Telefonunuz cilt sağlığını korumak ve deri kanserini erkenden teşhis edebilme konusunda size çeşitli şekillerde yardımcı olabilir.

Eğer siz de çoğu insan gibiyseniz, telefonunuzu her zaman yakınınızda tutmanız gerekiyordur. Telefon artık sadece insanlara bağlanma aracı değil, bilgi ve eğlence için vazgeçilemez kaynaklar arasında.

Farkında olmayabilirsiniz ancak telefonunuz cildinizin sağlığını koruma konusunda da çok iyi bir araç olabilir. Alarm ve takvimler gibi hatırlatıcılar güneşten korunmanıza ve cildinizi aylık olarak kontrol etmenize yardımcı olabilirler. Cildinizin zaman içerisindeki değişimini takip etmek için bir telefon kamerası yeterli olur ve böylece yeni, sıradışı ve değişen şeylerin farkında olabilirsiniz. Bu sayede cilt kanserinin uyarı işaretlerini tespit etmek de mümkün olabilir.

Erken dönemde teşhis edilen deri kanseri genelde tedavi edilebilir durumdadır ve bu nedenle hep yanınızda olan bu cihazı size yardımcı olması için kullanabilirsiniz. Aşağıda cildinizi takip edip sağlıklı tutmanın yöntemleri var.

Hatırlatıcılar Kurun

Her telefonun bir takvimi vardır. Bunu aylık deri incelemeleri için bir hatırlatıcı kurarak kullanabilirsiniz. Bu alarm evde olmanızın yüksek ihtimal olduğu sabah saatlerine kurulursa daha iyi olur. Ayrıca cildiye uzmanınızla yıllık deri muayeneniz için de bir hatırlatıcı kurabilirsiniz. Eğer doktorunuz daha sık randevular önerdiyse, telefonunuz bunu takip etmenize yardımcı olabilir.

Alarm Kurun

Telefonunuzun alarmı sadece sizi yataktan çıkartmak için değil. Güneş kreminizi tekrar sürmeniz için bir hatırlatıcı da olabilir. ABD’deki Cilt Kanseri Derneği her iki saatte bir yenilemeyi veya yüzdükten, terledikten hemen sonra tekrar uygulamayı öneriyor.

Işığını Yakın

Cildinizi iyi incelemenin en temel parçası ona yakından bakabilmektir. Doğal ışık iyi olsa da her zaman yeteri kadar mevcut olmayabilir. Telefonunuzun fenerinden gelen ışık cildinizi aydınlatabilir. Özellikle saç ve sakalların altındaki görmesi zor bölgeler, kol altları ve parmak araları için kolay bir inceleme imkanı sağlar.

Kamerayı Hazırlayın

Kamerası olan herhangi bir telefon cildinizi incelemenize yardımcı olabilir. Aylık kendi kendine yaptığınız kontrollerde, lekelerinizin, çatlakların, lezyonların, benlerin fotoğraflarını çekin. Eğer çok varsa, doktorunuzdan takip etmeniz gereken lekelerin türlerini öğrenin.

Her fotoğrafta devamlı aynı açıyı yakalamak zor olabilir ve bu nedenle sorunlu bölgenin ölçümünü kolaylaştırmak için yanına bir cetvel, silgi gibi karşılaştırma nesnesi koyun. Her noktanın bir fenerli bir de fenersiz fotoğrafını çekin. Eğer mümkünse bir arkadaşınız veya eşiniz sırtınızı tarasın ve iyi görünmeyen her şeyin fotoğrafını çeksin.

Fotoğraflar konusunda şunlara dikkat edin: Unutmayın ki fotoğraf ne kadar iyi olursa olsun, teşhiste önemli olan lezyon dokusunu doğru şekilde aktaramaz. Bu nedenle profesyonel deri incelemesi bu sürecin önemli bir parçasıdır.

Aylık Olarak Görüntüleyin

Kendinize yaptığınız aylık muayenede, geçmiş ayların fotoğraflarını karşılaştırın ve tüm değişimleri not edin. Eğer bir şey farklı görünüyorsa veya geçen ay olmayan bir şeyi görüyorsanız, hemen cildiye uzmanınızdan randevu alın. Notları telefonunuzda tutmak doktorunuzla bunları paylaşmayı daha kolay hale getirecektir.

Doğru düzenleyin: Telefonunuzda fotoğraflar için ayrı bir albüm veya klasör oluşturmanız faydalı olabilir. Böylece onları yanlışlıkla silmezsiniz. Ayrıca mümkünse dosya adlarını fotoğrafa uygun hale getirin. Yani “sağ bilekteki ben” gibi bir dosya adı verin veya resmin üzerine yazı ekleyin.

Doğru Uygulamayı Bulun

Uygulama marketine göz atın ve büyüteç, ben takip uygulaması, otomatik hatırlatıcılar gibi pek çok uygulamaya göz atın. Bunlar cilt kanserinin erken teşhisini daha kolay hale getirebilirler. Ancak unutmayın, bir telefon uygulaması ne kadar iyi görünürse görünsün, cilt kanserini tespit ettiğini iddia edenlerden uzak durun. Bunu sadece eğitimli bir cildiye uzmanı yapabilir.

Bu Düşünceyi Yayın

Telefonlarımız bizim için eskisinden daha önemliler. Onlarla arama yapabilir, mesaj gönderebilir, sosyal medyada paylaşım yapabilir, yüzlerce insana dakikalar içerisinde ulaşabiliriz. Cildinizi korumak için zaman ayırırken, bildiğiniz insanları da bunu yapmaları için cesaretlendirin. Ebeveynlerinize ve kardeşlerinize mesaj atarak derilerini kontrol etmelerini sağlayın. Yıllık cildiye kontrolünün önemine dair bir sosyal medya paylaşımı yapın.

Hayatımız bazen çok dolu hale gelebilir ve cilt sağlığı önceliklerimiz arasında olmayabilir. Ancak her zaman cebinizde olan teknoloji sayesinde bedenin en büyük organı olan deriye ihtiyacı olan sevgiyi verebilirsiniz.