Saç bakım yağları nelerdir ve nasıl kullanılır?

Saçlarınız ısıyla şekillendirilmekten ya da boyanmaktan zarar gördüyse onlara özel bakım uygulamanız gerekebilir. Hatta saçlarınızda herhangi bir yıpranma olmasa bile bakım yapmanız onların daha yumuşak olmalarına yardımcı olacaktır. Piyasada saçlarınızın için pek çok bakım ürünü bulabilirsiniz. Ancak bu ürünlerin içerisindeki malzemelere dikkat etmeniz ve saçlarınıza iyi bir bakım sağlayabileceklerinden emin olmanız gerekiyor.

Satın alacağınız bir saç bakım ürününün içeriğinde yer alan malzemelerin hepsi hakkında bilgi sahibi olmanız zor olabilir. Bu nedenle kendi saç bakım kürünüzü oluşturmanız saçlarınızın daha sağlıklı olmasında yardımcı olacaktır. Bunun için de saç bakım yağlarını kullanabilirsiniz. Piyasada bulabileceğiniz pek çok bakım yağı, saçlarınıza kaybettikleri nemi kazandıracak ve sağlıklarını kazanmalarına yardımcı olacaktır.

Saç bakımında kullanabileceğiniz yağların neler olduklarını ve onları nasıl kullanabileceğinizi merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı için bakım yağları arasında en çok bilineni ve en yaygın kullanılanı denilebilir. Hindistan cevizi yağı hem saçınızı ısıya karşı korurken hem de saç tellerinizi nemlendirir. Bu sayede saç yıpranmasının ve kırılmasının önüne geçer, aynı zamanda da saç dökülmelerini azaltır. Hindistan cevizi nem tutma kapasitesi sayesinde saç içerisinde kalır ve diğer ürünlerin aksine uçucu olmadığı için saçlara bakım yapmak için en iyi yağlardan biridir. Ayrıca hindistan cevizi yağının içerisinde yağ asitleri olduğundan normal saç kremlerine göre saça daha fazla nüfuz edebilir. Bu sayede saçların yumuşak ve parlak olmasını sağlar.

Eğer saç deriniz erken yağlanıyorsa hindistan cevizi yağını saç diplerinize uygulamayın. Yağı, saçınızın ortalarından başlayarak saç uçlarınızda yoğun olacak şekilde uygulayın. Ancak saç deriniz kuru ise nemlendirmek için hindistan cevizi yağını saç diplerinize de uygulayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı oda sıcaklığında katı halde bulunur. Bu nedenle yağınız katı haldeyse uygulama yapmadan önce ısıtıp eritmeniz kolaylık sağlayacaktır. Yağı avuçlarınıza koyup ovuşturarak eritebilir ya da benmari usülü eritebilirsiniz. Erimiş haldeki hindistan cevizi yağını saçlarınızda en az bir saat beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Hatta daha iyi sonuçlar almak için gece sürdüğünüz yağı sabah da yıkayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağının etkisinin saçınızda sürekli olmasını istiyorsanız haftada bir bakım yapmanız gerekiyor

Hint yağı

Hint yağı, Hint baklasından elde ediliyor. İçerisinde E vitamini, mineraller ve proteinler bulunan Hint yağı, saçın büyüme sürecine katkıda bulunuyor. Ayrıca içerisinde antioksidanlar bulunan Hint yağı, saçtaki keratin üretimini destekleyerek saçlarınızın daha sağlam, yumuşak ve sağlıklı olmasına yardımcı oluyor. Hint yağı kullanacaksanız soğuk sıkım olanları tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Soğuk sıkım yönteminde yağ çıkarma işleminde ısı kullanılmaz. Hint yağı, kepekten saç dökülmesine pek çok saç derisi probleminde tavsiye ediliyor. Saç dökülmesinin azaltması gibi faydalarının yanında saça kaybettiği nemi de kazandıran Hint yağı, saç uçlarının kırılmasını da önlüyor. Ayrıca bu yağı saçlarınız dışında kaş ve kirpiklerinize sürdüğünüzde çoğaldıklarını göreceksiniz.

Hint yağının yapısı yoğun olduğundan dolayı birkaç damla Hint yağını, zeytinyağı ya da hindistan cevizi yağı gibi daha hafif bir yağ ile karıştırarak kullanmak daha iyi olacaktır. Birkaç yağ ile elde ettiğiniz karşımı masaj yaparak saç diplerinize uygulayın ve kafanıza bir bone geçirin. Gece boyunca da yağ saçınızda olsun ve sabah yıkayın. Haftada bir yapacağınız bu uygulama sayesinde saçlarınız sağlamlaşacak ve çoğalacaktır.

Jojoba yağı

Jojoba yağı, jojoba bitkisinden elde ediliyor ve kimyasal yapısı saç derimizde üretilen sebum ile benzerlik gösteriyor. Bu da şu demek oluyor ki jojoba yağını saçlarınızda sürdüğünüzde hiçbir yan etkiyle karşılaşmayacaksınız. Hindistancevizi yağı gibi jojoba yağı da saçlarınızı derinlemesine nemlendirir ve saç telleriniz için içten dışa koruma sağlar. Saç derinizde kepek ya da kuruluk problemi yaşıyorsanız ya da saçlarınızın parlak ve yumuşak olmasını istiyorsanız jojoba yağını kullanabilirsiniz.

Jojoba yağını saçlarınızı yıkamadan önce uygulamalısınız. Saçlarınızda yarım saat ile bir saat arasında beklettiğiniz jojoba yağı, saçlarınızı yıkadıktan sonra onların yumuşacık olmalarını sağlayacaktır. Yağı saçınızda bekletmenin yanı sıra saç kreminize jojoba yağı damlatarak da kullanabilirsiniz.

Argan yağı

Hindistan cevizi yağından sonra en popüler yağlardan bir diğeri ise hepinizin mutlaka ismini daha önce duyduğu argan yağı. Argan yağı, Fas’a özgü olan Argan ağacının meyvesinden elde ediliyor. Aldığınız saç bakım ürünlerinin üzerinde argan yağını “Morrocon oil” olarak da görebilirsiniz. Ülkemizde Argan yağı olarak bildiğimiz bu çok faydalı yağ saçlarınızda mucizeler yaratabilir. Argan yağının içerisindeki E vitamini, ferulik asit, yağ asitleri ile birlikte UV ışınlarıyla savaşıyor ve saç hücrelerinin zarar görmesini engelliyor. Argan yağından az miktarda bile kullansanız saçlarınız nemlenecek ve ısıdan korunacaktır. Aynı zamanda saçınız kuru, elektriklenen ve kabaran bir yapıdaysa onu kontrol altına almanızda yardımcı olacaktır. Hindistan cevizi faydalarının yanında yapı olarak daha yağlı olduğundan Argan yağını sık kullanıma daha uygun bulabilirsiniz

Argan yağını avucunuza dökerek daha sonra da saçınıza sürerek uygulayabilirsiniz. En az bir saat saçınızda beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Argan yağını ayrıca günlük olarak da kullanabilirsiniz. Günlük kullanım için argan yağından birkaç damla avucunuza damlatıp iyice dağıttıktan sonra yağı kabaran ve elektriklenen yerlere sürerek durulamadan bırakabilirsiniz. Yağın, saç diplerinize gelmemesine dikkat edin.

Zeytinyağı

Zeytinyağı hepimizin mutfaklarında bulunan bir ürün olduğundan evinizde diğer yağlar yoksa bile zeytinyağı kullanarak güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Yağ asitleri bakımından zengin olan zeytinyağı sayesinde saç tellerinizde koruyucu bir tabaka oluşacak ve saçlarınız yumuşacık olacaktır. Ayrıca zeytinyağı E vitamini açısından da zengin bir yağ olduğu için güneş ışınları ve kirliliğe karşı saçlarınızda bir bariyer görevi görecektir. Zeytinyağı saçlarınızı ısıya karşı koruyacak ve saçlarınızın daha düzgün görünmesini sağlayacaktır.

Birkaç kaşık zeytinyağı saç bakımınızda yeterli olacaktır. Yağı tüm saçınıza eşit miktarda dağıttıktan sonra bir duş bonesi geçirin ve en az bir saat bekleyin. Saçlarınızı yıkadıktan sonra yumuşacık olduklarını göreceksiniz.

Avokado yağı

Avokado yağı da diğer yağlarla birlikte saç bakımında hayatımıza giren yağlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Avokado yağını saçlarınızda kepek sorunu yaşıyorsanız gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Kepek probleminin yanında saç telleriniz kuru ve zarar görmüşse avokado yağı saçınızda koruyucu bir bariyer oluşturacak ve saçlarınızın sağlıklarına kavuşmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca saçlarınız çok kabarıyor ve birbirlerine dolaşıyorlarsa avokado yağı saçlarınıza iyi gelecektir. Saçlarınızı taramadan önce saçlarınıza süreceğiniz birkaç damla yağ onların zarar görmeden kolayca açılmalarına yardımcı olacaktır.

Avokado yağını ısıtarak kullanabilirsiniz. Bir kabın içinde sıcak suya koyduğunuz yağ ısınacak ve kullanıma hazır hale gelecektir. Saç diplerinize masaj yaparak uyguladığınız avokado yağını saç uçlarınıza da uygulayabilirsiniz. Saçlarınızda birkaç saat beklettiğiniz yağın etkisini saçlarınızı yıkadıktan sonra göreceksiniz.

One thought on “Saç bakım yağları nelerdir ve nasıl kullanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Nilüfer dedi ki:

    Merhaba Ayşe hanım. Oğlumun saçları dökülmeye başladı. 27 yaşında. Onun için öneride bulunurdanız çok sevinirim.