© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Saymakla bitmiyor: İncirin faydaları nelerdir?

Saymakla bitmiyor: İncirin faydaları nelerdir?

İncirin tüketim tarihinin neredeyse insanlık tarihi kadar eski olduğu biliniyor. Lezzetli bir yaz mevsimi meyvesi olan incir, içerdiği antioksidanlar, lif, vitamin ve mineraller bakımından beslenme programında bulunması gereken meyvelerden birisidir. İncir, ılıman iklimlerde yetişir ve yazın tazesi, kışın kurusu olmak üzere 4 mevsim, yıl boyunca tüketilebilir. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde neredeyse her evin bahçesinde, her yol kenarında incir ağacı bulunmaktadır. Yararlı bilimsel olarak da kanıtlanmış olan bu meyve, pek çok hastalığı önlediği düşünüldüğünde şifa kaynağı olarak da bilinmektedir.

Sodyum, magnezyum, demir, kalsiyum, potasyum açısından çok zengin olan incir; A, B2, B3, B6, C, E ve K vitaminleri deposudur. Bir de yağ bakımından fakir olması da onu kalp ve mide dostu bir besin haline getirmektedir. Ancak “Kirazın Faydaları” başlıklı içerikte de anlattığım gibi; kiraz: “Arkamdan incir gelmeseydi, beni yiyen herkes sapım kadar zayıf olurdu” dermiş. Yani buradan da anlıyoruz ki, incir gereğinden fazla tüketildiğinde kilo alımına sebep olabilen bir meyvedir. Bu bakımdan elbette ki incir yiyelim, ancak ölçüyü de kaçırmayalım.

İncirin besin değerleri

100 gram incir genel olarak;

 • 74 kalori,
 • 19,18 gram karbonhidrat,
 • 0,75 gram protein,
 • 0,3 gram yağ,
 • 1 miligram sodyum,
 • 232 miligram potasyum,
 • 35 miligram kalsiyum,
 • 142 IU A vitamini,
 • 2 miligram C vitamini,
 • 0,37 miligram demir içeriyor.

İncir kemikleri korur!

Bolca kalsiyum ve K vitamini içeren incir, kesinlikle kemik ve iskelet sistemi dostudur. Düzenli olarak günde 1 tane incir tüketerek kemik dokularını güçlendirmek, kırılmaları ise önlemek mümkün. Bu bakımdan her yaşta incir tüketimi önerilirken özellikle gelişme çağındaki çocuklara ve kemiklerinin güçsüzleşmesi süreci başlayan ileri yaştakilere incir tüketimi öneriliyor.

İncir kalp dostudur!

İncir lif bakımından zengin bir meyvedir. Bu sebeple de incirin kalp sağlığını desteklediğini söylemek mümkündür. Ayrıca incir, yüksek oranda potasyum içerdiği için de tansiyon dengesizliklerini önler, özellikle de yüksek tansiyondan kaynaklanan kalp hastalıklarının oluşumuna engel olur.

İncir tansiyonu dengeler!

Potasyum eksikliği kişide, dengesiz seyreden bir tansiyona sebep olmaktadır. İncirin içeriğinde de bolca potasyum bulunduğundan özellikle tansiyon sorunu yaşayanlara günde bir tane incir tüketimi önerilmekte. Bu sayede yüksek tansiyon kaynaklı rahatsızlıklar ve özellikle de kalp hastalıkları önlenmiş olur.

İncir vücudu temizleyici özelliktedir!

Yazın tazesi, kışın kurusu tüketilen incir, vücutta doğal bir antibiyotik işlevi görmektedir. Düzenli olarak incir tüketimi, kanın ve bağırsakların zararlı maddelerden arınması, vücudun temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca antioksidan özelliğiyle dolaşım ve sindirim sistemlerini de temizleyerek fonksiyonlarını destekler, solunum yollarındaki sorunlardan, görme problemlerinden korunmayı sağlar.

İncir sindirim sistemini güçlendirir!

Lif deposu incirin en çok fayda sağladığı vücut sistemlerinden birisi kesinlikle sindirim sistemidir. İçeriğindeki lifle kişinin daha az besinle doymasını, uzun süre tok kalmasını ve dolayısıyla da gereksiz abur cuburlardan uzak kalmasını, yeme isteğinin baskılanmasını sağlar.

İncir kabızlığı önler!

Düzenli olarak incir tüketiminin sindirim sistemini güçlendirdiği bilinmekte. Sindirim sistemi doğru düzgün çalıştığında ise kabızlık gibi sindirim sorunları da yaşanmamakta ya da daha az yaşanmaktadır. Bağırsaklar fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebildiğinde zaten kabızlık da yaşanmaz.

İncir mideyi korur!

İncir içerdiği liflerle sindirim sisteminin tam fonksiyonla çalışmasını, atıkların vücuttan kolayca dışarı çıkmasını sağlar. Lifler midenin güçlenmesini sağlarken, ülser hastalığının da önlenmesi mümkün olabilir.

İncir cilt sağlığını destekler!

İncirin antioksidanlar bakımından zengin olduğundan bahsettik. Aslında cildimizi yaşlandıran, hasar görmesine sebep olan temel etkenler, hücreleri zayıflatan, öldüren serbest radikallerdir. İşte bu serbest radikallerle savaşabilmesi için de antioksidanlar bakımından zengin beslenmek gerekiyor. Düzenli olarak incir tüketimi, cilt hücrelerinin hasar görmesini önler ve cilt yaşlanmasını yavaşlatır. Bir de taze incirle yapılan cilt bakımı da cildi besler, temizler, akne oluşumunu önler. Bunun için taze incirin kabuğunu soyup çatalla ezip püre haline getirmek gerekiyor. Ardından elde edilen püre cilde sürülür ve 15- 20 dakika bekletildikten sonra yıkanır. Bu uygulamanın haftada bir kez düzenli olarak yapılması var olan pek çok cilt sorununu gidermeye, yeni cilt problemlerinin oluşumunu da engellemeye yardımcı olacaktır.

İncir saçları besler!

İncir cilt dostu bir meyve olduğu için kafa derisinin de sağlığını destekler ve bu sayede daha sağlıklı saçlara sahip olmak mümkün olur. Düzenli olarak günde bir tane kuru ya da taze incir yiyen kişiler, saç derisinin beslenmesine ve saçların daha gür çıkmasına yardım edebilirler. İncirin içeriğinde bulunan C vitamini, başta magnezyum olmak üzere diğer mineraller de saçın doğal sağlığının korunmasını sağlar.

İncir ağrı giderici özelliktedir!

Kışın, bağışıklık sistemi güçsüzleştiğinden başta boğaz olmak üzere, tüm vücutta ağrılar görülür. İşte böyle durumlarda incirin ağrı kesici özelliğinden faydalanılabilir. Kuru bir inciri 4-5 küçük parçaya bölüp 1 su bardağı ılık suyun içinde 10- 15 dakika bekletmek gerekiyor. Ardından içine 1 tatlı kaşığı da bal ekleyip içmek öncelikle boğaz ağrılarını, genel anlamda da tüm vücut ağrılarını dindirmeye yardımcı olur.

Kuru incirin faydaları

 • Kışın, ihtiyaç duyulan enerjiyi doğal yollarla kazanma imkanı sunar.
 • Lif bakımından zengin olduğu için uzun süre tok tutar.
 • Tatlı ihtiyacının daha doğal bir yoldan karşılanmasını sağlar.
 • Kuru incir, taze incirden daha düşük kalorilidir. Bu bakımdan kilo vermeye çalışırken tok kalmaya yardımcı olur.
 • Vücuttaki sodyum seviyesini düzenler.
 • Yüksek tansiyonu önler.
 • Antioksidan özellikleri sayesinde metabolizmayı güçlendirir, pek çok hatsallığı da önler.
 • Kalp sağlığını korur.
 • Serbest radikallerle savaşacak yeterli antioksidanlara sahip olduğu için damar sorunlarını önler.
 • İçerdiği antioksidanlar sayesinde vücutta kanserli hücre oluşumunu önler.
 • Günlük demir ihtiyacının bir kısmını karşılar.

İncir kürü nedir, nasıl uygulanır?

İncir, tüm vücut sağlığı için faydalıdır. Ancak kadınlarda gebe kalma yetisini artırdığı da biliniyor.  Bu bakımdan gebe kalmak isteyen, fakat henüz başaramayan kişiler için bir incir kürü tarifim var. 10 -15 tane kuru inciri ortadan ikiye bölün ve ocakta kaynamakta olan suyun içine atmalısınız. İncirler 15 -20 dakika piştikten, haşlandıktan ocağı kapatın. Yaklaşık bir 10 dakika bekledikten suyun içindeki incirleri süzün ve sabahları için. Hazırladığınız bu karışımı günde bir kez olmak üzere 22 -23 gün tüketmek, sonrasında bir haftalık bir mola verilecek. 7 günlük molanın ardından da yine bir 22- 23 boyunca incir kürünü uygulayarak olumlu sonuç almak mümkün olur.

İncir tüketecek olanlara öneriler!

 • Yeterli oranda ve dozunda tüketildiğinde incirin sağlığa her hangi bir zararı yoktur. Ancak içerdiği şeker sebebiyle kilo aldırıcı da bir yönü vardır.
 • Her hangi bir hastalıktan dolayı ilaç kullanması gerekenler doktora danışmadan incir tüketmemeliler.
 • Diyabet hastalarına incir tüketimini genellikle önerilmez. Ancak yine de doktora danışmakta fayda var.
 • Kilo vermeye çalışma dönemlerinde günde 1 taneden fazla incir tüketimi doğru olmayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir