Roma papatyası insanoğlu tarafından bilinen en eski tıbbi bitkilerden bir tanesi. Yıllar içerisinde bu papatyadan pek çok farklı ürün elde edildi ve dünyada her gün 1 milyon bardaktan fazla roma papatyası çayı tüketiliyor. Roma papatyası öz yağı ise çayından çok daha etkili ve bir o kadar da kolay kullanımlı.

Anksiyete ve Depresyon ile Savaşır


Roma papatyası öz yağı, sinirleri rahatlatan hafif bir yatıştırıcıdır ve rahatlama sağlayarak anksiyeteye engel olur. Onu koklamak bu etkiyi elde etmek için değerlendirebileceğiniz en iyi yollardan bir tanesidir. Zira kokladığınızda içindeki moleküllerin etkileri doğrudan beyne yansır ve bu da duygusal bir tetiklenme yaratır. Araştırmalar onun tüm dünyada depresif ve kaygı kaynaklı duygularla mücadelede kullanıldığını gösteriyorlar.
2013 yılındaki bir çalışmada, lavanta, Roma papatyası ve portakal çiçeği öz yağının karışımı ile uygulanan bir aromaterapinin, hastalarda anksiyete düzeyini ciddi anlamda düşürdüğü görülmüştür. Aromaterapi tedavisi kaygıları azalttığı gibi bireylerin uyku kalitelerinin de artmasına yardımcı olmuştur.

Doğal Bir Alerji Hafifleticidir

Roma papatyasının mikrop karşıtı ve antioksidan özellikleri bulunur ve genelde saman nezlesi için kullanılmaktadır. Mukusu sökme, tıkanmayı önleme, şişkinlikleri dindirme özelliği vardır ve bunun yanında mevsim alerjilerinin belirtilerine karşı da etkilidir. Haricen uygulandığı zaman ciltteki her türlü rahatsızlık ve hassasiyete iyi gelmektedir.

Adet Belirtilerini Hafifletir

Roma papatyası öz yağı morali doğal yoldan yükseltir, depresyon hissini azaltır ve adet döneminde kramplara ve ağrılara sebep olan spazmlara engel olur. Bilhassa bu dönemde baş ağrıları ve sırt ağrıları yaşayanlar da bu sorunlarına çözüm bulabilirler. Bazı uzmanlar hormon dalgalanmaları sırasında ortaya çıkan sivilcelere karşı da onları öneriyorlar.

Uykusuzluk Belirtilerini Azaltır

Roma papatyasının rahatlatıcı özellikleri iyi uyumanızı sağlar ve uykusuzluk ile savaşır. 2006 yılında yapılan bir çalışmada onu koklamanın uyku ve ruh hali üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, gönüllü bireylerin daha iyi uyudukları, sakinleştikleri ve dingin bir hale geldikleri görülmüştür. Bu öz yağı koklamak, strese bağlı hormonların kandaki düzeylerinin düşmesine de yardımcı olmaktadır.

Cilt Sağlığına İyi Gelir

Roma papatyası cildi sakinleştirir, iyileştirir ve anti inflamatuvar ve bakteri karşıtı etkileri sayesinde rahatsızlıklara engel olur. Egzema, yaralar, ülserler, kızarmalar, çizikler, yanmalar, ve pek çok diğer cilt rahatsızlığı için doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Sindirim Sağlığını Destekler

Papatya geleneksel olarak pek çok sindirim bozukluğu ve sindirim sistemi problemi için kullanılmaktadır. Roma papatyası öz yağı ise antispazmodik özelliklere sahiptir ve bu nedenle gaz, sızdıran bağırsak, reflü, hazımsızlık, kusma ve ishal gibi problemlere karşı kullanılabilmektedir. Özellikle gaz çıkarma, mideyi rahatlatma ve kasları gevşetme konusunda etkilidir ve böylece besinlerin bağırsaklardan geçmesine destek olur. Ayrıca mide bulantılarına karşı da kullanılabilmektedir.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Roma papatyası kardiyovasküler sistemi destekler çünkü içeriğinde bol miktarda antioksidan bulunmaktadır. Özellikle koroner kalp hastalıklarındaki ölüm oranlarını oral yoldan alındığında azaltabilmektedir. Kan basıncını düşürmesi ve kalp üzerinde rahatlatıcı etkilerinin olması da onun diğer yanları arasında.

Artrit Ağrılarına İyi Gelebilir

Gönüllü bireyler üzerinde yapılan çalışmalarda, papatyadaki flavonoidlerin ve öz yağların cildin alt katmanlarına nüfuz edebildiği görülmüştür. Bu ise onların haricen bir anti-inflamatuvar olarak kullanılabilmelerine imkan tanır ve artrit ağrılarına karşı verimli olmasını sağlar.

Çocuklar İçin Uygundur

Yüzyıllar boyunca anneler, papatyayı ağlayan çocukları rahatlatmak, ateşi düşürmek, kulak ağrılarını geçirmek ve mideyi rahatlatmak için kullanmışlardır. Genelde çocuk sakinleştirici olarak bilinir ve dünyadaki en hafif öz yağlardan bir tanesidir.

Kanser Karşıtı Etkileri Vardır

Papatyanın cilt, prostat, kalp ve yumurtalık kanseri üzerindeki etkileri konusunda yapılan çalışmalar, onun kanser gelişimini yavaşlattığını ve önlediğini gösteriyorlar. Zira papatya özütüne maruz kalmak, kanserli hücrelerin kendilerini imha etmelerini hızlandırmış ancak normal hücrelerde bu işlev o kadar hızlanmamıştır.

Roma Papatyası Öz Yağını Nasıl Kullanmalı?

• Anksiyete ve depresyona karşı kullanmak için doğrudan şişeden koklayabilirsiniz.
• Sindirime iyi gelmesi için 2-4 damlasını karın bölgesine sürün veya hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı yağlarla birlikte uygulayın.
• İyi uyumak için doğrudan şişeden koklayın veya alnınıza 1-2 damlasını sürün.
• Çocukları sakinleştirmek için şişeden koklatabilirsiniz.
• Sivilcelere karşı bir pamuğa bir kaç damla damlatabilir ve gerekli bölgeye uygulayabilirsiniz.
• Kalp sağlığı için 2-4 damlasını kalp bölgesine cilt üzerinden sürebilir, dilinizin altına da bir kaç damla damlatabilirsiniz.
• Bulantılara karşı doğrudan şişeden koklayın.