Seramidler ciltte doğal olarak bulunan lipidler, yani yağ asitleridir. Cilt bariyerinin bir parçası olan seramidler cildin nemi tutmasına ve sağlığını korumasına yardımcı olurlar. Seramidler sayesinde cildinizi nemli ve yumuşak hissedersiniz.

Seramid Nedir?

Seramidler, hücresel işlevi desteklemek için diğer moleküllerle bağlantı kuran uzun zincirli yağ asitlerinden oluşmaktadır.

Cildin geçirgen olmasını önlemek için bariyer oluşturmaya yardımcı olan seramidler nemi cildinize hapsederek kuruluğu ve tahrişi önlemeye yardımcıdır. Ayrıca cildin en dış tabakası olan epidermisi çevresel hasarlardan korumaya da yardımcı olabilir.

Seramidlerin sağladığı bu faydaların yaşlanma karşıtı etkileri olabilir. İnce çizgiler ile kırışıklıklar genelde cilt kuru olduğu zaman daha belirgin oldukları için seramidler ile nemi hapsetmek, çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü en aza indirebilir.

Seramid Ne İşe Yarar?

Seramidler, nemi cilde hapsederken kirlilik gibi çevresel etkenleri dışarıda tutan koruyucu bir kalkan oluşturur. Seramid içeren ürünlerin uzun vadede şiddetli cilt kuruluğunu hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır.

Ciltteki lipid bariyer yaş, kirlilik ve güneş hasarı gibi nedenlerle zarar gördüğünde cilt kuru görünür. Üstelik bu durumda cilt yalnızca kurumakla kalmaz, aynı zamanda hassasiyet, tahriş ve egzama gibi sorunlara daha yatkın hale gelir.

Seramidin Cilde Faydaları

Seramidin Cilde Faydaları
Seramidin Cilde Faydaları

Seramidler cilt bariyerini koruma bakımından oldukça önemli bir role sahiptir. Seramidlerin cilt bariyeri bakımından sağladığı faydalar genel olarak şu şekildedir:

  • Seramidler cilt bariyerini onarır. Yaşlanma ve cilt soyucuların ya da cildi aşındıran kimyasalların çok fazla kullanılması gibi etkenler, cildin koruyucu bariyerinin zarar görmesine neden olur. Bu durumda bakteriler küçük çatlaklardan girebilir ve tahrişe neden olabilir. Seramidlerin yerine konması, cilt bariyerinin sağlıklı olmasına ve işlevini yerine getirmesine yardımcı olur.
  • Seramidler nemi hapseder. Cilt bariyeri sağlıklı olduğunda nemi hapseder ve bu da cildin kurumasına neden olan su kaybının önüne geçer.
  • Cildin korunmasına yardımcı olur. Seramidler, cildi çevresel etkenlere ve kirliliğe karşı korumaya yardımcıdır.
  • Cildin aktif bileşenlere karşı daha toleranslı hale gelmesini sağlar. Seramidler, cildi tahriş edebilecek kimyasallara karşı cildin korunmasını sağlar.
  • Yaşlanmanın gözle görülür belirtilerini azaltır. Cilt yaşlanması yalnızca kolajen ve elastin kaybına bağlı olarak gerçekleşmez. Cilt bariyeri de bu konuda önemli olduğu için seramidler ile cildi korumak, yaşlanma belirtilerini azaltma konusunda faydalıdır.
  • İnflamatuarlı deri hastalıklarında yardımcıdır. Cildin en dış tabakası düzgün bir şekilde işlev göstermediğinde cilt susuz kalabilir ve geçici su kaybı yaşanabilir. Bu da cildin kuru olmasına ve egzama, rosacea, akne ve sedef hastalığı gibi inflamatuar deri hastalıklarına yatkın olmasına neden olabilir.
  • Cildi yumuşatır ve rahatlatır. Zarar görmüş cilt bariyerinin özellikleri arasında kuruluk, pullanma ve susuzluğa bağlı ince çizgiler bulunmaktadır. Kaybedilen lipidleri yerine koymak cildin neminin artmasına ve genel olarak daha iyi görünmeye yardımcı olabilir.

Seramid Kaybı Nasıl Önlenir?

Cildin seramid kaybetmesi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelir. Seramidler tıpkı hyaluronik asit gibi cilt tarafından doğal olarak üretilmekle birlikte yaş ilerledikçe azalır.

Vücudumuzun yaşlanma sürecini durduramamamız bir yana seramid kaybına neden olan başka faktörler de bulunmaktadır. Ciltteki seramid seviyeleri mevsimsel olarak ya da cildin pH’ını bozacak şeyler yaptığımızda azalabilir.

Temel olarak ciltteki yağı aşındıracak şeyler yapmak seramid seviyelerinin azalmasına neden olur. Bununla birlikte yediğimiz ve içtiğimiz şeyler de seramid seviyelerimizi ve cildimizi genel sağlığını etkiler. Bol miktarda yeşillik ve yağsız protein ile birlikte sağlıklı yağlar tüketmemiz seramidler bakımından önemlidir.

Doğru cilt bakım ürünleri kullanarak da seramid seviyelerinizin artmasına, cilt bariyerinizin onarılmasına ve cildinizin neminin artmasına yardımcı olabilirsiniz.

Ciltte bulunan seramidlerin artmasına yardımcı olacak ürünler yalnızca cildin nemini arttırmayacak, aynı zamanda cildinizin daha yumuşak ve daha pürüzsüz olmasına yardımcı olacaktır. Duştan çıktıktan hemen sonra cildiniz henüz biraz nemliyken seramid içeren ürünler kullanmanız, nemi cildinize hapsetmenize yardımcı olacaktır.

CeraVe Nemlendirici Losyon

CeraVe Nemlendirici Losyon
CeraVe Nemlendirici Losyon

CeraVe’nin bu nemlendirici losyonu hem yüzde hem de vücutta kullanılabilmektedir. Losyon formuyla kolay kullanım sunan bu ürün kuru ve çok kuru ciltler için uygundur. İçerisinde 3 temel seramid ve hyaluronik asit bulunan CeraVe losyon, cilt bariyerinin onarılmasına yardımcı olur. Kontrollü salınım teknolojisi ile aktif bileşenlerin cilt üzerinde uzun süreler kalmasını sağlayan bu losyon ile cildinizi uzun süreler boyunca nemli hissedebileceksiniz.


CeraVe Nemlendiren Temizleyici

CeraVe’nin seramid içeren bir diğer ürünü olan nemlendiren temizleyicisi, cildi kurutmadan nazikçe temizlemeye ve nemlendirmeye yardımcı olur. İçerisinde 3 temel seramid ve hyaluronik asit bulunan CeraVe nemlendiren temizleyici, cilt bariyerinin onarılmasına yardımcı olur. Normal ve kuruya dönük ciltlerin kullanımına uygun olan bu temizleyici köpürmeyen yapıdadır ve parfüm içermeyen formülü ile hassas ciltlerin kullanımına uygundur. Yüz ve vücut için kullanılabilen bu temizleyici ile cildinizi kurutmadan kirden arındırabileceksiniz.


 

Cerave Foaming Cleansing Normal-Yağlı Temizleyici 

Cildiniz kuru değilse CeraVe’nin normal ve yağlıya dönük ciltler için geliştirmiş olduğu köpüren temizleyicisini kullanabilirsiniz. İçerisinde 3 temel seramid, hyaluronik asit ve niasinamid (B3 vitamini) bulunan CeraVe nemlendiren temizleyici, cilt bariyerine zarar vermeden cildin kir ve yağdan arındırılmasını sağlar. Cildin nem dengesinin korunmasını hedefleyen bu temizleyici hem yüzünüzde hem de vücudunuzda kullanabilirsiniz.