Hepimizin kafasında bol miktarda saç istediği kesin. Ancak özellikle erkeklerde saç kaybının çok yaygın olmasına karşın, kadınlarda da bu problem sıklıkla görülmektedir ve toplumsal bir sıkıntı haline gelmiştir. Araştırmalar toplam saç kaybı vakalarında kadınların %40 oranda mevcut oldukları görülüyor ve dolayısıyla bu konuda çözümler aranıyor.

Eğer tarağınızda hiç olmadığı kadar çok saç görüyorsanız, saç olması gereken yerlerde boşluklar ve seyrelmeler varsa, saç dökülmesi ile karşı karşıya olabilirsiniz. Günde 50 ila 150 saç teli kaybetmek normal kabul edilmektedir ancak bunun üstüne çıktığınızda problemleriniz mevcut demektir. Zira saç kaybı her zaman kafada görünmeyebilir ancak dökülen saçlarınızdan bunu farkedebilirsiniz.

Pek çok vakada saç ekimi veya çeşitli kremlerin kullanımı ile çözüme gidilmektedir ancak önemli olan bunun temel sebebini bulmaktır. Saç dökülmesinin sebebi bulunduğunda ve ortadan kaldırıldığında, sadece semptomları önlemekle kalmaz, gerçekten saç kaybına engel olabilirsiniz.

En İyi Saç Kaybı Çözümleri: Tüketilmesi Gereken Besinler

Besin anlamında zengin gıdalar, saçlara da güç verirler ve bu nedenle öncelikle beslenme eksikliklerinin gözden geçirilmeleri gerekir.

Organik gıdalar: Kimyasallardan etkilenmemiş organik gıdalar tüketerek saç gelişimine engel olan endokrin sistem problemlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Kabak çekirdekleri: Kabak çekirdeği çinko bakımından zengindir ve sağlıklı saçlar için gereklidir. Çinko eksikliğinin hipotiroid ve saç kaybı ile alakalı olduğu biliniyor.

Taze balık: Çiftlik ürünü olmayan alabalıklarda omega-3 yağları bol bulunur ve enflamasyonu azaltarak saç gelişimini iyileştirir.

Yeşil çay: Yeşil çayın detoks etkisi büyüktür ve saç gelişimini destekleyen antioksidanlar bulundurur. Ayrıca testosteronun DHT’ye dönüşmesini de durdurabilir.

Süper tohumlar: Chia, keten ve kenevir tohumlarının lif oranı yüksektir ve saç gelişimini destekleyen sağlıklı yağ asitlerine sahiplerdir.

Kemik suyu: Kemik suyunun amino asit, kolajen ve protein oranı yüksektir. Bu nedenle saç gelişimine destek olur.

Kafein: Kafeinin saç gelişimini desteklediği bilinmektedir. Bunun temel sebebi ise saç köklerini uyarması ve saçların daha hızlı uzamasını sağlaması. Ayrıca DHT’nin etkilerini azaltarak da buna yardımcı olur.

Kaçınılması Gereken Gıdalar

Trans yağ asitleri: Sağlıksız trans yağların enflamasyonu arttırdıkları ve DHT üretimini de destekledikleri biliniyor. Bu iki faktör de saç kaybına sebep olabilir. Dolayısıyla mısır yağı, soya fasülyesi yağı gibi hidrojene yağlardan uzak durmalısınız.

Şeker: Şeker hormon dengesizliklerinde büyük rol oynar ve insülin direncini arttırır, DHT ve enflamasyonları yükseltir, bunlar da saç kaybına sebep olurlar.

İşlenmiş gıdalar: İşlenmiş gıdalarda genelde bol miktarda sağlıksız yağ, şeker ve sodyum bulunur, bu da saç uzamasına engel olur.

Alkol: Alkol karaciğer toksisitesini arttırır ve enflamasyona sebep olur. Hem çok alkola lmak hem de sigara içmek saç kaybı riskini ciddi anlamda arttırır.

Kafein: Evet, kafeinin az miktarda alınması saç sağlığına iyi gelir dedik ancak çok fazla kafein dehidrasyon, hormon dengesizlikleri ile sonuçlanır ve bu da saç sağlığı için iyi değildir.

Saç Kaybını Önlemek İçin Öz Yağlar

Saçların uzamasını desteklemek için haricen saça uygulanabilecek pek çok öz yağ var. Bunlara da sırasıyla değinelim.

Rozmarin, Biberiye

Klasik biberiyenin bir çeşidi olan rozmarin öz yağı, saç kalınlığını ve uzamasını hızlandırır. Hücre metabolizmasının hızlandırması sayesinde bunu başaran yağ, minoxidil gibi sıklıkla tedavide kullanılan saç ilacının etkilerini yaratabiliyor.

Hint Sümbülü Yağı

Hint sümbülü yağı, saç uzamasını iyileştirir ve saç beyazlamasını da yavaşlatır. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, tüylerin uzama zamanını %30 oranında kısalttığı görülmüştür.

Lavanta, Kekik, Erz ağacı, Adaçayı ve Nane Yağları

Bu yağların saç derisindeki kan dolaşımını arttırdığı görülmüştür ve bu nedenle onları karıştırdıktan sonra hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı gibi taşıyıcı yağlar ile saç diplerinize uygulayabilir, biraz beklettikten sonra durulayabilirsiniz.
Elbette saç kaybının ruhsal durum ile de yakından ilgili olduğu biliniyor. Bu nedenle stres düzeyinizi düşürmek için uzmanlara başvurabilir, size stres veren şeyleri hayatınızdan çıkarabilir, iyi bir uyku çekebilir ve düzenli egzersiz yapabilirsiniz.