Saçları dolgunlaştıracak ev yapımı tarifler

Saçlarımızı direk olarak güneşe maruz bırakmak, havadaki kir ve toz ile toksinler gibi çevresel faktörlerden nasibini alabilir. Ayrıca kullandığımız saç bakım ürünlerinde, özellikle de saç boyasında bulunan maddelerdeki kimyasallar nedeniyle kuru ve kırılgan hale gelebilir. Saç ayrıca, saç kurutma makinesi ve düzleştiricilerin sürekli kullanımından kaynaklanan hasarlara karşı savunmasız kalır. Şampuanlar ve kremlerin içerdiği her türlü özel olarak ilan edilen madde saçlarınızı kalınlaştırmaya ve genel sağlığını iyileştirmeye söz verir. Saçlarınızın dolgunluğunu arttırmaya yardımcı olmak için evde deneyebileceğiniz bazı uçucu yağlar ve diğer maddelerle hazırlanabilen özel reçeteler de var tabii…

Badem Yağı & Hindistancevizi Yağı

Badem yağı genellikle saçları güçlendirmek ve onarmak için kullanılır. Beslenme sağlar ve saçın kuvvetini ve kalınlığını arttırabilir. Ayrıca parlaklık kattığı da söylenir. Bu amaçla birkaç damla badem yağını, saç ve kafa derisine masajla yedirebilirsiniz.

Hindistancevizi yağının etkileri genellikle kuru ve hasar görmüş saçları tedavi etmek için kullanılır. Hindistancevizi yağında bulunan birçok besin maddesi (kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum) saçları her şekilde beslemeye yardımcı olur. Hindistancevizi yağının kırılmaya meyilli saçların yeniden büyümesini teşvik etmeye yardımcı olduğu bilinir.

Bu yağlardan yaklaşık altışar damla ister bir arada ister ayrı ayrı saç derisine masajla yedirilir. Ardından saç havluyla sarılır ve yağların saçınıza ve kafa derisine 20 dakika- 1 saat arasında nüfuz etmesi için beklenir. Ardından şampuan ile yıkayın ve durulayın.

Biberiye & Lavanta

Biberiye yağı kepeklenmenin yanı sıra saçları dolgunlaştırmak için de kullanılır. Her saç tipine uygundur, ancak dolgunluğu arttırmak için ince saçlı insanlara özellikle önerilir. Prematüre saç dökülmesini yavaşlatırken saç köklerini uyarır. Biberiye genellikle badem yağıyla karıştırılır.

Lavanta yağı, şampuanlarda ve sabunlarda yaygın olarak kullanılan yatıştırıcı ve aromatik kokusu ile bilinir. Lavanta uykusuzluk, kaygı ve depresyon için bir tedavi aracı olarak lda kullanılır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi (UMMC)nde yapılan bir araştırmada, lavanta maddesinin saç büyümesini teşvik edeceğini ve alopesi areata’nın (kafa derisi veya vücuttaki parçalı saç kaybı) tedavisinde yararlı olabileceğini keşfetmiştir.

Normal şampuanın içine üç damla biberiye veya lavanta yağı ekleyerek karıştırın. Her zamanki gibi kullanın ve saçlarınızı yıkayın.

Mayonez

Mayonez yumurta sarısı, sirke ve yağ içeriyor; bu da saçlar için parlaklık demek! Mayonezi bir saç bakımı olarak kullanmak için saçlarınızı iyice durulayın ve bir kat mayonez ile masaj yapın. Yaklaşık bir saat bekletin, sonra iyice durulayın ve saçlarınızı şampuanlayın.

Saçları dolgunlaştıracak ev yapımı tarifler” yazısı için 3 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Fatma dedi ki:

    Ayşe hanım saçımın ön kısmında dökülme var ne önerisisiniz

  2. Özge dedi ki:

    Merhaba ayse ablacim lavanta ile biberiye kaça kaç oranında karıştırıyim bide baz yağ koyucak miyim hindistanceviziyağı mesela haftada kaç kere yapmalıyım 😊 😊

  3. garip dedi ki:

    acı badem yağı kullanılabilir mi