Modern ve spiritüel insanların genelde uzun saçlara sahip oldukları bilinen bir gerçek. Kişisel anlamda ve hatta kutsal düzeyde saç ve spiritüel enerji arasındaki bağlantının farkında olsanız dahi keşfedeceğiniz daha çok sayıda uygulama, düşünce okulu ve inanç sistemi vardır. Pek çok kültürel gelenekte saç ve spiritüel enerji arasında güçlü bir bağ olduğu doğrudur. Ancak bu bağın farklı anlamlara sahip olabileceğini gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Saçınızı mümkün olduğu kadar uzatmanızı isteyen spiritüel yolların yanı sıra tamamen tıraş etmenizi isteyen yollar da vardır. Bazı inançlar saçlarınızı olduğu gibi bırakmanızı isterken bazıları ise saçlarınızı örtmenizi söyler. Bu yollardan ve inançlardan her biri için saçın farklı anlamları vardır ve bunların spiritüel enerji anlayışları söz konusudur.

Saçlarınıza ve Spiritüel Enerjinize Dikkat Edin

Hangi yolun sizin için doğru olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Görüşleriniz üzerinde kültürünüz veya inanç sisteminiz mutlaka bir rol oynayacaktır. Ancak bunun yanı sıra enerjinin yolunuzda size rehberlik etmesine de izin verebilirsiniz. Örneğin, Kızılderililer kendilerini köklerine ve kültürlerine daha yakın hissetmek adına saçlarını uzun tutmayı tercih edebilir. Budist öğretilerini takip edenler ise saçlarını kısa ya da tamamen tıraş edilmiş şekilde kullanabilir.

Bununla birlikte saçlarınız hakkında ne yapacağınız mutlaka inancınız tarafından belirlenmek zorunda değil. Saç hakkında hiçbir şey söylemeyen spiritüel yollar da bulunuyor. Bu durumda nasıl hissettiğinize dikkat ederek ve hislerinizin size rehberlik etmesine izin vererek aynı anda hem özgür hem de saçlarınızla bağlantı kurmuş hissedebilirsiniz. Saçlarınız uzunken kendinizi onlara bağlı hissediyor musunuz? Yoksa özgürlük ve enerji almaya açık hissetme konusunda kendinizi kısa saçla mı daha rahat hissediyorsunuz? Dikkatinizi hislerinize vermeniz ve içinizdeki arzuları dinlemeniz, sizin için doğru olan yol hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız konusunda size rehberlik edebilir.

Kızılderililerin Saç Gelenekleri

Kabileden kabileye değişebilmekle birlikte çoğu Kızılderili geleneğinde hem erkeklerin hem de kadınların saçı uzundur. Kızılderililere çocukluktan itibaren saçlarına bakmaları öğretilir ve saçlarını fırçalamaları ve taramaları rutin bir uygulamadır. Bazen doğal olarak dökülen ya da tarakta toplanan saçlar bir araya getirilir ve dolunay törenlerinde adak olarak kullanılır.

Kızılderili kültüründe saç, kendini ifade etmenin ve spiritüalizmin kutsal bir parçasıdır. Saç, olduğunuz kişinin ilahi yapısının bir parçasıdır. Bu nedenle uzun saçlar genelde bireylerin spiritüel enerjilerine daha bağlı hissetmelerine yardımcı olur.

Kundalini Enerjisi

Kundalini geleneğinde saçın kesilmemesi ve uzun olması adettir. Kundalini enerjisi kavramı, yaşam gücü enerjisiyle ilişkilidir. Kundalini uygulayıcıları uzun saçın koruma, beslenme ve sabır sağlayarak yaşam gücü enerjisini kullanmaya yardımcı olduğuna inanır. Kızılderili geleneklerine benzer şekilde Kundalini’de saçın kutsal bir parça olduğuna, sizden ve çevrenizden gelen spiritüel enerjiyi tuttuğuna ve saçları uzatmanın spiritüel gelişimi artırabileceğine inanırlar.

Budizm ve Saç Kazıtma

Spiritüel uygulamaların ve insanların çoğu uzun saçın, spiritüel gelişim açısından önemli olduğu düşünürken Budizm bunun tam tersi bir yaklaşım benimser. Budistlerin yüzyıllardır saçlarını tıraş ettiklerini biliyorsunuzdur. Budist geleneklerini uygulayan kişiler fiziksel sınırlamalara, kibre ve dünyevi şeylere bağlı kalmamayı amaçladıkları için saçların tıraş edilmesi, Budistlerin aydınlanma arayışında bağlarını kesmelerine yardımcı olur. Saç kazıtma genelde rahipler ve rahibeler tarafından uygulanırken diğer Budizm takipçilerinin saçlarınızı kazıtmaları şart değildir. Bununla birlikte Budist rahip olmasanız dahi geçmiş spiritüel tıkanıklıklardan ya da bağlardan kurtulmak adına saçlarınızı tıraş edebilirsiniz.

Üst Çakralar

Reiki, Kundalini ve diğer pek çok spiritüel okul, fiziksel bedendeki çeşitli enerji ve duygusal olan merkezlerle ilgilidir. Saçlara yakın olan çakralar, başın üst kısmında bulunan taç çakra ve üçüncü gözdür. Bunlar, sezgi ve spiritüel gelişimle ilişkili olma eğilimindedir.

Kundalini’de pek çok insan saçları uzatmanın ve saçları başörtüyle kapatmanın üst çakraları korumaya ve beslemeye yardımcı olduğuna inanır. Bununla birlikte saçları kesmenin ya da tıraş etmenin bu çakraların açılmasına ve enerji almalarına izin verdiğine de inanılır. Bu yüzden sezgilerinizin sizi ihtiyacınız olan şeye yönlendirmesine izin vermelisiniz.

Saç Tercihinize Spiritüel Yönünüz Karar Versin

Saçınızla ilgili ne yapacağınız ve saçlarınızın spiritüel yolculuğunuzla nasıl bağlantılı olduğu tamamen kişisel bir şeydir. Pek çok düşünce okulu ve bunların önerdikleri fikirler vardır. Ancak siz ruhunuzun neye ihtiyacı olduğuna bağlı olarak farklı fikirlere yönelebilirsiniz. İç ışığınızın size rehberlik etmesine izin verdiğinizde saçlarınız ve spiritüel enerji arasındaki bağlantıyı daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz.