Daha mutlu ve daha sağlıklı bir hayat için edinmeniz gereken alışkanlıkları hayatınıza dahil etmeniz düşündüğünüz kadar zor değil. Bunu yapmanız için ihtiyacınız olan şeyler pratik yapmanız, bilinçli olmanız, süreklilik sağlamanız ve doğru alışkanlıklar seçmenizdir.

Tıpkı vücudumuzun, yaptığımızın farkında bile olmadan nasıl nefes alacağını ve uyuyacağını bilmesi gibi doğuştan otomatik olarak sağlıklı ve mutlu olabilsek çok güzel olurdu.

Ancak ne yazık ki böyle bir şey söz konusu değil. Bu nedenle fiziksel ve duygusal anlamda destekleyici alışkanlıkları nasıl yaratacağımızı öğrenmek zorundayız.

Pek çoğumuz için mutluluğu elde etmek kolay değildir. Çok seksi bir vücuda ya da maddi başarıya sahip olmak gibi dış faktörlerin bize mutluluğu getireceğin düşünürüz. Ancak bunlara sahip olduğumuzda mutluluğu nadiren elde ederiz.

Bunlarla mutlu olmak mümkün olsaydı pek çok zengin ve ünlü insanın mutsuz olduğunu ya da kötü alışkanlıklara sahip olduğunu görmezdik.

Hepimiz daha fazlasını arıyoruz. Yüzeyde görünenden daha derinde olan bir şeyleri arıyoruz.

Süper sağlıklı olmak dahi her zaman mutluluk getirmez. Ancak araştırmaların mutluluk ve sağlık arasında ilişki olduğunu gösterdiği doğru. Ne kadar mutlu olursanız, sağlıklı olmanız o kadar mümkündür.

Hayatınızın daha iyi ve daha muylu hale gelmesi için bazı değişiklikler yapmaya hazırsanız, bu konuda size yardımcı olacak 10 alışkanlığa bu yazıda göz atabilirsiniz.

  1. Sağlıklı yiyerek ruhunuzu besleyin

bel yağlanmasından nasıl kurtulunur

Sağlıklı bir beslenme düzeninin vücudunuz için faydalı olduğunu zaten biliyorsunuz. Peki ya yediğiniz şeylerin mutlu ya da mutsuz olmanızla ilgisi olduğunu biliyor musunuz? Makarna ve tatlı gibi rahatlatıcı yiyecekler kendinizi bir süre mutlu hissetmenize neden olabilir, ancak sonrasında ruh halinizi olumsuz yönde etkileyeceklerdir.

Beslenme, duygusal iyilik haliniz için o kadar önemlidir ki beslenme psikiyatrisi adında bir alan bile bulunuyor. Bu alan, zihinsel hastalıklar ve gıda arasındaki ilişkiyi inceliyor ve bunu düzeltmeyi hedefliyor.

Bu konuda o kadar çok araştırma bulunuyor ki büyük resmi elde etmek için tüm araştırmaların bir meta-analizde derlenmesine ihtiyaç duyulmuştur.

İşlenmiş et, şeker, rafine tahıllar, süt ürünleri ve patates gibi karbonhidratlardan zengin beslenme düzenine sahip kişilerde depresyon riskinin artmış olduğu görülmüştür. Taze meyve, sebze, kepekli tahıllar, zeytinyağı ve yağsız et içeren beslenme düzenine sahip kişiler ise genelde daha mutludur ve daha az depresyon riskine sahiptir.

Kendinize biraz sevgi gösterin ve elinizdeki hamur işini bırakın. Şekerli bir yiyecekten aldığınız on dakikalık mutluluktan daha fazlasını hak ediyorsunuz.

  1. Yoga ile daha esnek olun

Yoga Pratiklerini Deneyin

Yoga yalnızca giyilen taytı çok güzel bir şekilde dolduran ince, güçlü ve esnek bir vücuda sahip olmak için gerekli değildir. Araştırmalara göre düzenli olarak yoga yaparak daha mutlu olmanız mümkün.

Uluslararası Yoga Dergisi’ne (International Journal of Yoga) göre yoga, hipotalamusun sempatik bölgesinin engellenmesine neden oluyor. Bu bölgenin serbest olması, bizi endişelendiren savaş/kaç tepkisine neden oluyor.

Yoga yaparken sinir sistemimizi etkilemiş oluyoruz. Bu ise bizim hücresel düzeyde değişmemize yardımcı oluyor.

Yoganın yarattığı zihin-beden bağlantısı, ruhumuz için iyi bir şeydir.

  1. Minnettarlık uygulaması oluşturun

Hayatımızdaki şeylere ve insanlara minnet duymak kendimizi daha iyi hissettirir. Bir araştırmada minnet günlüğü tutmanın, katılımcıların iyimserliklerinde yüzde 15’lik bir artışa neden olduğu görüldü.

Bu konuyla ilgili ilginç olan bir konu, günlük olarak değil de haftalık olarak günlük tutan kişilerde yüzde 5 oranında iyileşme görüldü. Yani günlüğe her gün yazmak gerçekten bir fark yaratıyor.

Günde beş dakikanızı ayırıp minnettar olduğunuz şeyleri yazdığınızda tutumunuzu iyileştirebilecek ve sahip olamadıklarınız yerine sahip olduklarınızı düşünüp minnettar olabilirsiniz.

Bu ise iyimserliğinizi ve diğer insanlarla olan ilişkilerinizdeki mutluluğunuzu etkileyebilir. Hepsinin ötesinde stresinizi azalttığı için sağlığınız için faydalı olacaktır.

  1. Aktif dinleme yapın

Diğer insanlarla sağlıklı etkileşimlerimiz ve iletişimimiz olduğunda genelde daha muylu oluruz. Birilerinin bizi dinlediğini bildiğimizde daha iyi hissederiz. Ve iyi bir dinleyiciysek insanların anlatmak istediklerini daha iyi bir şekilde anlarız.

Aktif dinleme, ilişkilerde sağlıklı iletişim kurmanın temel taşlarından biridir. Bu sayede konuştuğumuz kişiyle tam olarak ilgileniriz ve beynimizin, bu kişilerin iletmeye çalıştığı tüm mesajı anlamasına izin veririz.

2015 yılında 400 öğrenciyle yapılan bir araştırmada  katılımcıların iletişim tarzı ne kadar sağlıklıysa kişinin o kadar mutlu olduğu görüldü. Bu kişiler iyi ilişkiler kurmayı daha kolay buluyor ve kendilerini hayatlarındaki insanlara daha yakın hissediyorlar.

  1. Topraklanın ya da doğada biraz zaman geçirin

Topraklanmak, doğada zaman geçirmek ve ayaklarınızı toprağa gömmek ruh halinizi gerçekten olumlu yönde etkileyebilir.

Elektrofizyolog Dr. Gaetan Chevalier, 40 kişi üzerinde araştırma yaptı ve aralarından 20 kişinin ruh halini doğada vakit geçirmeden ve topraklanmadan önce test etti.

Araştırma başladıktan bir saat sonra herkes yatar vaziyetteki koltuklara uzandı ve tüm katılımcılar kendilerini rahat hissettiğini söyledi. Ancak önceden topraklanmış olan katılımcılar, topraklanmamış olanlara göre daha da olumlu hissediyorlardı.

Kendinizi iyi hissetmek için ayaklarınızı toprağa gömmeniz şart değil. Yalnızca doğada zaman geçirmeniz dahi stres giderici etkiye sahiptir. Güneş ışığı, temiz hava ve doğal çevrenin güzelliği ile kendinizi rahat ve huzurlu hissedebilirsiniz.

  1. Bilinçli farkındalık uygulayın

Çoğumuz gün içinde ne yaptığımıza dikkat etmeden uyurgezer gibi dolanırız. Adeta otomatik pilotta gibi oluruz.

Yürüyüşteyken, egzersiz yaparken ya da yemek yerken kaç kez telefonunuza bakıyorsunuz? Pek çoğumuz hem içimizde hem de dışımızda olup bitenlerden kopuk haldeyiz.

Bilinçli farkındalık uyguladığımızda tamamen farklı düzeydeki şeylerin farkına varırız. Hayatı, mutluluğumuz ve iyilik halimiz üzerinde büyük etkilere neden olabilecek şeylere bağlanmadan amaçsızca dolaşmak yerine deneyimlemeye başlarız.

Telefonu bırakıp ne yaptığınıza, şu anda bulunduğunuz yerde olmanın fiziksel olarak nasıl hissettirdiğine ve ne düşündüğünüze odaklanmayı deneyin.

Bunu günde beş dakika yapmayı alışkanlık haline getirin ve olacakları görün.

  1. Kendinizi besleyin

Yaşadığımız dünya stresli ve toksik olabilir. Bu nedenle kendimize sevgi vermemiz çok önemlidir. Çoğumuz günlük hayattan tükenmiş ve bitmiş durumdayız, Bu, sağlığımız ve mutluluğumuz açısından hiç iyi şeyler değil.

Kendinizi salmamak için ihtiyacınız olan tek şey iyi bir kişisel bakım değil. ABD’de yapılan bir araştırma kişisel bakıma biraz sevgi eklenmedikçe bunun pek işe yaramadığını göstermektedir.

Kendinizi besleyerek, kendinizle sevgi dolu bir şekilde konuşarak, sağlıklı sınırlar koyarak, kendinizi nezaketle çevrelemek gibi şeyler kişisel bakıma dahildir. Bunları kişisel bakım rutininize eklediğinizde hayatınızda büyük farklılıklar olduğunu göreceksiniz.

  1. Sarılın

Dostça sarılmalardan kaçınan içe dönük bir insansanız, bu konudaki tutumunuzu gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Birine sarılmak yalnızca duygusal bakımdan harika değildir, aynı zamanda sağlıklı kalmanıza da yardımcı olur.

Araştırmalara göre gerçekten sevdiğiniz insanlara sarıldığınızda ya da onlarla birlikte vakit geçirdiğinizde beyninizde “bağlanma hormonu” olarak isimlendirilen oksitosinde artış oluyor.

Oksitosin, stres hormonu olan kortizol ile kan basıncının düşmesine yardımcı olur.

Her gün birine sarılmanızın mümkün olmadığını düşünüyorsanız, mesaj atmanın da oksitosini arttıracağını aklınızda bulundurun.

  1. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın

Sosyal medyada gezinmek, hayatınızla ilgili kendinizi beğenmiş hissetmenize ya da çok büyük bir kaybeden olduğunuza inanmanıza neden olabilir. Bu tutumların ikisi de mutlu olmanızı sağlamayacaktır.

Kendi değerinizi diğer insanların başarılarına ya da sıkıntılarına göre tanımlarsanız, nadiren neşe getiren dış faktörlere odaklanmış olursunuz. Ufak karşılaştırmalar yapmak kötü olmayabilir, ancak başkasında olup da sizde olmayan şeylere kafa yormanız sağlıksızdır.

Sosyal medya, kendinize mutlu bir hayat yaratmak söz konusu olduğunda büyük bir sorundur. Araştırmalara göre sosyal medyada ne kadar çok zaman geçirirseniz, benlik saygınız ve beden imajınız o kadar kötü olur ve daha az mutlu olursunuz.

Sosyal medyayı bırakmaya karar veren insanlar genelde daha mutlu ve sonrasında da hesaplarını kapatma kararlarından memnuniyet duyuyorlar.

  1. Her gün en az beş dakika meditasyon yapın

Bunu daha önce milyonlarca kez duydunuz. Ancak meditasyon gerçekten de daha mutlu ve sağlıklı yaşam sürmenize yardımcı olabilir. Meditasyon, vücudunuz ve beyniniz açısından çok şaşırtıcı etkiler yaratır.

Meditasyonun stresi, depresyonu, kaygıyı, ağrıları ve hastalıkları azalttığı ve sakinliği, odaklanma yeteneğini, öz farkındalığı ve mutluluğu arttırdığı bilimsel olarak defalarca kanıtlanmıştır.

Kaynak: https://avocadu.com/daily-habits-to-live-a-happier-and-healthier-life/