Bireyin “edinilmiş zihni” ya da dışarıdan maruz kaldığı koşullandırmanın dışına çıkması bir algı değişikliği yaratır ve bu sayede bir uyanış hissi beraberinde gelir. Bu uyanış, genellikle yaşanan bir olayın takibinde kendini gösterir. Çoğu zaman beklenmedik anda, hiç hissedilmeyen duyguların hissedilmesi ya da mevcut zihniyetin aniden sarsılması/değişmesiyle meydana gelebilir.

Uyanış bir “şey” değildir. Bir hedef değildir. Bir kavram değildir. Erişilen, elde edilen bir durum değildir. Bir dönüşüm ve oluşum yolculuğudur. Eğer tırtıl oluşum halindeki kelebeği düşünseydi ve deseydi ki “benim kanatlarım ve antenlerim olacak “ asla kelebek olamazdı. Tırtıl dönüşümünde kendi kayboluşunu kabul etmelidir. İhtişamlı kelebek kanatlarını açtığında tırtıla dair hiçbir şey kalmamıştır. Bir insanda uyanış yaşamaya başlayıp bu yolculuğa çıktığında bir önceki halinin yok olmasını göze almalıdır. Dönüştüğünde eski “sen” olmayacaksın.

koç burcu kadın

Genellikle ruhsal uyanıştan büyük bir gerçekleşme ya da aydınlanma durumu olarak bahsedilir. Hayata tam anlamıyla “uyandığınız” bir süreçtir. Birçok soru ortaya çıkmaya başlar ve hayatta bir zamanlar düşündüğünüzden çok daha fazlası olduğunu hissedersiniz.

Ruhsal bir uyanış, gerçek doğamızın gerçekleştiği derin ve genellikle felsefi bir deneyimdir. Hepimizin bir olduğunu fark ettiğimiz egomuzun ötesinde bir gerçekliğin uyanışıdır.

Ruhsal uyanış süreci karmaşık, kafa karıştırıcı ve zorlu ama aynı zamanda güzel bir deneyimdir. Yeni bir yolculuğun başlangıcıdır. Kişisel dönüşüm ve yüksek bilinç yolculuğudur.

Ruhsal bir uyanış süreci genellikle istemeden gerçekleşir ve birkaç şey bir uyanışa neden olabilir. Hayatını değiştiren büyük bir olay genellikle süreci tetikler ancak yavaş ve ince bir değişim de olabilir.

Ruhsal Uyanışın Nedenleri;

Ruhsal uyanışın en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

Travmatik bir deneyim. Hayatını değiştiren büyük bir olay, örneğin; ölüm, doğum, boşanma veya ciddi hastalık. Ölüme yakın bir deneyim. Kişisel bir kriz. Bilinçli farkındalık, örneğin meditasyon, mindfulness, kişisel dönüşüm veya doğa ile bağlantı yoluyla.

Karşınıza çıkan biri ya da okuduğunuz bir cümle bile farkındalığınızı arttırıp uyanışa geçmenize neden olabilir
Pek çok insan farkında bile olmadan ruhsal bir uyanıştan geçer. Ruhsal uyanış süreci herkes için farklı olduğu için işaret ve belirtiler de öyle olacaktır. Sadece duygusal değil, aynı zamanda psikolojik ve fiziksel de birçok farklı belirtisi vardır.

Ruhsal uyanış sürecinin en yaygın 25 belirtisi şunlardır:

1. Hayat Amacını Bulma İsteği,

Bu, hayatınızın çok heyecanlı ve dönüştürücü bir dönemine girdiğinizin açık bir işaretidir. Hayatta bir amaç için can atmaya başlarsınız ama henüz ne olduğunu bilmeyebilirsiniz.

2. Farklı Hissetmek,

Bir şekilde farklı olduğunuza dair bir his oluşur. Hayatının değişiyor olduğunu hisseder  ve eski halini arkanda bırakmaya başlarsın.

3. Kaybolmuş ve Yalnız Hissetmek,

Kendini daha önce dışa dönük, sosyal ve kendini adamış gören, dışa dönük biriyseniz, kaybolmuş gibi hissetmeye başlar, artık hiçbir şeyin anlamı yokmuş gibi gelir ve yalnız vakit geçirmeyi tercih edersiniz.

4. Empati Duymak,

Uyandıkça empatiniz güçlenir. İnsanların anlamaya başlarsınız, duygularını ve istediklerini fark etmeye başlarsınız.

5.Hızlı Öğrenen Biri Olmak,

Öğrenme ve kişisel konuları oldukça hızlı ve kolay anladığınız duygusuyla hızlı bir tempoyla yaşarsınız.

6. Daha Fazla Eşzamanlılık Yaşamak,

Eşzamanlılık evrenin seninle iletişim kurmasıdır. Sayılar, mesajlar veya tekrarlayan olaylar şeklinde fark edebilirsiniz. Dikkat edin, sizi doğru yönde yönlendirmeye ve doğru kararlar almanıza yardımcı olacaktır.

7. Uyku Düzeninin Değişmesi,

Huzursuz hissedersin ve her gece iki üç kez uyanmaya başlarsın. Ayrıca uyandıktan sonra yorgun ve gün içinde zaman zaman uykulu hissedebilirsiniz.

8. Daha Hassas Olmak,

Kendinizi en ufak şeylere ağlarken, aniden öfkeli ya da küçük kışkırtmayla üzgün hissederken, ya da alışılmadık bir şekilde üzülürken, sonra da çok mutlu hissedersiniz.

9. Dünyayı Daha İyi Hale Getirme İsteği,

Sadece kendin için değil başkaları için de öğrenme, anlama ve çalışma isteği doğar.

10. Şefkatli olmak,

Doğa ve diğer insanlarla uyum içinde yaşamaya başlarsınız. Merhamet duygunuz artar ve herkes sizin için eşit hale gelir.

11. Sezgilerine Güvenmek,

Sezgileriniz  güçlenir ve onlara güvenmeye başlarsınız ve sizi nereye götürdüğünü görürsünüz.

12. Hayallerin Gerçekleşmesi,

Bazen rüyalar o kadar gerçektir ki kafanız karışık uyanırsınız. Birçok rüya gizemli olabilir veya size mesajlar olabilir.

13. Daha Fazla Kendini Kontrol Etmek,

Kötü şeylerin bir kenara bırakılması gerektiğini fark etmeye başlarsınız ve sadece uygun bilgeliğe ve iyi hükme dayanarak doğru yolu seçersiniz.

14. Daha Yaratıcı Hissetmek,

Yaratıcılık patlar verir, her alanda yaratıcı ilhamlar almaya başlarsınız.

15. Kendin Olmayı İstemek,

Artık doğrularını arama ve konuşma zamanının geldiğini anlıyorsun. Daha özgün, daha otantik kendin olma hali sizin için önemli olur.

16. Derin Sohbetler İsteği,

Sığ konuşmak kaçındığınız bir şeydir ve insanlar sohbet etmeye çalıştığında rahatsız ve sıkılmış hissedebilirsiniz. Merhametten, hayattan, varoluştan ve başkalarının en iyi benliklerine ulaşmalarına yardım etmekten bahsetmek istersiniz.

17. Hatırlamaya Başlamak,

Anılarınız  yüzeye çıkar. Vücut anıları, bastırılmış anılar, geçmiş yaşamların resimleri veya paralel yaşamlar.

18. Yeme Alışkanlıklarının Değişmesi,

Tuhaf yemek arzuları ve garip yemek seçimleri sizi cezbedebilir. Bazı insanlar eskisi kadar aç olmadıklarını ya da daha aç olduklarını bulurlar.

19. Duyuların Güçlenmesi,

Tat, görme, işitme, koklama, dokunuşun güçlenir. Gözleriniz kapalıyken geometrik şekiller veya güçlü renkler ve görüntüler de görebilirsiniz.

20. Enerjinde Değişiklikleri,

Yataktan fırlayıp işe başlama isteği uyandıran yoğun enerjinin bölümleri. Ardından az enerji ve yorgunluk dönemleri gelebilir.

21. Duygusal ve Zihinsel Olarak Kafa Karışıklığı Yaşamak,

Hayatınız dağınık ve kaotik hissettirdiği gibi işleri düzene sokmanız gereken ama aynı zamanda odaklanamadığınız bir duygu.

22. Mevsimler ve Döngülerle Uyum İçinde Hissediyorsun

Mevsimlere, ayın evrelerine ve doğanın döngülerine daha çok alışkın olursunuz ve Dünya ile daha güçlü bir bağlantı hissedersiniz.

23. Birlik Amacı,

Her şeyle ve herkesle birlik duygusu ortaya çıkar. Tüm yaşam için şefkat ve sevgi ile dolu olmanızı sağlayan birlik bilinci ile hareket etmeye başlarsınız.

24. Gerçekte Kim Olduğunu Anlama İsteği,

Kim olduğun ve neden burada olduğun hakkında çok fazla soru ortaya çıkar. Kendini tanımak için çok zaman harcarsınız, bunun sonucunda öz farkındalığınız gelişir.

25. İnsanları Oldukları Gibi Kabul Etme,

Özgünlüğe duyarlı oldukça insanların gerçek yüzünü görmeye başlarsın, hem yabancı hem de yakınlarınla.

Bir gün uyanmak zorunda kalacaksın. Uyku sonsuza dek sürmez ve uyku ebedi bir dinlenme hali olamaz, karanlık nihai hakikat deneyimi olamaz. Er ya da geç uyanmak zorunda kalacaksın, her şey sana bağlı. Uyandığın zaman daha önce uyanmadığın için pişman olabilirsin. Elini uzatman yeterli, sana öyle yakın ki. Şimdi dur ve dinlen.
Gözlerini kapat ve kendi içine dön. Düştüğün ve kalktığın, acıktığın ve doyduğun, güldüğün ve ağladığın, üşüdüğün ve ısındığın, kazandığın ve kaybettiğin, mücadele ettiğin ve yenildiğin anların hepsini ve kendini her halinle kucakla. Her deneyimine ve bunları sana yaşatanlara teşekkür et.

Sevgide Kalın.