Sebze sevdiren smoothie tarifi - Ayşe Tolga İyi Yaşam

Sebze sevdiren smoothie tarifi

Sebze sevdiren smoothie tarifi


Çocuklar ve sağlıklı beslenme konularımın bir yenisiyle daha karşınızdayım. Bu yazıda, hem benim hem de kızımın çok sevdiği smoothie’lerden birinden bahsedeceğim: “Herkese sebze sevdiren smoothie”.

Biz yetişkinler olarak, giderek daha az sebze yediğimizi düşünüyorum. Çocuklar da evde ne pişerse, ne yenirse onları alışkanlık ediniyorlar; yani anne ve babalarını taklit ediyorlar. Bu nedenle; ıspanağı sevelim, brokoliyi sevelim, koyu yeşil yapraklı sebzeleri sevelim. Koyu yeşil sebzeler; bizim için kanser önleyici, bütün vitamin ve mineralleri içeren besin gruplarını içerirler. Bu nedenle, koyu yeşil yapraklı sebzeleri özellikle tüketmemiz gerekiyor.

Smoothie tarifimiz için, bir miktar brokoli kullanıyoruz. Biliyorsunuz, brokoliyi çok seviyorum. “Smoothie’nin içinde brokoli olur mu?” demeyin. Öyle bir karışım hazırladım ki, bunu da beğeneceğinizi düşünüyorum. Brokolinin yanında; ananas, ıspanak, armut ve de avokado var. Avokadosuz hiç bir şey yapmıyorum diyebilirim; çünkü avokado, bizim için çok önemli yağlar içerir. Bu nedenle de çok önemli bir besindir. Ben ve kızım, her gün bir avokado yemeye çalışıyoruz.

Tüm bu malzemeleri karıştırıp, harika bir smoothie hazırlayacağım. İsterseniz bu smoothie’yi laktozsuz süt ile isterseniz de biraz kefir ya da badem sütü koyarak hazırlayabilirsiniz. Canınız hangisini istiyorsa, smoothie’nizde onları kullanabilirsiniz. Ben de bu tarifte, laktozsuz süt kullanacağım; çünkü kızım sütü çok seviyor.

Malzemeler

• 1/2 avokado,
• 1 adet armut,
• 3-4 dilim ananas,
• 1-2 kase brokoli,
• 2-3 kase ıspanak,
• 200 ml süt

Ben bu tarifte, ıspanak olarak “baby ıspanak” olarak bilinen, körpe ıspanakları tercih ettim. Körpe ıspanakları, artık marketlerde çok daha kolay bulabilirsiniz. Dilerseniz, normal ıspanağı da iyice yıkadıktan sonra kullanabilirsiniz. Ben, ıspanağı çiğ olarak tüketmeyi çok seviyorum; salatalarda bol bol kullanıyorum. O nedenle, bu smoothie’de de ıspanak kullanmayı da eksik etmedim.

Sebze Sevdiren Smoothie Nasıl Hazırlanır?

İlk olarak, armutu, ıspanağı ve brokoliyi hazırlayıp blender’dan geçireceğiz. Sert malzemeler iyice kıvama geldikten sonra diğer yumuşak malzemeleri de ekleyeceğiz.

Armutu güzelce yıkayıp soyduktan sonra, dilimliyoruz. Armut, iyi bir şeker ve enerji kaynağı olduğu için bu tarifte ona da yer verdim. Bu tarifte, armut yerine dilerseniz yeşil ya da kırmızı elma da kullanabilirsiniz. Mevsimine göre şeftali de kullanabilirsiniz.

Armutu dilimledikten sonra, blender’a alıyoruz. Ardından brokolileri de küçük parçalar halinde doğrayıp, blender’ın içine atıyoruz. Daha sonra, malzemelerin kolay kıvama gelmesi için sütü de ekliyoruz.

 

Daha sonra blender’ı çalıştırıyoruz ve biraz beklettikten sonra, içerisine biraz daha doğranmış ıspanak ve biraz da doğranmış ananas ekliyoruz. Ananasın içerdiği enzimler, proteinin daha etkili hale gelmesini, yani etteki proteini ayrıştırarak daha faydalı hale gelmesini sağlıyor.

Ananas ve kalan ıspanakları da ekledikten sonra, tekrar blender’ı çalıştırıyoruz. Ispanaklar iyice ezilip görünmeyecek kıvama geldikten sonra, blender’ın kapağını açıyoruz ve içerisine biraz da avokadoları ekleyip, son bir kez daha çalıştırıyoruz.

Tüm malzemeler güzelce eridikten sonra, karışımı bardağa alıyoruz. İçerisinde yok yok! Özellikle, çocuklar için muhteşem bir besin kaynağı oldu. Afiyet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir