© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Ramazanda verdiğiniz kiloları bayramda almayın

Herkese merhaba! Bugün, yine çok merak edilen bir konu ile karşınızdayım. Konumuz, “Bayramda kilo almamak için neler yapmalıyız ve nelere dikkat etmeliyiz?”.

Ramazan ayında sizlere pek çok farklı liste verdim. İşe, beni düşünerek başlayabilirsiniz. “Tuğba hoca ne verdi?”, “Bundan ne kadar yeme derdi” şeklinde aklınızda ben olayım istiyorum. Bir de, Ramazan diyeti verdim, çok ilgi gördü, birçok kişi yaptı. Hatta, 4-5 kilo verdiğini belirtenler de oldu. Ramazanda kimler ne kadar kilo verdi? Yorum olarak bana bildirirseniz, çok memnun olurum. Gelelim, konumuza…

Ramazanın bize en önemli katkısı, iştahımızın kapanması. Bu iştah kapanmasını devam ettirmeliyiz ki kilo almayalım ya da güzelce diyetimizi yapalım ve kilo verelim. Ramazanda verdiğiniz kiloları bayramda geri almak istemiyorsanız, bu 6 kolay yöntem sizlerin de işine yarayabilir!

1.Bayram Kahvaltısına Dikkat

Ramazan boyunca mideniz uzun süre aç kaldı ve biraz küçüldü. Bayram sabahı yapacağınız kahvaltıya çok dikkat etmelisiniz. Bayram kahvaltısında, mutlaka yumurta ve peynir gibi protein kaynaklarına ve yeşilliklere yer verin. Peki, neler olmasın? Gözleme, hamur işi, yağlı kızartmalar olmasın.

Patates kızartması yemek istiyorsanız, fırında yağlı kağıdın üzerinde 2-3 kaşık yağ ve baharat ile birlikte pişirilmiş patatesi tercih edebilirsiniz. Sigara böreği gibi hamur işlerini de kızartmak yerine fırında yapın ki hafif olsun ve midenize zarar vermesin. Aynı zamanda da, hem midenizi rahatsız etmesin hem de kilo almadan bayramı atlatmış olun.

2. Yemekleri Yavaş ve Küçük Lokmalar İle Tüketin

Ramazanda mideniz küçüldü. Dolayısıyla da, Ramazandan sonra da yemeklerle bunu devam ettirmelisiniz. Bayramda, yemekleri yavaş ve küçük lokmalarla yemeye özen gösterin. Zaten, mideniz küçüldüğü için kendinizi daha kısa sürede tok hissedeceksiniz. Lokmaları yavaş yediğiniz zaman, yarım tabakta doymaya başlayacak, daha az yemiş olacak ve kilo almamış olacaksınız. Yemekten önce mutlaka salata yiyin ve yemeği biraz daha yavaş yiyerek süreyi uzatmaya çalışın.

3. Gittiğiniz Misafirliklerde Sadece 1 Çatal Tatlı Tüketin

Evdeki kısmı hallettik. Geldik bayram ziyaretlerine… Bizim toplumumuz, ne yazık ki çok misafirperver, her yerde tatlılar, börekler, şekerler, ikramlar. Peki, ne yapmalısınız? Gittiğimiz yerlerde, hiç kimsenin kalbini kırmamak için minik lokmalar almalısınız. Şekerleme türü şeyleri yemeyin, onları biriktirip, çocuklara verin, onları sevindirin.

Onun haricinde, diyelim ki önünüze baklava geldi. Tabaklara ne yazık ki bir tane baklava koyulmuyor ama siz bir tanesini tüketin, diğerleri tabağınızda kalsın. Başka bir yere gittiğinizde de, orada da bir çatal tatlı yiyin, gerisi kalsın. Her gittiğiniz yerde, insanlar alınmasın diye yemek durumunda kalmak yerine; hem onların gönlünü hem de kendi gönlünüzü kırmamak için birer lokma şeklinde azar azar yiyebilirsiniz.

4. Gideceğiniz Yerlere Yürüyerek Gidin

Arabanızı uzağa koyarak biraz daha fazla yürümüş olun. Ramazan boyunca oruç tuttunuz, mideniz küçüldü. Ertesi gün, bir anda mideye aşırı yüklenirseniz; tansiyonunuz çıkabilir, mideniz rahatsız olabilir, gastrit olabilir.

5. Yemeklerde Bol Salata Tercih Edin

Bir yere gittiniz ve çok ağır bir yemek geldi. Peki, ne yapacaksınız? Yemeğe oturduğunuzda, yağlı yemeklerden önce biraz daha salataya yüklenin. Salatayı yiyin ki insanlar sizi masada yemek yiyor olarak görsünler. Salata ile midenizi doldurun ama yanındaki ağır yemeklerden de birer kaşık alın. Masadaki börek türü, yağda kızartmalar, yağlı etlerden biraz daha az alın ve yanına bol salata alarak tabağınızı daha çok yeşillik ile doldurun.

6. Çay ve Kahvenin Yanında 1 Bardak Su Tüketin

Sizlere pek çok noktadan bahsettim. Hepsi de, kilo almamak ve midenizi rahat tutmak içindi. Bu nokta, özellikle yaşı büyük olan kişiler için çok önemli! Siz de bu kişilerden olabilirsiniz. Bayramda, suyunuzu ihmal etmeyin ve mutlaka bol su tüketin.

Yanlış şeyler yediğinizde, su onların biraz daha iyi sindirilmesini ve kalbin daha az yorulmasını sağlar. Çay, kahve içiminiz varsa, her çayın yanında bir bardak da su için ki kalp sağlınız kötü etkilenmesin ve tansiyonunuz çıkmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir