Saç Uzatma Yöntemleri

Saç Uzatma Yöntemleri

Saç Uzatma Yöntemleri

Pek çoğumuzun hayalidir; hem sağlıklı hem canlı hem de uzun saçlar. Ancak çoğu zaman saç uzatma sürecinde çok fazla kırıklar oluşmakta, saç canlılığını kaybetmekte ya da beklediğimiz sürede uzamamakta. Bununla birlikte pek çok duygusal değişiklikte saçlarımızda da değişiklik yapma isteğimiz saçımızın uzamasına izin vermiyor. İşte bu yüzden hemen her gün saçımıza yeni uygulamalar yapıyor, kuaförlere, güzellik merkezlerine ciddi miktarlarda paralar ödüyoruz.

Sağlıklı yaşamın ancak sağlıklı ve doğal ürünlerle beslenerek, doğal yaşayarak gerçekleşeceği görüşümüz saç bakımı konusunda da geçerli. Şöyle ki saçlarımızın canlı, sağlıklı olması, görünmesi ve hızlı uzayabilmesi için öncelikle saç derimizi içten beslemeliyiz. Bu bağlamda öncelikle sağlıklı beslenmeli ve saçlarımıza besleyici, doğal ürünlerle bakım yapmalıyız. Ancak altını çizmemizde fayda var ki; saçlarımıza bakım yapmamız için saçlarımızın dökülmeye başlamasına, bizi rahatsız edecek kadar cansızlaşmasına gerek yok. Saçlarımız bizim en etkili aksesuarımızdır. Bu aksesuarın her daim canlı, sağlıklı olması için haftada ya da 10 günde bir saç bakımı yapmayı alışkanlık, rutin bir uygulama haline getirelim. Bu bağlamda evde bulunan doğal ürünlerle yapabileceğimiz ve kolaylıkla uygulayabileceğimiz maske, bakım ve uzatma uygulaması önerimiz var.

Bol su içmek önemli

Saçlarımızın sağlıklı ve hızlı uzaması için metabolizmamızın hızlı ve düzenli çalışıyor olması, vücudumuzdaki toksinlerin atılıyor gerekir. Bunun için size verebileceğimiz en kolay uygulanabilir net öneri ise günde 2 litre su içmeyi alışkanlık haline getirmenizdir. Yeterince su içtiğimizde tüm vücudumuz gibi saç diplerimiz de canlı ve nemli olacak. Bu sayede saçlarımız hızlı uzayacak ve gürleşecektir.

Saç derisine yağlarla masaj yapın

Saçlarımızın canlı, sağlıklı olabilmesi ve hızlı uzayabilmesi için öncelikle saç derisini beslenmemiz gerekiyor. Bunun için saç bakımında önemli etkileri olan lavanta yağı, biberiye yağı, jojoba yağı, sedir ağacı yağı ve kekik yağlarını 3’er, 4’er damla bir kapta karıştırıp kısık ateşte çok hafif ısıtalım. Ardından bu karışımı saç diplerine masaj yaparak uygulayalım. 30-40 dakika sonra saçımızı yıkayalım. Bu uygulamayı haftada ya da 10 günde bir yaptığınızda değişimi far edeceksiniz.

Soğan suyu ile bakım yapın

Soğan besleyici ve koruyucu içeriği sayesinde yemeklerde tüketildiğinde metabolizmamızın düzenli çalışmasın ayardım eder. 3-4 tane orta boy soğanı soyup 4’er parçaya ayırıp kaynatıyoruz. Yıkadığımız saçımızı soğan suyu ile durulayıp saç diplerine masaj yapıyoruz.  Saçlarımızı bu şekilde kurumaya bırakıyoruz ve mümkünse ertesi güne kadar yıkamıyoruz. Bu sayede soğanın içeriğindeki kolajen ve kükürt saç derimizdeki doku üretimini hızlandırır. Bu dokular da hem yeni saç üretimini hem de var olan saçların hızlı büyümesini destekler. Soğanın kokusundan rahatsız olursak birkaç saat bekletip ardından yıkayabiliriz.

Yumurta akıyla saç diplerini besleyin

Yumurta akı hem cilt sağlığı, güzelliği hem de saç sağlığı için çok önemli besleyiciler içermektedir. Bu sebeple duştan 1 saat önce 1 tane yumurta akını saç diplerine sürüp kafamızı streç filmle saralım. Bir saat bu şekilde bekledikten sonra saçlarımızı yıkayalım.

Yağlı yumurta maskesi saçları sağlıklı uzatır

Yumurta en önemli doğal protein kaynaklarından birisidir. Bu sebeple hem düzenli olarak her gün bir yumurta yediğimizde hem de yumurta maskeleri yapıp yüzümüze, saçımıza uyguladığımızda bu proteinin faydasını görürüz. Bunun için 1 yumurta, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı balı bir kasede karıştırıyoruz. Saç diplerine masaj yaparak sürüyoruz ve yarım saat bekledikten sonra yıkıyoruz.

Saçlarımızı düzenli olarak tarayalım

Saçların düzenli olarak taranması saç diplerine masaj etkisi yaratır ve bu alandaki kan akışını hızlandırır. Fakat burada kullandığımız tarak çok önemli. Tarağımız geniş dişli ve geniş aralıklı, saçları kırmayan yumuşaklıkta olmalı.

Saç şekillendiricilerden uzak duralım

Çok sık fön çektirmek, düzleştirici ya da maşa kullanmak saçın doğal yapısını bozuyor ve saçın doğal nem dengesine zarar veriyor. Isı uygulanarak yapılan tüm işlemler saçın güçsüzleşmesine, mat görünmesine ve saç kırıklarına sebep olduğu için bu uygulamalardan mümkün olduğu kadar uzak durmakta fayda var.

Saç Uzatma Yöntemleri” yazısı için 2 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Sevim dedi ki:

  Merhaba Ayşe Hanım
  Bu yöntemlerin hepsini mi uygulayacaz saçımıza yoksa herhangi birini uygulamak yeterli olur mu ?
  Şimdiden teşekkürler Hoşçakalın.

 2. Sudenur dedi ki:

  Ayşe Hanım saçtaki elektriklenmeyi nasıl önleyebiliriz?
  Teşekkürler