Güneşin dokunduğu parlak, bronzlaşmış cilt ve kumsal havasında saçlar trend iken, bunu başarmak için yaptığımız bazı şeyler de aslında cilde ve saçlarımıza zarar verebilir. Bazen güneşin cildinizi yakması sizin hoşunuza giderken, ciltin alt tabakasında neler oluyor anlamıyoruz. Saçlara bir sürü sprey sıkarken, saç köklerinde neler oluyor bilmiyoruz.

O zaman hem cildimiz hem de saçlarımız için evde acil durum kapsamında hazırlayabileceğiniz 5 tane tarif verelim istedik.

1. Yumuşatıcı Maske

Güneşi seviyorsanız, bu maskeyi kesinlikle yapmalısınız. Cildiniz hem parlayacak hem de yumuşacık olacak. Kabak A vitamini açısından oldukça zengin bir besindir ve de UV zararlarına karşı koruma sağlar. Ayrıca A vitamini anti-inflamatuardır ve sivilce yapan bakterilere karşı da cildi korur.

Kivi, bir başka güçlü antioksidan olan C vitamini bakımından zengin olup, cilt hücrelerini koruyan ve genellikle çok fazla güneşin neden olduğu yaşlanmayı yavaşlatan bir üründür.

Avokadonun zengin E vitamini içeriği nemi tutmaya, serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı olan etkilerini azaltmaya yardımcı olurken, muz da kuruyan cildi canlandırmaya yardımcı olur.

Malzemeler:

* 1/2 bardak kabak püresi
* 1 muz
* 1/4 avokado
* 1 kivi
Hepsini blender’a atın ve karıştırın. Yüzünüzde 10-20 dakika kadar kalmasını sağlayın. Ilık su ile yıkayın.

2. Mutluluk Toniği

Aşırı güneşte kalmaktan kaynaklanan serbest radikal hasarı kırmızı, lekeli ve iltihaplı deriye neden olabilir. Cilt tonunu dengelemek için, bu güneş lekelerini silmek için bu toniği deneyin.

Papatya çayı, iltihap ve tahrişi azaltarak cildi rahatlatır. Lavanta kızarıklık ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur ve yanık sızısını gidermek için anti-inflamatuar ve ağrı giderici özelliklere de sahiptir! Kuru cilt, kızarıklık veya şişlik olsun, anti-inflamatuar, yumuşatıcı gül suyu tek cevaptır. Üç damla gül yağı ile çeyrek fincan suyu karıştırın veya saf suyu gül yapraklarıyla karıştırın.

Malzemeler:

* 1/4 bardak papatya çayı
* 1/4 bardak gülsuyu
2 damla lavanta yağı

Tüm malzemeyi karıştırın ve yüzünüze pamuk yardımı ile hafif vuruşlarla sürün.

3. Kızarıklık Giderici Maske

Eğer güneşin dokunduğu hissini veren bir cilt istiyorsanız, ama kızarmış domates gibi kalıyorsanız, bu maske sizi rahatlatacak. Yulaf selenyum açısından zengindir, cilt hücresi hasarını onarır ve yaşlanmayı yavaşlatır. Selenyum ayrıca güneş yanığı ve cilt kanserine karşı korunmaya yardımcı olur.

Hindistan cevizi cildi nemlendirir ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Avokado da yüksek oranda nem sağlar, kırışıklıkları önler ve güneş hasarına karşı korur.
Salatalık silika içeriği sayesinde cildi tonlandırırken ve sıkılaştırırken kollajen üretimini arttırır. Artı, iltihaplı cildi nemlendirir, serinletir ve yatıştırmaya yardımcı olur.

Malzemeler:

* 1/2 bardak yulaf
* 1 avokado
* 1/4 salatalık
2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı

Tüm mazlemeleri blender’da karıştırın. Yüzünüze sürün ve 10-20 dakika kadar yüzünüzde kalsın. Sonra ılık su ile yıkayın.
4. Tropikal Vücut Kesesi

Şimdi bu, evden çıkmadan tropikal bir hava gibi kokmanızı sağlayan bir kese kremi! Güneşe maruz kalınca kuruyabilirsiniz ve kurumuş ciltte selülit görünümünü daha da kötüleştirebilir.

Bu kese, cildi nemlendirip pürüzsüz hale getirir ve selülit görünümünü en aza indirebilir! Ananas ve papaya, papain enzimini (cildi yumuşatmaya yardımcı olur) ve C vitamini (bağ dokularını güçlendirir) içerir. Bu dokular yağ ile cildiniz arasında duran tek şeydir, bu nedenle onlara destek olur.

Matcha yeşil çayı, antioksidanlarla doludur ve bolca kafein içerir. Kafein deriyi yumuşatarak dişlerdeki sarı görünümü geçici olarak düşüren doğal bir anti-inflamatuar. Aynı zamanda, cildin sıkışmasına yardımcı olur, yağlı tortuları parçalayıp aşırı sıvıyı hücrelerden emerek su tutmayı azaltır.

Malzemeler:

* 1/2 bardak soyulmuş ve küp küp doğranmış ananas
* 1/2 bardak küp küp doğranmış papaya
* 1/2 bardak matcha yeşil çay tozu

Tüm malzemeleri blender’a atın ve karıştırın. Karışımı selülitli yerlere yuvarlak hareketlerle sürün. Ilık su ile yıkayın.

5. Yüksek Parlaklıkta Plaj Saç Bakımı 

Beachy dalgaları tam bir delilik aslında. Ancak denizden çıkıp saçlarımızı sihirli olarak yumuşak, akıcı, mükemmel doğal dalgalara dönüştürecek olursak, gerçek şu ki güneşe maruz kalma ile birleşen tuz (veya klorin), saçlarınızı ciddi bir şekilde kurutabilir.

Bu saç bakımı, saçlarınızı derinden yumuşatır ve kırılmayı önler. Avokado ve badem yağı E vitamini bakımından zengin olup, saçları güçlendirir ve nemlendirir. Ayrıca, kafa derisini besleyip pullanmayı önlemek için sağlıklı bir B vitamini dozu sağlarlar. Muz, nemi ve güçlenmeyi sağlarken, potasyum saçları güçlendirir. Yoğurttaki laktik asit, saçların doğal parlaklığının çıkmasına yardım ederek, kir ve birikintiden sıyrılarak temizler.

Malzemeler:

* 1 avokado
* 3 yemek kaşığı badem yağı
* 1 muz
* 1/4 bardak yoğurt

Bir kapta tüm malzemeleri karıştırın. Daha sonra temiz ve nemli saça masaj ile uygulayın. 15 dakika bekleyin ve ılık su ile durulayın.