Herkes, seks performansının en iyi seviyede olmasını ister. Ancak modern dünyada bilgisayarlarımıza gömüşmüş oturur ya da telefonlarımıza bakarken vücutlarımız için iyi bir şey yapmış olmayız. Bu da seks hayatımızı olumsuz etkiler. Bu aşamada devreye esneme hareketlerinin girdiğini söyleyebiliriz.

Esneme hareketleri, yalnızca egzersiz yaralanmalarının önüne geçmek ya da vücudu egzersize hazırlamak için yapılan hareketler değildir. Esnemek, vücudumuzun hareket kabiliyeti için de önemlidir. Esneyerek, vücudunuzun hareket kabiliyetini arttırmış olursunuz ve daha önce hareket edemediğiniz şekillerde hareket edebilir hale gelebilirsiniz. Bu nedenle esneme hareketleri, iyi bir seks hayatı için vazgeçilmezdir.

Üstelik uyarılma ve kan dolaşımı arasında doğrudan bir ilişki vardır. Kalçanızı ve bacaklarınızı esneterek pelvik bölgeye büyük miktarda kan gönderilmesine yardımcı olursunuz.

Esneme hareketleri yapmak için spor salonunda saatler geçirmenize gerek yok. Bu yazıda yer alan egzersizleri kısa zaman içerisinde gerçekleştirebilir ve seks hayatınızı daha zengin hale getirebilirsiniz.

Kedi-inek esnemesi

Ne için: Doggy pozisyonu

Nasıl yapılır: Elleriniz ve dizlerinizin üzerinde durun ve kollarınızı iterken omuzlarınızı yuvarlayın ve sırtınızı tavana doğru esnetin. Çeneniz aşağı bakıyor olmalı. Bu şekilde esnemenin kedi kısmını yapmış olacaksınız. İnek kısmı için ise elleriniz ve dizlerinizin üzerinde dururken sırtınızı yere doğru bükün, yüzünüzü yukarı doğru kaldırın ve kalçalarınızı mümkün olduğunca dışa-yukarı doğru itin.

Ne sıklıkta yapılır: Her gün 10 defa tekrarlayın. Hareketi her sabah güne başlarken yatakta ya da yerde yapabilirsiniz.

Neden faydalıdır: Bu hareketle omuz ve kollarınızla sağladığınız dengeyi arttırabilir ve kalçanızın hareket kabiliyetini genişletebilirsiniz.

Kurbağa esnemesi

Ne için: Hemen hemen tüm pozisyonlar için. Kurbağa esnemesi, bacağınızı açmanızı veya dört bacak üzerinde durmanızı gerektiren tüm pozisyonlar için faydalıdır.

Nasıl yapılır: Elleriniz ve dizlerinizin üzerinde durun. Ön kollarınızı yere koyun ve dirsekleriniz, omuzlarınızla aynı hizada olsun. Bacaklarınızı mümkün olduğu kadar geniş şekilde açın. Hafifçe ileri-geri sallanmaya başlayın, kalçalarınızı ayaklarınıza doğru itin. Harekete 30 saniye kadar devam edin. Ardından tekrar esneme pozisyonuna dönün ve 30 saniye kadar burada kalın.

Ne sıklıkta yapılır: Hareketi 3-4 set halinde, her set arasında 30 saniye dinlenerek iki günde bir yapabilirsiniz. Ancak vücudunuzu dinleyin ve sınırlarınızı ötesine geçmeyin. Hareketi düzenli olarak tekrar ettikçe esnekliğinizin arttığını göreceksiniz.

Neden faydalıdır: Kurbağa esnemesi ile kalçalarınızı ve bacaklarınızı daha fazla açabilirsiniz. Ayrıca karın kaslarınızı ve kalça kaslarınızı da güçlendirerek sekste fayda görebilirsiniz.

Geniş squat

Ne için: Kadının üstte olduğu pozisyonlar

Nasıl yapılır: Bacaklarınızı genişçe açın ve ayak parmaklarınızı 45 derece dışarı bakacak şekilde çevirin. Omuzlarınız ve kalçalarınız aynı hizadayken kalçalarınızı, üst bacaklarınız yer ile paralel olana kadar yere indirin. Tekrar ayağa kalkmak için kendinizi topuklarınızdan itin.

Ne sıklıkta yapılır: Haftada 10 kez tekrar edebilirsiniz.

Neden faydalıdır: Kontrolü elinde tutmak isteyen kadınlar için faydalıdır. Üst bacakların esnekliğini ve kuvvetini arttırır.

Anjaneyasana

Ne için: Tüm pozisyonlar için. Bu esneme ile pelvik tabanınızı doğru şekilde çalıştırabilir ve seks sırasında istediğiniz gibi sıkabilirsiniz.

Nasıl yapılır: Sağ ayağınızla öne bir adım atın, dizinizi 90 derece bükün. Sol bacağınız gergin olsun, ayağınızın tabanı rahat ve tavana doğru dönmüş olsun. Pelvik tabanınızı sıkın ve kollarınızı başınızın üzerinden yukarı doğru uzatın. Bu esnemede pelvik tabanınızı iyi bir şekilde sıkmalı ve yer çekimine karşı savaşmalısınız.

Beş kez nefes alıp verin, çocuk duruşuna geçin (topuklarınızın üzerinde oturun, gövdenizi üst bacağınıza yaklaştırın ve kollarınızı düz bir şekilde yere uzatın) ve hareketi diğer tarafta tekrarlayın.

Ne sıklıkta yapılır: Her iki taraf için haftada 3-5 nefeslik turlar şeklinde yapabilirsiniz.

Neden faydalıdır: Bu esneme ile pelvik tabanınızı güçlendirebilir ve kalçalarınızı açabilirsiniz. Ayrıca yogilerin yaptığı gibi kalbinizi açabilirsiniz. Enerjik olarak kapalı olan kalp merkezinizi açmak, partnerinizle bağlantı kurmanıza yardımcı olacaktır.

Fok duruşu

Ne için: Yeni pozisyonlar deneneceği zaman

Nasıl yapılır: Hareket biraz karmaşık olsa da buna değecektir. Fok duruşu için matın üzerinde topuklarınızın üzerinde oturun, ayaklarınızın üst kısmı, matın üzerinde düz bir şekilde dursun. Kollarınızı arkaya uzatıp parmaklarınızı birbirine geçirerek nefesinizi verin. Omuzlarınızı, kulaklarınızdan uzaklaştırın ve kürek kemiklerinizi arkaya doğru sıkın, kuyruk sokumunuzu dışa doğru itin. Nefes alın, göğsünüzü tavana doğru kaldırın. Nefes verin ve öne doğru kalçalarınızdan eğilin, alınızı mindere doğru indirin.

Kollarınızı mümkün olduğunca yükseğe kaldırın, parmaklarınızı birbirine geçirin ve mümkünse avuç içlerinizi birbirine bastırın. Nefes alın, kalçalarınızı kaldırın ve başınızın üzerine doğru yuvarlanın. Kollarınızı öne doğru bastırın, parmaklarınızın hala birbirine geçmiş durumdayken avuçlarınızı ayırın. Durun. Sonrasında ilk duruşunuza doğu yavaşça geçerken kürek kemiklerinizi sıkın.

Ne sıklıkta yapılır: Bu pozisyonu 2-6 nefes boyunca haftada 3-4 kez yapabilirsiniz.

Neden faydalıdır: Bu hareket, belinizin alt kısmındaki lomber omurgayı esnemeye yarar. Seks sırasında bel bölgenizi çok fazla kullanırsınız. Bu bölgeyi çalıştırdığınızda seks sırasında zorlanmazsınız.

Kalça kaldırma

Ne için: Altta olunan pozisyonlar için. Kadının altta olması, hareket etmemesini gerektirmez. Bu nedenle altta olduğunuz pozisyonlarda kalçalarınızı yeterince kaldırmak ve ittirmek için güçlü kalça ve bacak kaslarınıza ihtiyacınız var.

Nasıl yapılır: Mat ya da yumuşak bir yüzey üzerinde uzanın ve kollarınızı yanınızda tutun. Bacaklarınızı kaldırın, bu şekilde dizleriniz kalçalarınızla düz bir şekilde aynı hizada olacak. Dizlerinizi bükebilirsiniz, ancak bacaklarınızı düz tutarsanız arka-üst bacak kaslarınızı da çalıştırabilirsiniz.

Sonrasında karnınızı omurganıza yani yere doğru çekin. Nefes alın. Kalçalarınızı yerden birkaç santimetre kaldırırken bacaklarınızı dik tutun ve kendinizi alt karın kaslarınızdan itin. Başınızı kaldırmayın ve yerde tutun. Kalçalarınızı yavaşça yere indirin ve aşağı inerken nefes alın.

Ne sıklıkta yapılır: Bir sette 10-12 tekrar, haftada 3-4 kez yapabilirsiniz.

Neden faydalıdır: Bu hareket ile arka-üst bacak ve kalça kaslarınızı çalıştırırsınız. Ayrıca karın kaslarınızı da güçlendirebilirsiniz. Üstelik bunları sırtınızı zorlamadan yapmış olursunuz.

Kaynak: https://www.sheknows.com/health-and-wellness/articles/2016614/6-stretches-to-improve-your-sex-life/