Saçlarımız ister doğal olarak açık ister daha koyu renklerde olsun, yaz aylarında saçlarımızın renginin doğal olarak açıldığını fark ederiz. Deniz ve güneşin bir araya gelmesiyle saçlarımız köklerden uçlara doğru hoş bir ışıltıya sahip olur.

Peki tatile gitmeden ya da açıcı kullanmadan bu sonucu elde etmek için ne yapabiliriz? Evde saçınızı açmak için doğal olarak başvurabileceğiniz bazı yollar bulunmaktadır.

Saçlarınızın rengini açmak için öncelikle saç renginin nasıl oluştuğunu anlamanız önemlidir. Doğal saç rengimiz, saç şaftımızda bulunan iki tür melanin tarafından belirlenir. Bunlardan biri saçımızdaki siyah ya da koyu kahverenginin oluşmasına yardımcı olurken diğer ise altın ve kırmızı tonlarından sorumludur. Gri ya da beyaz renkler, melanin eksikliği sonucu ortaya çıkar.

Saçımızın rengini açmak için saç şaftını açmak ve açıcı ile burada bulunan doğal rengin çıkmasını sağlamalıyız. Bu nedenle daha açık tonlar elde etmek için bazı kimyasallara ihtiyaç duyarız.

Yaz aylarında ise saçlar UV ışınları ile açılabilmektedir. Aynı zamanda deniz tuzu ve klor da benzer etkilere sahip olabilir. Ancak güneşe sık sık maruz kalmak yalnızca saç rengini açmaz, aynı zamanda saçın daha kuru ve kırılgan hale gelmesine neden olur. Bu nedenle saçlarınızın rengini açmak için daha güvenli yollar bulabilirsiniz

Açıcı Olmadan Saç Açma

Saç renginizi açıcı kullanmadan ya da UV ışınlarına maruz kalmadan açabilirsiniz. Bunun için yalnızca melanin üzerinde aynı etkiyi gösterecek bazı bileşenlere ihtiyacınız olacak. Hangi malzemelere ihtiyacınız olduğuna ve bunları nasıl kullanabileceğinize aşağıda göz atabilirsiniz.

1. Bal ve tarçın

Tarçın, bal ile birlikte kullanıldığında saç rengini doğal bir şekilde açma konusunda en etkili malzemelerdendir. Bu ikiliyle hem saçınızı açabilir hem de yumuşatabilirsiniz.

Öncelikle 2 yemek kaşığı organik çiğ bal, bir yemek kaşığı tarçın ve ekstra nem için bir yemek kaşığı zeytinyağını bir kaba alın. Bunları kalın bir karışım haline gelene kadar karıştırın ve su ekleyerek seyreltin. Karışımın gücünü arttırmak için beyaz sirke de kullanabilirsiniz.

Karışım bir saat kadar bekletin. Ardından nemli saçınıza uygulayın ve birkaç saat ya da gece boyu tutun. 10 ya da daha fazla uygulama yaptığınızda kahverengi saçlarınızda büyük bir değişim göreceksiniz.

2. Tarçın

Tarçını tek başına da kullanabilirsiniz. Bunun için yarım bardak saç kremi ve iki yemek kaşığı tarçın kullanabilirsiniz. Bu iki malzemeyi macun haline getirip nemli saçınıza uygulayın. 3-4 saat saçınızda beklettikten sonra saçınızı her zamanki gibi yıkayabilirsiniz.

3. Papatya

Papatyanın içerisinde buluna kuersetin isimli enzim bulunmaktadır. Saçınızın rengini zaman içerisinde doğal olarak açmak isterseniz papatyadan memnun kalacaksınız.

Papatya ile açıcı yapmak için öncelikle sıcak suyun içerisine birkaç tane poşet papatya çayı koyun, soğumasını bekleyin ve sonrasında sprey şişesine koyun. Tüm saçınıza sıkın ve saçınızın kurumasını bekleyin. Saçınızın güneşte kendi kendine kuruması, saç renginizin açılma hızını hızlandıracaktır. Sonrasında saçınızı her zamanki gibi yıkayabilirsiniz.

4. Limon suyu

Limon suyunda bulunan sitrik asit, saç açıcılarla aynı işlevi görerek saç şaftını açar ve burada doğal olarak bulunan pigmenti etkisiz hale getirir. Tabi limon suyu açıcı kadar etkili olmadığı için halihazırda sarı olan saçlarda daha fazla işe yaramaktadır. Ancak limon suyuyla saçınızı evde açtığınızda bunun işe yaradığını göreceksiniz.

Bunun için limon suyu ve içme suyunu eşit oranlarda sprey şişesine koyun, saçınıza sıkın ve birkaç saat kadar güneşte oturun. Sonrasında saçınızı yıkayın. Bu yöntem saçınızı kurutabileceği için işlem sonrası saç maskesi kullanmayı unutmayın.

5. C vitamini

Sitrik asit, C vitamini tabletlerinde de bulunmaktadır. Saç renginizi açmak için 8-10 adet ezilmiş C vitamini tableti ile bir bardak suyu karıştırarak saçınıza uygulayabilirsiniz. Bu sayede hem saçınızın rengi açılacak hem de saçınızdaki mineral birikmesi ortadan kalkacaktır.

6. Elma sirkesi

Elma sirkesi tıpkı limon suyu gibi saç kütiküllerini açar ve saçın ısıya ya da güneş ışınlarına maruz kalması durumunda renginin açılmasına neden olur. Eşit miktarlarda içme suyunu ve papatya suyunu sprey şişesine koyun ve saç boylarınıza sıkın. Sonrasında saç renginizin açılması için güneşe çıkın. Saçınızın rengini daha da açmak için saçlarınızı elma sirkesi ile durulayabilirsiniz.

7. Deniz tuzu

Yazın deniz tuzu ile güneşin saçlarımızı açtığını biliyoruz. Bunu evde de yapabilirisiniz. Bunun için deniz tuzu ya da sofra tuzu ile suyu karıştırın, saç boylarınıza sprey şişesiyle sıkın ve güneşte bir saat kadar bekleyin. Sonrasında saçlarınızı yıkayın ve kurumamaları için saç kremi kullanın.

8. Karbonat ve hidrojen peroksit

Hidrojen peroksit ile karbonatı karıştırarak saçlarınızı evde kendiniz açabilirsiniz. Bu formül için açıcı kullanmanız gerekse de yüzde 3 hidrojen peroksitten bir çay kaşığı kullanmanız ve bunu alüminyum içermeyen iki çay kaşığı içme sodası ile karıştırıp bir macun haline getirerek bir saat kadar saçınızda bekletmeniz yeterli olacaktır. Ardından saçlarınızı nemlendirmek için kaliteli bir saç kremi kullanabilirsiniz.

9. Kına

Toz kına uzun yıllardır saçları doğal bir şekilde boyamak için kullanılan malzemelerden biridir. Özellikle koyu kahve ya da siyah saça sahip kişilere kına saçları doğal olarak açmak için kullanılmaktadır. Bunun için ihtiyacınız olan şey 3 yemek kaşığı kına ve yarım bardak kaynar su olacak. Malzemeleri karıştırın ve bir gece bekleyin. Ardından saçınıza uygulayıp 2-3 saat bekleyin. Ardından durulamanız yeterli olacaktır.

10. Doğal yağlar

doğal yağlar

Hindistancevizi ve argan yağı gibi doğal yağlar, saçınızı derinlemesine nemlendiren yağlardır. Bunları aynı zamanda saç şekillendirici aletlerden zarar gören saçlarınızı onarmak için de kullanabilirsiniz.

Bu yağlar ile maske yapıp yirmi dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Hatta saçlarınızın rengini açmak istiyorsanız, zeytinyağını saçınıza sürebilir ve bir saat kadar güneşin altında oturabilirsiniz. Saçlarınızı yıkadıktan sonra saçlarınızın daha yumuşak olduğunu ve renginin daha açık olduğunu fark edeceksiniz. Hatta yağın içerisine birkaç damla limon suyu ekleyip saç uçlarınıza uyguladığınızda daha fazla etki elde edebilirsiniz.