Sabahları ılık limon suyuyla güne başlamak, vücudunuzu arındırmanın yanında başka birçok fayda da sağlıyor. Nasıl mı?

 

  1. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Limonda, soğuk algınlıklarına karşı savaşmaya yardımcı olan C vitamininden bol miktarda bulunur. Aynı zamanda limon, beyin ve sinir fonksiyonlarını harekete geçiren, tansiyonu kontrol eden potasyum açısından da zengindir.

limon-suyu

 

  1. pH dengesini sağlar

Her gün limon suyu içerseniz, bütün vücudunuzdaki asit oranını düşürürsünüz. Limon, en alkali besinlerden biridir. İçindeki sitrik asit kafanızı karıştırmasın; çünkü sitrik asit bir kere metabolize oldu mu, vücutta asit yaratmaz.

limon-suyu

 

  1. Kilo vermeye yardımcı olur

Limonda, açlık krizlerini engelleyen pektin lifi bulunur. Aynı zamanda, daha alkali bir beslenme alışkanlığına sahip olan insanların daha hızlı bir şekilde kilo verdiği de çeşitli araştırmalarla kanıtlanmış durumda.

 

  1. Limon suyu sindirime yardımcı olur

Limon suyu, vücudunuzdaki istenmeyen maddelerin atılmasına katkıda bulunur. Karaciğerinizin, sindirim için gerekli olan asitleri üretmesini destekler. Tam anlamıyla verimli bir sindirim sayesinde, daha az mide yanması ve kabızlık yaşarsınız.

limon-suyunun-faydalari

 

  1. İdrar sökücüdür

Limon, vücuttaki idrar oranını artırarak, toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır ve idrar yolunuzun sağlıklı kalmasını sağlar.

 

cilt

  1. Cildi temizler

C vitaminin bileşenleri, kırışıklıkların ve cilt lekelerinin azalmasına yardımcı olur. Kandaki toksinleri temizler, böylece cildiniz de daha temiz olur. Ayrıca direkt olarak yaraların üzerine sürerseniz, daha az belirgin olmalarını sağlarsınız.

 

  1. Nefesi tazeler

Hem nefesi tazeler hem de diş eti iltihabı ve diş ağrılarını hafifletir. Yalnız sitrik asit diş minesini aşındırdığı için, aşırı tüketilmemesi gerekir.

 

  1. Solunumla ilgili problemleri hafifletir

Ilık limon suyu, göğüs enfeksiyonları ve belalı öksürüklerden kurtulmanızı sağlar. Ayrıca, astım ve alerjiye de iyi geldiği düşünülmektedir.

 

  1. Sakin kalmanızı sağlar

Zihniniz ya da bedeniniz stres altındayken ilk tüketilen şey C vitaminidir. O yüzden daha önce de belirttiğimiz gibi bir C vitamini deposu olan limonu, stresli zamanlarda evinizden eksik etmemenizde fayda var.

 

10. Kahve alışkanlığınıza ket vurur

Sabahları aç karnına bir bardak sıcak limon suyu içerseniz, her gün hissettiğiniz o kahve içme isteğine veda edeceksiniz. Küçük bir ipucu verelim; limon suyunuzu kahve ve çay lekesi olan fincanlarda içerseniz, lekelerin geçmesini de sağlarsınız.

limon-suyu

Kolay limon suyu tarifi

 

Eğer aceleniz varsa, hemen yarım limonu bir kupa ılık suyla karıştırıp içebilirsiniz. Fakat zaman sorununuz yoksa ve gün boyu içebileceğiniz bir şeyler arıyorsanız, tarifini vereceğimiz lezzetli detoks suyu sağlığınız için daha faydalı olacaktır.

 

Yaklaşık 12 bardaklık su alan büyükçe bir sürahiyi suyla doldurun. İçine 3 limon sıkın (6 adet misket limon da aynı işi görecektir). Bir adet salatalığı ince ince dilimleyerek suya atın. Bir avuç nane yaprağını da ekleyerek karıştırın. Detoks içeceğiniz hazır.