan dolayı kontakt dermatit yaşayan bireylerin bu tırnakları çıkarttıktan sonra rahatsızlıklarının son bulduğu görülmüş.

Doğal tırnağınız ve protez tırnak arasındaki boşlukta bakteri gelişiminden kaynaklı enfeksiyonlar gelişme ihtimali de var. Protez tırnağınızı çok uzun süre kullanırsanız veya tırnaklarınız arasında bir boşluk olursa bu durum ortaya çıkabilir.

Tırnağınız yatağından ayrıldığı zaman travmatik onikoliz de ortaya çıkabilir. Bu özellikle de akrilik tırnaklarınız çok uzunsa ve elinizi hızlıca bir şeye vurursanız olabilir veya işlemin kendisinin yarattığı travma da buna sebep olabilir.

Eğer kimyasallara veya kokulara karşı hassassanız bir maske takmayı düşünün. Tırnağı yapan kişinin takmasının bir sebebi var. Böylece tırnak tozu ve kimyasal buharları solumadan manikürünüzün keyfini çıkarabilirsiniz.

Ayrıca akrilik tırnakların oksijen transferine engel oldukları, hasar ve renk kaybına sebep olabilecekleri gibi bilgiler sadece birer efsane.

Tercih Sizin

Eğer protez tırnak yaptıracaksanız, bu tekrar tekrar UV ışınlarına maruz kalacağınız anlamına geliyor. Bunların sağlığınız üzerindeki etkilerinden endişe ediyorsanız, LED ışıklar kullanan güzellik salonlarını tercih edin çünkü bunlar daha az vakit alırlar ve daha az radyasyon verirler. UV ışınlarının ellere verdikleri hasar minimal ancak yine de zihin rahatlığı için parmaksız eldivenler takabilir veya güneş kremi uygulayabilirsiniz.

Jel veya akrilik tırnaklar takmak veya takmamak çok kişisel bir tercih. Sadece uzun vadeli sonuçlar olabildiğinin farkında olun yeterli. Bu sonuçları genelde moda gelip geçene kadar fark etmiyoruz ve fark ettiğimizde hasar çoktan oluşmuş oluyor. Tırnaklara gelen hasar genelde kalıcıdır ve bunun farkında olmanız gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir