Yoganın daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşama sahip olma konusunda pek çok fayda sağladığını hepimiz biliyoruz. Klasik egzersizlerle karşılaştırıldığı zaman yoganın fiziksel ve zihinsel açıdan aynı ölçüde fayda sağladığını gösteren araştırmalar mevcut.

Peki, yoga duruşlarından bazıları diğerlerinden daha faydalı mı? Belli hastalıklar ve sorunlar söz konusu olduğunda bunun doğru olduğunu söyleyebiliriz.

Terapötik Yoga Nedir?

Terapötik yoga, aşağıdaki sağlık sorunlarını hedeflemekte ya da bunlar için terapi niteliğinde kullanılmaktadır:

 • Migren ağrıları
 • İrritabl bağırsak sendromu
 • Parkinson hastalığı
 • Sırt ağrısı
 • Diyabet
 • Astım

Yoga doğası gereği gücünüzü, esnekliğinizi, dengenizi, bağışıklık fonksiyonunuzu ve stresinizi azaltırken genel psikolojik iyilik halinizi iyileştirir.

Yoga, pek çoğu sürekli olarak kötüleşen sağlık sorunlarına sahip kişilere ya da yüksek stres ve terapötik yoganın hafifletebileceği diğer sorunlar nedeniyle zayıf bağışıklık fonksiyonuna sahip kişilere fayda sağlayabilir.

Terapötik Yoga ve Geleneksel Yoga Arasındaki Fark Nedir?

Yogayı günlük olarak uygulayan kişiler bunu genelde genel iyilik hallerini arttırmayı amaçlayan bir egzersiz olarak görür. Bu kişilerin belli bir sağlık sorunu bulunmuyor olabilir.

Bununla birlikte sağlık sorunu yaşayan kişiler yaşadıkları sorunu hafifletmek için yogaya yöneldiğinde terapötik yogadan bahsedebiliriz.

Terapötik yogada kullanılan yoga duruşlarının diğer duruşlardan fazla bir farkı yoktur. Terapötik yoga uygulayan kişiler, ihtiyaçları için en uygun rutini hazırlamak için tüm yoga duruşlarından faydalanabilir.

Terapötik Yoga Duruşları

Terapötik yoganın sağlık sorunlarınız üzerinde nasıl fayda sağlayacağını ve daha sağlıklı ve daha uzun bir yaşamı mümkün kılacağını merak ediyor olabilirsiniz.

Sağlık sorununuz ya da hedefiniz ne olursa olsun, terapötik yoga rutininize katabileceğiniz 10 yoga duruşuna aşağıda göz atabilirsiniz.

 1. Vasisthasana

Doğru yoga duruşları ile gücünüzü ve dengenizi attırabilirsiniz. Bu nedenle romatoid artrit hastaları, yoganın bu yönünden fayda sağlayacaktır.

 1. Tadasana

Uzun süredir yoga yapan kişiler tadasana gibi temel derin nefes alma egzersizlerini kolay bulabilir. Ancak bu duruş, akciğer kapasitesini arttırmak ve yogadaki derin nefes tekniklerini denemek isteyenler için idealdir.

 1. Vrikshasana

Elbette yoganın tek faydası fiziksel sağlık üzerinde değildir. Terapötik yoga, depresyon gibi ruh sağlığı sorunlarında iyileşme sağlayabilmektedir. Hatta depresyonu olan kişiler özellikle hatha yogadan fayda görebilmektedir.

 1. Setu Bandhasana

Hatha yoga yalnızca günlük olarak yoga yapanlar için değil, travmatik yaralanmalar geçiren kişiler için de uygundur. Hatha yoganın rahatlama ve öz farkındalığı arttırma konusunda etkili olduğu bilinmektedir.

 1. Virabhadrasana

Terapötik yoga yalnızca kronik hastalıklar ve stres gibi sağlık sorunlarıyla ilgili değildir. Aynı zamanda olumlu etkiler elde etmek için de kullanılabilir. Örneğin, doğumu yaklaşan ya da emziren kadınlarda özgüven artışı sağlayabilmektedir.

 1. Bhramari

Terapötik yoga üzerine yoğunlaşan araştırmaların çoğu belli duruşlar ve pratiklerle sınırlı değildir. Örneğin, bazı araştırmalar belli bir duruş üzerine yoğunlaşabilmektedir. Örneğin, bhramari’nin hava kirliliği nedeniyle yaşanan solunum yolu hastalıklarını rahatlatabildiğini gösteren bir araştırma bulunmaktadır.

 1. Bhujangasana

Bir başka araştırmada terapötik yoga duruşlarının ağrıları rahatlatmakta kullanılabileceği gösterilmiştir. Örneğin, bhujanhasana, karın ağrılarının tedavisinde kullanılabilmektedir.

 1. Supta baddha konasana

İç bacaklarınızı ve kasık bölgenizi esnetmek ve kan dolaşımınızı arttırmak için bu duruşu uygulayabilirsiniz. Supta baddha konasana duruşu ile stres, hafif depresyon ve adet belirtilerinizi rahatlatabilirsiniz.

 1. Supta matsyendrasana

Vücudunuzu döndürerek iç organlarınıza masaj yapabilir ve sindirim sisteminizi rahatlatabilirsiniz. Ayrıca siyatik ağrınız varsa bunu da azaltabilirsiniz. Yoga rutininizin sonuna dahil edebileceğiniz bu hareketle sinir sisteminizi dengeleyebilir ve omurganızdaki gerilimi rahatlatabilirsiniz.

 1. Balasana

Bu iyileştirici ve yenileyici duruş ile omurganızı nazikçe esneteceksiniz. Psikolojik olarak da rahatlatıcı olan bu duruşu kendinizi kaygılı ya da savunmasız hissettiğinizde yapabilir ve rahatlayabilirsiniz. Balanasa’da başınız öne doğru eğildiği için kalbiniz beyninize kan pompalamaya zorlanmak yerine dinlenme fırsatı bulacaktır.

Terapötik yogayı günlük rutininize dahil edin

Sağlık sorununuz ne olursa olsun, daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam hedefliyorsanız, terapötik yogayı rutininize dahil edebilirsiniz. Aynı zamanda daha az stres ve kaygı yaşayabilir ve gücünüzü ve dengenizi arttırabilirsiniz.

 

Kaynaklar

10 Restorative Yoga Poses To Chill Out Right Now

The Best 7 Therapeutic Yoga Poses for a Longer, Healthier Life