Günümüzde neredeyse her ihtiyaca yönelik bir beslenme düzeni veya diyet bulunuyor ancak neredeyse her konuda faydası bulunan ve yan etkileri olmayan en önemli diyetlerden birisi elbette Akdeniz diyeti. Genellikle yaşlanma karşıtı özellikleri, kalbi koruyucu etkileri ve kanser riskini düşüren yönleriyle bilinen bu beslenme düzeni, son araştırmalara göre kas kütlesi ve kemik yoğunluğu üzerinde de pozitif etkilere sahip.

Zira menopoz döneminde kadınların kemik yoğunluğu ve kas kütleleri azalmaktadır ve Akdeniz diyetinin kadınlar üzerindeki etkileri bir araştırmaya konu olmuş durumda. Bu beslenme düzeninde bol bol meyve, sebze, tahıl, patates ve zeytinyağı bulunurken, ciddi bir balık tüketimi de mevcut ve yağlar, süt ürünleri ile kırmızı et ise az miktarda tüketiliyor.

Yapılan araştırma, 55 yaşının üzerindeki ve 5 yıl önce menopoza girmiş 103 kadın üzerinde Brezilya’da gerçekleştirilmiş ve tüm katılımcılar kemik mineral yoğunluğu, vücut yağ oranı, iskelet kütlesi ve doku kütlesi ölçümlerine tabii tutulmuşlar. Ardından tüm katılımcılara beslenme alışkanlıklarına dair sorular sorulmuş ve buun yanında fiziksel aktivitelerinin ölçümü için altı gün boyunca beraberlerinde bir ölçüm cihazı taşımışlar.

Araştırma sonuçlarına göre Akdeniz diyetine en yakın beslenme alışkanlığına sahip olan kadınların kemik yoğunluklarının ve kas kütlelerinin bu alışkanlığa sahip olmayan kadınlardan daha yüksek olduğu görülmüş durumda. Hatta sonuçlarda sigara tüketiminin, fiziksel aktivitenin ve hormon terapisi gibi konuların da herhangi bir etkisinin olmadığı ortaya çıkmış.

Özellikle osteoporozun önlenmesi ve çatlakların engellenmesi konusunda ilaçsız bir tedavi imkanı sunabilen Akdeniz diyeti, göründüğü kadarıyla sağlıklı ve yaşlanma karşıtı yönüyle herkes tarafından takip edilmesi gereken bir beslenme düzeni. Ancak araştırmanın oldukça küçük bir grup ile gerçekleştirilmiş olması sebebiyle daha geniş çaplı araştırmaların da yapılması gerektiği bir gerçek.