Seyahat eden çoğu kişi seyahat süresi boyunca ve gezmek için gittikleri yerde dinlenecekleri zaman sessizlik ister. Ancak uzun otobüs veya uçak yolculuklarında veya otelde kalırken sessizliği elde etmek pek de kolay olmuyor.

Etraftaki sesleri susturmak mümkün olmasa da kulaklık takıp kendi müziğimizi açarak etrafımızdan soyutlanmamız mümkün. Bu konuda normal kulaklıkların yeterli olmadığı yerlerde karşımıza gürültü önleyici ya da azaltıcı özelliğe sahip olanlar karşımıza çıkıyor.

Bu konuda ön plana çıkan aktif gürültü önleme teknolojisinde ortam sesini işleyen elektronik süreçler kullanılıyor ve bu sayede ortam sesine karşıt bir ses üretiliyor. Sonuç olarak ortam gürültüsü azaltılmış oluyor.

Ancak elbette bu kulaklıklar nihai sessizlik yaratmıyor ya da tüm sesleri ortadan kaldıramıyor. Yine de kulaklıklarla ortam sesini mümkün olduğunca azaltmak mümkün.

Bununla birlikte kulaklık seçerken aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar bulunuyor. Öncelikle bir kulaklıkta gürültü önleme özelliği olması, bu özelliğin çok iyi performans göstereceğinin garantisini vermez. Bu nedenle alacağınız kulaklığın kaliteli olmasına dikkat etmeli ve tüm özelliklerini dikkatli bir şekilde okumalısınız.

Gürültü önleyici kulaklıklarla ilgili olarak dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise kulaklığın ürettiği gürültü karşıtı ses dalgalarının, hafif bir basınç yaratabilmesidir. Bu da kulak zarı hassas olan kişilerde hafif bir rahatsızlığa neden olabilir.

Gürültü önleyici kulaklıklar yerine gürültü azaltıcı kulaklıklar almayı düşünüyorsanız, kulağınızda tam olarak oturan kulaklıklar tercih etmelisiniz. Kulak içi kulaklıklar, kulak girişini kapattıkları için ortam sesini daha az duymanıza yardımcı olur. Herkesin kulak boyutları farklı olsa da bu kulaklıkların sahip olduğu farklı başlıklar, kulaklıkların herkese uygun hale gelmesine yardımcı oluyor.

Kafa üstü kulaklıklar ise kulak içi kulaklıklar gibi kulağı tıkamaktansa kulağın üstünü kapatarak gürültüyü pasif olarak engellemeye yardımcı oluyor. Tabi pasif gürültü önleyici kulaklıklar, aktif gürültü önleyici olanlar kadar etkili olmuyor. Ancak yine de kendi değerlendirmenizi yaparak sizin için en uygun olan kulaklığı bulabilecek tek kişi sizsiniz.

Seyahatlerde yanınızda güzel ve kaliteli bir kulaklık taşıyarak etrafınızdaki seslerden izole olmak istiyorsanız, sizler için seçtiğimiz en iyi 10 gürültü önleyici kulaklığa aşağıda göz atabilirsiniz.

  1. JBL T600BTNC Kulak Üstü ANC Bluetooth Kulaklık

Listemize ünlü kulaklık markalarından JBL ile başlayacak olursak, JBL T600BTNC’nin sıkça tercih edilen modellerden bir tanesi olduğunu görüyoruz. JBL’in aktif gürültü önleyici özelliği bulunan bu kulaklığı ile dış sesleri engelleyebilirsiniz. Kablosuz olması sayesinde kullanım kolaylığı sunan bu kulaklık ile bir yandan dış seslerden izole olurken bir yandan da derin ve güçlü bas sesi ile dinlediğiniz müziklerden alacağınız zevki arttırır. Kafa üstü kulaklık sevenlerin oldukça hoşuna gidecek olan bu kulaklığı 12 saat pil süresi ile sık sık şarj etmeden rahatça kullanabilirsiniz.


 

  1. Sony WH-H910N Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık

Kulaklık alanında başarılı ürünler üretmesiyle bilinen Sony’nin elbette gürültü önleyici kulaklık olarak da oldukça başarılı ürünleri bulunuyor. Kafa üstü kulaklık sevenler için üretilmiş olan Sony WH-H910N kulaklığın aktif gürültü engelleme özelliği sayesinde dış sesleri engelleyebileceksiniz. 35 saat gibi uzun bir pil ömrüne sahip olan kulaklığı acil durumlarda 10 dakika şarj edip 2,5 saat kullanmanız da mümkün. Gürültü önleme konusundaki başarısının yanı sıra ergonomik yapısı ve katlanabilir tasarımı sayesinde kulaklığınızı gittiğiniz her yere götürebilecek ve böylece istediğiniz huzuru her an bulabileceksiniz.


 

  1. Bose SoundLink AE II Kablosuz Kulak-Çevresi Kulaklık

Ses sistemleri konusunda en iddialı markalardan bir diğer ise elbette Bose.  Bu markanın gürültü azaltıcı modellerinden biri olan Bose SoundLink AE II, kulakları tamamen saran yapısı ile dışarı sesini azaltmayı hedefliyor. Aktif gürültü engelliğine sahip olmayan bu cihaz, HD ses ve adaptif ses ayarına sahip gelişmiş mikrofon sistemi ile telefon görüşmelerinizi rüzgarlı ve gürültülü ortamlarda dahi net bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı oluyor. Bose SoundLink AE II kolay bluetooth bağlantısı, dayanıklı yapısı, yumuşak kulaklık yastıkları ve kafa bandı ile konforlu bir deneyim yaşamanıza ve etrafınızdaki sesleri azaltmanıza yardımcı olacak.


 

  1. Bose QuietComfort Earbuds Kablosuz Kulak-İçi 

Kafa üstü kulaklık sevmeyenlerdenseniz ve aktif gürültü engelleyici özelliği olan bir kulaklık istiyorsanız, o halde kulak içi gürültü önleyici kulaklıklara bakabilirsiniz. Bose QuietComfort Earbuds kulaklıklar, 11 seviyeliaktif gürültü engelleme teknolojisi ile dış seslerden etkilenmeden kendi müziklerinizi dinlemenize imkan verir. Her ses seviyesinde gerçekçi sesler duymanızı sağlayan bu kulaklıklar, konforlu tasarımı sayesinde gün boyu rahat bir kullanım sunar. Tek şarj ile 6 saate kadar kullanım süresi sunan Bose QuietComfort Earbuds, kutusuyla birlikte 12 saate kadar ek kullanım sağlar. Bluetooth bağlantısı sayesinde istediğiniz cihazla eşleştirebileceğiniz bu kulaklıkları gittiğiniz her yere rahatlıkla götürebileceksiniz.


 

  1. Sennheiser Momentum True Wireless 2 Kablosuz Mikrofonlu Kulaklık

Yine bir diğer kulak içi kulaklık ile devam edecek olursak Sennheiser’ın modellerine göz atabiliriz. Aktif gürültü engelleme özelliğine sahip Sennheiser Momentum True Wireless 2, konforlu yapısıyla öne çıkan kulaklıklardan bir tanesi. Aktif gürültü engelleme özelliği ile kendinizi dış seslerden izole ederek yalnızca kendi istediğiniz sesleri duymanızı sağlayan bu kulaklıkları tek şarj ile 7 saat ve şarj kutusunda 21 saat şarj süresi ile kullanabilirsiniz.


 

  1. Philips TABH305 Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık

Fiyat olarak biraz daha uygun bir model arıyorsanız, Philips TABH305 kulaklığa şans verebilirsiniz. Aktif gürültü önleme özelliği açıkken 15 saat oynatma süresine sahip olmasıyla dikkat çeken bu kulaklık, özellik kapalıyken ise 18 saat oynatma süresi sunar. Ergonomik tasarımı ile yanınızda rahatça taşıyabileceğiniz bu kulaklıklar ile dış sesleri bastırabilir ve yalnızca kendi açtığınız müzikleri dinlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.


 

  1. Jabra Elite 75t Kulaklık

Gürültü engelleyici kulaklığınız Jabra marka olsun isterseniz, Jabra Elite 75t kulaklığı çok seveceksiniz. Ergonomik şekli ve farklı boyutlardaki silikon kulaklık başlıkları ile dikkat çeken bu kulaklığın aktif gürültü engelleme özelliği, etraftaki gürültülerden kendinizi soyutlamanıza yardımcı olur. 5,5 saate kadar ve şarj kutusu ile 24 saate kadar pil ömrü bulunan Jabra kulaklıkları seyahatinizin her anında rahatlıkla kullanabileceksiniz.


 

  1. Jabra Elite 85h Kulak Üstü Kulaklık 

Jabra markasını seviyor, ancak kulak üstü kulaklık istiyorsanız, Jabra Elite 85h modeline bakabilirsiniz. SmartSound teknolojisi ile etrafınızdaki sesi analiz eden ve kişiselleştirilmiş ses ayarlarınızı uygulayan bu kulaklıklar ile ortam seslerinden izole olmanız mümkün. 41 saate varan pil ömrü bulunan bu kulaklıkları seyahatleriniz sırasında sürekli olarak şarj etmeden kullanabilirsiniz.


 

  1. Anker Soundcore Life Q35 Bluetooth Kablosuz Kulaklık

Gürültü önleyici kulaklıklar üreten bir diğer marka ise Anker olarak karşımıza çıkıyor. Kafa üstü kullanılan Anker Soundcore Life Q35, hedefli gürültü engelleme özelliği ile hassas bir deneyim sunuyor. Seyahatleriniz sırasında kolayca taşımanız için seyahat çantası mevcut olan bu kulaklıkları 40 saatlik oynatma süresi ile sürekli olarak şarj etmeye ihtiyaç duymadan kullanabileceksiniz. Kullanıcıya özel 22 ön mod ve ayrıca uygulamayla kullanılabilen başka modlar sunan bu kulaklıklar ile her ortama göre modunuzu farklı olarak ayarlayabileceksiniz.


 

  1. Bose Sleepbuds II uyku kulaklıkları

Bose’un bu ürünü diğer kulaklıklardan biraz daha farklı olsa da seyahat etmeyi seviyorsanız, bu kulaklıkların da oldukça kullanışlı olduğunu göreceksiniz. Uyku için tasarlanan Bose Sleepbuds II’de kendi müziklerinizi dinleyemeseniz de kulaklığın uygulaması ile rahatlatıcı ve gürültü maskeleyici sesler dinleyebilirsiniz. Gürültü maskeleme teknolojisi kullanan uyku kulaklıkları ile  Bose Sleep uygulamasında yer alan sesleri oynatabilirsiniz. Seyahat ederken müzik dinlemeden uyumak istiyorsanız, çevrenizdeki sesleri maskelemenize yardımcı olacak Sleepbuds kulaklıklar ile bunu başarabilirsiniz.