Biberiyenin aslında vücut sağlığı açısından ne kadar kapsamlı bir bitki olduğu ve ne kadar çok faydası olduğu gerçek anlamda bilinmemektedir. Halkımız biberiyeyi yalnızca yemeklerde baharat olarak kullanmaktadır. Çalımsı bir bitki olan biberiye dört mevsim yeşilliğini korur, yani koyu yeşil renkli olan yapraklarını kışın da dökmez. Biberiye soluk mavi renkli çiçek açan ve iğne şeklinde yapraklara sahip çok yıllık bir bitkidir, anavatanı Akdeniz ülkeleridir. Ülkemizde adana, Tarsus başta olmak üzere Akdeniz ve de ege denizi kıyılarında yaygın olarak yetişir. Son zamanlarda, zayıflama amaçlı tüketilen çaylarda adı sıkla geçen biberiye aslında tüm yemeklere, hatta salatalara farklı lezzet ve kokusuyla çeşni katan önemli bir bitkidir. Tanen, glikozitler, organik asitler, uçucu yağlar gibi zengin besin içeriğine sahiptir. Biberiye eski zamanlarda da kullanılmıştır. İnsanlar bu bitkiyi tütsü olarak kullanmışlar, tütsüden çıkan hoş kokuların ferahlık verdiğine ve kötü ruhları evlerinden uzak tuttuğuna inanmışlardır.

Çok yönlü kullanım alanına sahip biberiyeden çay ve yemeklerde kullanımının yanında biberiye yağı, biberiye ispirtosu ve kolonyası da üretilmektedir. İlaç sanayisinde de kullanılmaktadır. Biberiyenin kaynatılmasıyla elde edilen su antiseptik özelliğe sahiptir, banyo ve mutfakların sterilizasyonu ve temizliğinde kullanılmaktadır.

Biberiyenin sağlığa faydaları: 

Kurutulmuş biberiye yaprakları kaynatılarak bitki çayı olarak içmek pek çok rahatsızlığa iyi gelir. Biberiye çayı hazırlanması kolaydır ve günün her saatinde tüketilebilir. Zihni açar ve sürmenaja iyi gelir. Bunun yanında hazımsızlık, guatr, kalp ve damar hastalıkları, çarpıntı, romatizma ağrıları, migren, halsizlik ve baş dönmesi gibi rahatsızlıkların giderilmesinde de önerilir. Nefes darlığını giderir, kanı temizler ve uykusuzluğa da iyi gelir.

Biberiye bir çok alanda kullanılmakta ve değerlendirilmektedir. Örneğin zayıflama programlarında ve cilt bakım kürlerinde kullanılır. Yağ eritme ve sivilceleri gidermede çok etkilidir. Ayrıca cildi gençleştirir ve soyarak yeniler.

zayiflama

Biberiyenin zayıflama da etkileri

Biberiyenin bulunabilirse tazesi iştahı azaltır ve kişiyi tok tutar. Tazesi bulunamıyorsa aynı şekilde kurusunu temin edip aç karnına çay olarak tüketilmesi de aynı etkiyi göstererek iştah azaltır ve tok tutar. Birde biberiyeden elde edilen biberiyenin dalları değil de yapraklarının ezilmesi ile oluşturulan jel de bölgesel incelmelere katkı sağlayarak bel ve basen bölgesindeki yağları eritmede oldukça etkilidir. Biberiye yağının mucizevi bir etkisi de selüloit düşmanı olmasıdır. Selüloitleri yok ederek portakal görünümünü azaltır ve zamanla yok eder. Selüloitleri yok etmek için sürdüğümüz biberiye yağını bu bölgelerde yaptığımız 10 ila 15 dakika etkili masajla portakal görünümünden eser kalmayarak pürüzsüzleştirir. Biberiye hem pürüzsüz bir görünüm ve hem de istenmeyen yağ dokularından uzaklaştırarak cildin mükemmel ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Biberiyenin kanser hastalıklarına faydaları

Biberiye içerdiği kornosal ile çok güçlü anti kanser bileşenlerini oluşturur. Yapılan araştırmalarda bir çok kanser çeşitlerine oldukça iyi gelen bir destek tedavi bitkisidir. Biberiye kanser hastalıklarında mucizevi etkileri ile bir çok kanser çeşidine iyi gelmektedir. Bu hastalıklar prostat kanser, meme kanseri, cilt kanseri, lösemi, lenfama, kolon kanseri gibi hastalıkların tedavisinde destek tedavi olarak etkili olduğu yapılan bilimsel araştırmalar ile gözlemlenmiş ve kanıtlanmıştır. Yapılan pek çok deneylerde biberiyenin kanser yok edici özelliği %76 oranında ispatlanmış ve dış ülkelerde kullanılmaya uzun süredir başlanmıştır.

hafiza

Biberiyenin hafızayı güçlendiren olumlu etkileri

Biberiyenin insan belleğini güçlendirdiği ve unutkanlık dahil pek çok bellek sıkıntıların iyi geldiği uzun yıllardır bilinen bir özelliktir. Bundan 1500 yıl öncesi tıp kitaplarında da biberiyenin bu özelliğinden övgü ile bahsedilmiştir. Modern bilimde ise biberiyenin faydaları bir kez daha kanıtlanarak biberiyenin ruh ve sinir hastalıklarında çok etkili olduğu kanıtlanarak ispatlanmıştır. Bunamaya ve yaşlılık sebebi ile oluşan tüm beyin hastalıklarına iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Biberiyenin hafızayı hızlandırdığı ve ezber kabiliyeti ve geriye dönük kayıt hafızayı güçlendirdiği yapılan tetkiklerle kanıtlanmıştır. Kişilerde unutkanlık ve hafıza kaybı sorunları olanda eskiye dönüş normları oldukça net bir şekilde belirlenmiş olup günümüzde biberiye ruh sağlığı ve Alzheimer tedavilerinde başarılı sonuçlar alındığı gözlemlenmektedir.

biberiye

biberiye migrene şifa

Biberiyenin migrene olağan üstü etkileri vardır. Tıbbın henüz çözüm getiremediği hastalıkların başında gelen migrene biberiyenin iyi geldiği yapılan araştırmalarla kanıtlandı. Biberiyeden bir tutam alıp bir tencerede kaynayan bir litre suya atarsanız ve üzerinize bir örtü ile kapatıp sinüslerinizi açıp biberiyenin buharında 10 dakika kadar beklerseniz düzenli uygulamalarda migren ağrılarınızdan kurtulduğunuzu göreceksiniz. Varsa beyin damarlarında tıkanıklık onlarında açılmasına neden olduğu için migren dışında bir çok nörolojik problemlere iyi gelmektedir. Ancak epilepsi hastalarına tavsiye edilmemektedir. Ayrıca bedenen bir rahatlama ve ferahlık hissi verdiği için ruhen de bir rahatlama hissediyorsunuz.

Biberiyenin ağrı kesici özelliği var mı?

Biberiyenin romatizmalı ağrılara da iyi geldiği gözlemlenmektedir. Bir miktar biberiye yağını ağrıyan dizlere, bileklere ve diğer eklem ve kaslara sürüldüğünde ağrılar azalır. Damar açıcı özelliği olduğundan varis ağrılarına iyi gelir. Varisli bölgelerdeki morluklar ve şişlikleri giderir.

Biberiyenin enfeksiyonlara karşı bir etkisi var mıdır?

bedende oluşan fazla nitrik asitleri yok eder bu nedenle hastalık oluşmasına veya enfeksiyon, alerji oluşumuna engel olur. Bu açıdan oldukça faydalı biberiye yağını bademcik iltihabı geçiren çocuklarınıza veya yetişkinlere biberiye çayını içirebilir ve yağını boğazınıza sürebilirsiniz. Bir steril pamuk yardımı ile biberiye çayına batırılmış pamukla boğazı temizleyebilir veya gargara edebilirsiniz.

biberiye

Biberiye bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

Biberiye mide de reflü gastrit ve ülser gibi hastalıkları tedavi eder. Aynı zamanda sıkı bir anti enflamatuar ve olduğundan bağışıklı sistemine kuvvet verir. Anti kanserojen oluşu da vücudu korur ve hastalık oluşumuna izin vermez.

Biberiye sindirim sistemini onarır

Kabızlık, hazımsızlık gibi sindirim sorunlarını spastik kolon ve çöl yak şikayetlerini ortadan kaldırır. Hastalıkların verdikleri rahatsızlıkları kişinin hissetmemesini sağlar. Her türlü vücuda giren zehirden vücudu korur tok sit zehirlenmelere karşı mücadele eder. Gıda zehirlenmelerinde etkilidir. Bir fincan biberiye çayı ile tüm sindirim sistemi temizlenir.

Biberiyenin saç ve saç derisine faydaları

Saç dökülmelerini azaltır ve ölü saç derisinden yeni saç çıkmasına yardımcı olur.

Biberiyenin astıma ve karaciğere faydaları

Biberiye çayının harika ve faydalı bir gargara olduğu kesindir. Diş sağlığı ve ağız sağlığını korur. Diş taşı olumunu engeller. Biberiye çayı solunum yollarını açar ve diyaframa kadar inerek solunum yollarını açar. Akciğerlerde ki pusları giderir ve karaciğerde oluşan yağları erittiği için kolesterolü düşürür ve sağlıklı solunumla birlikte astıma da çok iyi gelir. Nefes borusunda oluşan iltihapları giderir yaraları tedavi eder. Sinüzit sebebi ile oluşan ağrılar ve tıkanıklıkları giderir. Çok eskilerden beri karaciğer hastalıklarının tedavilerinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Karaciğerde ki zehirli tok sitleri giderir. Karaciğeri, mideyi, solunum yollarını adeta sıkı bir şekilde temizler ve bakım yaparak onarır. Oluşan hasarları tedavi eder. Sigara veya alkol gibi kötü alışkanlıkların bıraktığı tahribatı onarır ve temizler. Karaciğerdeki oluşabilecek hepatit b ve türevlerini ayrıca sirozu önleme de büyük etkileri vardır.

Biberiyeyi hem çay olarak hem de yağ olarak tüketebilir ve yukarıda saydığımız pek çok hastalıklardan kurtulabilirsiniz.

Biberiye Yağının Faydalı Olduğu Hastalıklar

Biberiye yağı aromatik yağlar arasında en gözde olanıdır. Bütün fito terapistlerin olmazsa olmazıdır. Kullandıkları hastalıkları ise sırasıyla şöyledir:

Biberiye yağı hafızayı kuvvetlendirir. Ayrıca biberiye yağı ile öğrenciler sınav stresinden de kurtulur.

Alzheimer gibi rahatsızlıkları tedavi eder. Bilişsel uygulamalar da rahatlık sağlar.

Bağışıklı sistemini güçlendirir

Kalbi korur

Anti kanserdir

Boğaz da oluşan bademcik ve farenjit gibi hastalıklara iyi gelir. Antibiyotik kullanımı ihtiyacı hissetmeden iltihabı yok eder

Ağrı kesicidir. Kas ağrıları, bel ve boyun ağrıları, migren sinüzit ağrıları, eklem ağrıları, boğaz ağrıları, romatizmalı ağrılar, varis ağrıları, topuk dikeni ağrıları bütün ağrıları giderir.

Kötü ağız kokusunu bastırır ve diş sağlığına oldukça iyi gelir.

Biberiye yağı vitamin bakımından bir hayli zengin olduğu için cilt bakımında hakikaten ilaç gibidir. Her türlü yaralar, sivilceler, kapalı gözenekler ölmüş deriler saç derisi ve saçlar tamamını canlandırır açar ve bakı yapar. Biberiye yağı cildimiz için muhteşem bir bitkidir.

Biberiye yağının kullanma şekli:

Biberiye yağını bir miktar zeytin yağı, bir miktar Hindistan cevizi yağı ve bir miktarda badem yağı ile harmanlayıp masaj yapmak istediğiniz yere sürebilirsiniz.

Biberiye Çayının Faydalı Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Biberiye yağının faydalı olduğu hemen her şeye çayı da faydalıdır. Ancak biberiye çayı cildimiz için sıkılaştırıcı iyi bir toniktir. Yaprakları çam ağacına benzeyen biberiyenin kışın yaprak dökmediği bilinmektedir. Bu nedenle güçlü bir dokuya sahiptir. Bu yapraklar kurutulmadan önce yağı alınabiliyor hem de çayı yapılabiliyor.  Kurutulduktan sonra sadece çayı yapılabiliyor.

Biberiye çayının kullanma şekli nasıldır?

Biberiye çayının yapılması oldukça pratiktir. 2 şeker kaşığı biberiye yaprağı kurusunu bir büyük bardak suda haşlayalım 10 dakika demleyelim. İçerken içerisine limon ve bal pekmez gibi takviyeler yapabiliriz. Zayıflamak için ise günde 5 bardak içmeliyiz. Sindirim sistemini güçlendirerek hızlı kilo kaybına sebep olur.