Her geçen gün insanlar beslenme rutinlerinde tükettikleri şeker miktarı hakkında daha da bilinçleniyor. Çünkü hepimiz şekerin vücudumuza olan etkilerinin farkındayız. İşlenmiş ve şekerli yiyecekler tüketmek, kan şeker oranınızın aniden yükselip düşmesine sebep olur. Bu da sizin her zamankinden daha da halsiz, karamsar ve sinirli olmanıza yol açar.

Sizlere birkaç doğal şeker ve tatlandırıcı önerim var, bu önerileri mutfağınızda dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. İsterseniz pişirdiğiniz yemeklere ekleyin, isterseniz yulaf ezmenizi tatlandırın.

Bu tatlandırıcılar “doğal” derken, normal sofra şekerinden daha az işlenmiş olmalarını kastediyorum. Fakat, bu tatlandırıcıların çeşitli oranda fruktoz içerdiğini de unutmamak gerekir. Fruktoz meyve şekeri dediğimiz, çok da masum olmayan çeşitli hastalıklara sebebiyet olan bir çeşit şekerdir. Yani yine de şekerdir.

Moralinizi bozduğum için özür dilerim kızlar, sofra şekerinden daha “doğal” olan bu şekeri gereğinden fazla, büyük porsiyonlarda tüketmemelisiniz. Sadece kendinizi şımartmak, yoğun geçen bir günün ardından kendinizi ödüllendirmek veya tatlı krizinizi bastırmak için kullanmanızı öneririm.

Sakın kendinizi kaptırmayın!

Pirinç Malt Şurubu

Pirinç malt şurubu, kahverengi pirinçten elde edilmiş bir tür tatlandırıcıdır. Pirinç malt şurubunu yapmak için, nişasta molekülerini parçalamak üzere enzimler eklenir, daha sonra şurup haline gelene dek pişirilir.-karışım neredeyse bal kıvamını alır. Birçok tarifte, şeker yerine pirinç malt şurubunu tercih edebilirsiniz. Fakat, her fincan şeker yerine 1 ¼ fincan pirinç malt şurubu eklemelisiniz. Beyaz şeker kadar tatlı değildir, bu yüzden biraz daha fazla kullanmanız gerekebilir. Çok tatlı yeme taraftarı değilseniz, tam sizlik!

 

%100 Doğal Akçaağaç Şurubu

Doğal akçaağaç -Mapple şurubu popüler bir tatlı alternatifidir. Akçaağaç bitki özünün kaynatılmasıyla elde edilir. Doğal olarak çok tatlıdır ve bal ile aynı amaç için kullanılabilir. Doğal yoğurtla mükemmel uyum sağlar, pancake üzerine veya tatlı tariflerine çok yakışacaktır. Eğer tariflerde şeker yerine akçaağaç pekmezi kullanmak isterseniz, 1 fincan şeker yerine ¾ fincan akçaağaç pekmezi kullanabilirsiniz.

Doğal Bal

Doğal bal bir diğer doğal şeker kaynağıdır. Bulması çok kolay ve ulaşılabilir fiyatlardadır. Kahvaltıda yediğiniz yulaf ezmesi ve smoothielerden, tariflere ve marine ettiğiniz yemeklere kadar birçok alanda kullanabilirsiniz. Genellikle, balın rengi koyulaştıkça, tadı daha da yoğunlaşır ve besin değeri bir o kadar yükselir. 1 fincan şeker yerine ½ veya ¾ fincan bal kullanabilirsiniz. Unutmayın ki bal şekerden daha kolay yanar, bu yüzden fırını daha düşük dereceye ayarlamayı ya da daha az pişirmeyi göz önünde bulundurmalısınız.

 

Şekerkamışı Şurubu

Şekerkamışından şeker eldesi sırasında geriye kalan yoğun kıvamlı yan ürün şekerkamışı şurubudur. Biraz sert bir aroması vardır, koyu kıvamlı ve koyu renkli bir şuruptur. Eğer tarifte kahverengi şeker kullanıyorsanız, artık onun yerine mükemmel bir alternatifiniz var: şekerkamışı şurubu. Marine yemekler, zencefilli çörek ve bunun gibi tarifler için harika bir seçenektir. Her 1/3 fincan kahverengi şeker yerine 1 fincan şekerkamışı şurubu kullanabilirsiniz.

Hindistancevizi Şekeri

Hindistancevizi şekeri hindistancevizi ağacının çiçek tohumlarının özünden yapılır. İsmi size yanıltmasın! Hindistancevizi şekerinin aslında pek hindistancevizine benzer bir tadı yok. Rengi kahverengi, yani kahverengi şekere benziyor. Tariflerde, özellikle de kahverengi şeker kullanılanlar için güzel bir alternatif. 1 fincan beyaz veya kahverengi şeker yerine 1 fincan hindistancevizi şekeri kullanabilirsiniz.

Hangi tatlandırıcıyı kullanırsanız kullanın, unutmayın ki hepsini kararında kullanmalısınız. Bu şeker türlerini her gün yemeniz gereken “sağlıklı besinler” olarak düşünmeyin, sadece çok gerek duyduğunuzda veya şeker kullanmanız gerektiğinde tercih edin.

Şeker tadını çok seviyoruz ancak dozunda..

Peki,sizin favori doğal tatlandırıcınız hangisi?

Sevgilerle,

AYŞE TOLGA