© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Sağlıklı beslenme konusu suistimale açık mı?

Günümüzün hızlı tempolu yaşamında sağlığımız ve huzurumuz genellikle ikinci planda kalır. Egzersiz yapmak için zaman ayırmak, mutfak için alışveriş yapmak ve sağlıklı besleyici yiyecekler pişirmek zor olabilir. Her şey aslında bir planlama konusudur ama bunu yapmak da bize zor gelir değil mi?

Bu durum aslında farklı bir pazar oluşturdu. Besleyici sağlıklı gıdaları hazırlayarak satışa sunan birçok firma çıktı. Paketlenmiş, hazırlanmış ama neye göre bir araya getirildiği bilinmeyen bu beslenme paketleri, gittikçe daha fazla kişi tarafından satın alınıyor. Sonuçta konu hızlı, erişilebilir ve uygun olması; kısaca buna tembellik diyoruz! 

Yemek-teslimat hizmetleri ve sağlıklı-aperatif abonelikler, seçtiğimiz yiyecekleri doğrudan kapımıza plastik kaplarda ve hatta folyolara sararak gönderir. Önceden kesilmiş meyve ve sebzeler, ek paketler ve yeniden kapatılabilir poşetler bize yemek hazırlamak ve porsiyonlara hakim olmak konusunda yardımcı olur. Raflara konan herşey işlemden geçer bunu unutmayın. Hazır paket sistemler de bekleme mantığı ile yapılıyor olabilir. Sonuçta bu tip paket sistemlerinde önceden alışverişler yapılarak menüler oluşturulur. Bu yiyecekleri taşıma aşamasında kullanılan kaplar konusuna hiç girmeyelim isterseniz, maliyetler açısından nasıl seçimler yapılabileceğini size bırakıyorum. 

 Wellness ile ilgili Piyasanın Karanlık Yüzü

Sağlık ve sağlıklı yaşam tarzını normal hayatlarımıza adapte etmemizi sağlayan kolaylıklar, dünyanın atık sorununa katkıda bulunur.

Nakliyede kullanılan ekstra ambalaj malzemelerine ek olarak, öğün teslimatı ve atıştırmalık abonelikler, boyutları küçük olması nedeniyle geri dönüştürülemez plastik kaplarda önceden hazırlanmış gıdaları içerir. Aseptik kartonlar ve torbalar, plastik, folyo veya kağıttan yapıldıkları için büyük ölçüde geri dönüştürülemezdir. Yani doğaya atık!

Bu sorundan uzak durmak için:

– %100 geri dönüştürülebilir paketleme malzemesi arayın.

Hem sağlık yaşam konusuna sadık kalabilir, hem de çevrenin sağlığını düşünebilirsiniz. Bu tip geri dönüşüme önem veren ve bu malzemeleri kullanan markaları arayarak, çevre için fark yaratın. Bu anlamda size ülkemizde en güvenilir marka olan Habit öneriyorum. 

– Mutfak malzemelerini kendiniz satın alın.

Tabii ki sürdürülebilir şekilde yetişen protein ve sağlıklı tahıllar içeren yerel ürünler için alışveriş yapmak ve kendi yemeklerinizi hazırlamak, karbon ayak izinizi azaltmanın en basit yollarından biri. Size gelen paketlerin içindeki malzemelerin organik, ekolojik olmasına dikkat edin.  Yumurta, tavuk ve sebzeler GDO, en tehlikeli koruyucular içerir. Eğer paketli yiyeceğinizi temin ettiğiniz bu marka size bu garantiyi veremiyorsa, kanser dahil pek çok hastalığa davetiye çıkarıyorsunuz demektir.  Bu arada siz de organik pazarlardan veya semt pazarlarından alışveriş yapın, satın aldıklarınızı geri dönüştürülebilir kağıtlarda paketlenmesini önerin. Kendi filenizi edinin ve bu şekilde taşımaya özen gösterin.

– Ya da en iyi çözüm!
Yemeklerinizi evde kendiniz hazırlayın.

Hızlı ve meşgul hayatlarımızda kendinize iyi bakmak aslında lüks değil, olması gereken. Sağlıklı yaşam da bütünsel bir kavram olduğuna göre, yemeklerinizi de sağlıklı malzemelerle kendiniz hazırlayın. İçinde ne olduğunu bilin ve kontrol de her zaman sizin elinizde olsun. Taze, organik, mevsiminde malzemeler kullanın. Depo yapmayın. Bittikçe alın. İsraf etmeyin.

Sonuçta, sağlığınız için iyi kararlar vermenin en önemli unsuru dikkatli olmaktır ve kendinize ve çevrenizin farkındalığına yönelik zihinsel değişim, yine hem kendinizin hem de çevrenizin faydası için olacaktır.

One thought on “Sağlıklı beslenme konusu suistimale açık mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Figen dedi ki:

    Selam!
    Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Paylaştığınız bilgiler yararlı, güvenilir ve tatmin edici. Teşekkürler.
    Çay ağacı yağı ile ilgili olarak tereddüt ettiğim şey, ürünün içeriği…bu durumda sizden marka önerisi istiyorum. Güvendiğiniz bir veya bir kaç markayı paylaşırsanız çok mutlu olurum.