© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Sen Aslında Kimsin? Kendini Tanıma Yolu

Sen Aslında Kimsin? Kendini Tanıma Yolu

Sen kimsin? Bu soruya doğru bir cevap verebiliyor musun? Kendini gerçekten tanıyor musun? Birçok insan bu soruya “evet” cevabını verse de, benim tecrübelerim bunun aksini söylüyor. Ben aslında, birçok insanın kendini yeterince tanımadığını ve hatta yanlış tanıdığını düşünüyorum. İşte bu yüzden sana kendini tanıma yollarından bahsetmek istiyorum.

Sorunlarının farkına varmanın en kısa yolu, önce kendini tanımaktır!


Kendini tanıyabilmek çok önemli bir bilgi ve hatta bana göre bilgeliktir diyebilirim. Çünkü kendini tanıyan bir insan nerede durduğunu, neye ihtiyacı olduğunu ve neye ihtiyacı olmadığını çok iyi bilir. Eğer kendini tanımıyorsan bazen hayatına ilaç diye aldığın şeyler, sana iyi geleceğini düşündüğün şeyler sana çok kötü gelebilir. Ve sen eğer kendini tanımıyorsan bu problemin nereden kaynaklandığının farkına bile varmazsın. Bir şey istersin ve “gerçekten istediğim şey bu, hayatımın hayali bu” dersin, onu hayatına alırsın. Bu bir hedef olabilir, bir insan olabilir, bir iş, okul ya da bölüm olabilir. Sonrasında bakarsın ki, çok mutsuz olmuşsun. İşte o zaman yanlışın nerede olduğunu bilemezsin, bulamazsın. Çünkü kendini tanımıyorsun. “Sen kimsin” sorusuna doğru bir cevap verebilmek, işte bu açıdan çok mu çok önemlidir.

Kendini tanımak zor, ama imkansız değil!

Birisine dışarıdan bakınca onu tanıyabilmek çok daha kolaydır. Ama kişi kendisine döndüğü zaman çok yakından bakıyor ve böyle çok yakından baktığında onu tanımak çok zor hale geliyor. Kişinin kendisini tanıyabilmesi için biraz kendisine uzaktan, dışarıdan bakması gerekiyor. Sanki sen bir başkasıymışsın gibi, ona bazı sorular sormalısın. Ama şunu baştan belirtmekte fayda var ki, kendini tanımak biraz zor. Bu bir bilgelik yolu, kendini gerçekleştirme yoludur. Bunun için benim sana bahsedeceğim şey, sadece başlangıç için bazı ipuçları olacak.

Kendimizi tanımanın yolu, kendimize dürüst olmaktan geçiyor!

Şimdi sana bazı sorular soracağım. Sen de yalnız başına kaldığında bu soruları kendine soracaksın. Hatta şöyle bir yöntem çok daha iyi olacaktır; bir deftere bu soruları yazıp altına düşünerek, özenerek, odaklanarak cevaplarını yaz. Sonrasında bu cevapları okuduğun zaman sana çok güzel bir geribildirim ve farkındalık kazandıracak.

Soru 1: Ne yaparken zamanın geçtiğini bile anlamıyorsun?

Kendi hayatında öyle bir şey düşün ki, zaman geçiyor, ama sen farkında bile değilsin. Çok keyif alıyorsun, çok zevk alıyorsun. Bir düşün bakalım sen hangi işi yaparken böyle hissediyorsun.

Soru 2: En kötü anında bile seni ne keyiflendirir?

Geçmişinde çok yorgun olduğun, kendini çok kötü hissettiğin, moralinin çok bozuk olduğu bir zamanı hatırlamanı istiyorum. İşte böyle kötü hissettiğin bir zamanda ne yapmaktan keyif alırsın. Bu kadar kötü hissettiğin zamanlarda ne sana zevk verir, ne sana kendini iyi hissettirir. Bu tür etkinlikleri, olayları hatırlamaya çalış.

Soru 3: Birisi sana istemediğin bir şeyi yapıyor ya da yaptırıyor, böyle bir durumda ne hissedersin?

Muhtemelen hayatından buna benzer olaylar vardır. Ama sen çoğu zaman farkına bile varmıyorsundur. Bir düşün bakalım. Birisi sana istemediğin bir şeyi yapar ya da yaptırırsa, neler hissedersin? Sorumuz bu.

Soru 4: Bir peri gelse ve hayatındaki tüm sorunları temizlese, bu sorunlar hangileri olurdu? Yani aslında senin gerçek sorunun ne?

Sıradaki soru biraz daha zor ve karmaşık olacak. Gece sen uyurken odana bir tane peri geliyor. Sen uyuyorsun ve hiçbir şeyden haberin yok. Bu peri senin hayatındaki bütün dertleri yok ediyor. Perinin sihirli bir değneği var ve sana dokununca bütün dertlerini, sıkıntılarını bir anda ortadan kaldırıyor.

Ama senin hiçbir şeyden haberin yok. İşte böyle bir gecenin sabahında hayatında nelerin değiştiğini fark edersin, bir düşün bakalım! Diyelim ki işinden ya da bir ilişkinden hiç memnun değilsin, ama memnun olmamana rağmen bu işi, ilişkiyi bir türlü bırakamıyorsun. Şimdi bir düşün bakalım; seni bu işten ya da ilişkiden ayrılmaktan alıkoyan, engelleyen duygular, hisler nelerdir.

Soru 5: Hangi özelliklerin çok gerekli, hangileri gereksiz?

Sahip olduğun bütün kişilik özelliklerini bir eşya gibi düşünmeni istiyorum senden. Yardımsever, hırslı, kıskanç, dürüst, fesat bunun gibi birçok özelliğini mümkün olduğunca uzun bir liste halinde sırala. Liste olabildiğince uzun olsun ve kendine dürüst olman çok önemlidir. Kötü özelliklerin sanki hiç yokmuş gibi davranma. Tıpkı senin sahip olduğun eşyalarmış gibi kişilik özelliklerini listeledikten sonra bir bak bakalım; bu eşyalardan hangileri senin için en çok değerli? Ya da hangisi olsa da olur, olmasa da olur? Hangileri senin için çok zararlı, hangilerinden hemen kurtulman gerekiyor? Bunları bir liste halinde yazdıktan sonra dürüstçe değerlendirmeni istiyorum.

Soru 6: Öldüğünde arkandan nasıl konuşulmasını istiyorsun?

Herkes zamanı geldiğinde bu dünyadan göçüp gidecek. Peki, sen göçüp gittiğin zaman geride nasıl bir iz bırakmak isterdin? İnsanların senin hakkında neler düşünmesini, neler konuşmasını umardın, beklerdin? İşte bu sorunun cevabı da bizim için çok önemli olacak.

Soru 7: Dostların seni nasıl tanıyor?

Bir diğer sorumuz da şu; senin çok iyi tanıdığını düşündüğün insanları kafanda bir canlandır, bu insanlara seni sorsaydın “ben nasıl bir insanım diye”, onlar senin iyi ve kötü yönlerin hakkında neler söylerlerdi. İşte bu da senin kendini tanıman noktasında senin işine yarayacak sorulardan bir tanesidir.

Soruları da, cevaplarını da ayrıntılı olarak yazmayı unutma!

Şimdilik kendini tanıman adına sana vereceğim sorular bunlardır. Sen bu soruları bir kağıda yazıp üzerinde gerçekten iyi düşündükten sonra bu sorulara yazılı olarak cevap vermelisin. Sorulara yazılı olarak cevap vermen çok önemli. Çünkü kağıt üzerinde yazılı olarak cevaplarken hem kafan dağılmayacak hem de kendini tanıma noktasında elinde derli toplu bir materyal olacak. Aradan zaman geçtikten sonra yazdıklarını tekrar okuyacaksın ve bu da sana ayrıca bir farkındalık kazandıracak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir