© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Romanya’ya seyahat için 20 neden

Romanya’ya seyahat için 20 neden

Romanya son dönemlerin en popüler tatil destinasyonları arasında yer alıyor ve bilhassa AB ülkeleri içerisindeki hareketli, ucuz ve ilgi çekici yapısı ile giderek daha da popüler hale gelecek gibi görünüyor. Ülkemize coğrafi olarak yakın olması, hem karayolu hem de havayolu ile ulaşılabilir olması onu tercih edilir hale getiriyor. Ancak yine de bir seyahat planlamak için tam olarak sebepler arıyorsanız, Romanya’ya seyahat için 20 neden hakkında bilgi sahibi olmanız yeterli olacaktır!

1- Yemekler

Romanya’da hem geleneksel ve yerel mutfak, hem de uluslararası mutfak konusunda oldukça geniş seçenekler bulmak mümkün. Sadece başkent Bükreş’te 900’den fazla restoran, bar, kafe, patiseri ve sokak satıcısı bulunuyor ve buralarda damak tadınıza uygun yemekleri bulacağınız kesin.

2- Kiliseler

Kiliseler Romanya tarihine ve dini geçmişine bir bakış atmanıza yardımcı oluyorlar ve ülkedeki dini inanç, hem de mühendislik harikası kiliseler ile keyifli vakit geçirebiliyorsunuz. Özellikle farklı inançların kutsal mekanlarını görmek isteyenler için iyi bir tercih.

3- Teraslar

Romanya şu anda ciddi bir kalkınma süreci içerisinde ve bu nedenle her yerde yüksek katlı binaları ve inşaatları görmek mümkün. Bunun bir avantajı, bu binaların teraslarında oldukça ilginç mekanların bulunabilmesi. Pek çok ilginç restorana binaların teraslarından ulaşabilirsiniz.

4- Kasaba Müzesi

Romanya’da bulunan kasaba müzesi, Avrupa’daki en güzel ve otantik açık hava müzelerinden bir tanesi. Bu müzede geleneksel Romanya evlerini, eski çağlardaki hayatı ve tarihi görebilirsiniz. Ayrıca güzel bir göl ve ilginç hikayeler de sizi bekliyor.

5- Parklar

Romanya oldukça yeşil bir ülke ve şehirlerin her yanında yemyeşil parklar bulmak mümkün. Bu parklarda dilerseniz piknik yapabilir, dilerseniz de bisiklet sürebilirsiniz. Ayrıca parklardaki göletlerde yaşayan pek çok canlıyı da görebilirsiniz.

6- Calea Victoriei

Calea Victoriei, Bükreş’te bulunan en ilginç bulvarlardan bir tanesi ve 3.5 kilometre boyunca devam eden bu bulvarda bulamayacağınız şey yok. Özellikle şehirlerin eski merkezlerini gezmeyi sevenler bayılacaklardır.

7- Mimari

Romanya’nın başkenti Bükreş’te mimari oldukça üst düzeyde ve pek çok dünya şehrini görünümü ile kolayca geride bırakabiliyor. Tarih ve ihtişam kokan sokaklar için Romanya iyi bir tercih. Ayrıca günün her saatinde canlı ve heyecan verici olduğunu da belirtmek gerek.

8- Yaz Akşamları

Bükreş oldukça güvenli bir şehir ve bu nedenle geceleri dışarı çıkıp da dolaşmak isterseniz sokak ve parklar sizi bekliyorlar. İnsanların da sokaklarda dolaştıklarını görebilirsiniz.

9- Gizli Bahçeler

Romanya’da arada bir kaçamak yapabileceğiniz ve zor bulunan, biraz gizli özel bahçeler ve mekanlar bulunuyorlar. Özellikle bazı mekanların bu konuda bir hayli etkileyici göründüklerini belirtmek gerekli.

10- Sanat Müzesi

Bükreş’te ulusal sanat müzesini görmeden de geçmemek gerekiyor. Hem binanın kendisi hem de içerisinde bulunanlar sanat meraklılarının ilgisini çekecektir.

11- Huzur Veren Yerler

Bükreş’te bulunan pek çok kafe ve diğer mekanın huzur konseptiyle tasarlanmış olması sayesinde yorucu olan gününüzü güzel bir istirahat ile devam ettirebilirsiniz.

12- Oteller

Romanya’da hem bütçesi az olanlar hem de çok olanlar için çeşitli otellere kolayca ulaşmak mümkün. Böylece tam olarak aradığınızı bulabilirsiniz.

13- İnanılmaz Doğası

Romanya oldukça yeşillik bir ülke olarak karşımıza çıkıyor ve bu nedenle sadece şehirlerde değil, doğada vakit geçirmeyi sevenler için de güzel imkanlar sunuyor. Karpat dağlarının bir kısmı Romanya’da bulunuyor ve bu dağların temiz havası, kampçıları kendisine çekiyor.

14- Transfagarasan

Transfagarasan, Transilvanya’da bulunuyor ve virajlı yolları biraz zahmetli olsa da bölgede bulunan şatolar, virajları sevenleri tatmin edecek yollar ve tertemiz havası ile hem tarih hem de doğa anlamında geniş imkanlar sunuyor.

15- Doğa Otelleri

Romanya’da arabayla bile biraz zor ulaşılabilen gizli doğa otelleri bulunuyor ve bu oteller ile tamamen doğanın ortasında, sessiz, temiz hava alabileceğiniz güzel tatiller geçirebiliyorsunuz. Bilhassa kafa dinlemek için tatil isteyenler şehirden kaçarak bu tip butik tarzdaki otellerde konaklayabilirler.

16- Balea Gölü

1000 metrenin üzerinde bulunan bu böl, tertemiz ve kristal gibi bir görünüme sahip. Çevresindeki otellerde konaklamak da oldukça mümkün.

17- Aşk Tüneli

Tatilini çift olarak ve biraz da romantizm katarak geçirmek isteyenler için de çeşitli noktalar mevcut. Aşk tüneli bunlardan bir tanesi ve gider gitmez ortamın büyüsüne kapılacağınız bir gerçek.

18- Yosunlu Bataklık

Eğer biraz daha macera arıyorsanız ve puslu, kasvetli yerlerde gezmek istiyorsanız, yosunlu bataklık gibi noktalar da oldukça müsaitler. Böylece tatilinize biraz heyecan katmanız mümkün olacaktır.

19- Biertan Kasabası

Biertan kasabası, Romanya’nın en antik görünümlü kasabalarından bir tanesi ve bilhassa sonbahar mevsiminde kendine has güzel bir kızıllığa kapıldığını söylemek de mümkün. Otantik bir tatil arayanlar için ideal yerlerden birisi.

20- Bran Kalesi

Drakula’nın ünlü kalesi olan Bran Kalesi de Romanya’da ilginizi çekebilecek otantik noktalar araısnda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir